Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
9. 11. 2009 7:44

Výročí listopadu: Najděte největší úspěch za 20 let

Debata čtenářů o úspěších Česka za posledních 20 let
Foto: Aktuálně.cz

"Větší prosperita je jasně patrná ze vzhledu mnoha našich měst i z toho, že si většina občanů koupí za svoji mzdu o dost víc než před dvaceti lety. Už si ani neumíme představit někdejší fronty na různé nedostatkové zboží, výjezdní doložky na cesty do zahraničí nebo manifestační volby s jednotnou kandidátkou Národní fronty," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz genetik Václav Hořejší.

Také francouzský politolog Jacques Rupnik v rozhovoru s dalším blogerem Aktuálně.cz Karlem Hvížďalou říká, že 20 let po listopadu 1989 "určitě je co oslavovat".

"Nenásilnou a bleskurychlou likvidaci totalitního systému. Tohle se může oslavovat a nikdo to opravdu nečekal," myslí si politolog Rupnik.

Jaký je však největší úspěch Česka v následujících dvaceti letech po pádu komunismu? Na co můžeme být hrdi? Na rychlý ekonomický rozvoj? Vstup do EU?

Vpravo můžete hlasovat ve čtenářské anketě a níže se zapojte do čtenářské debaty, kterou moderují editoři Aktuálně.cz.

Toto je druhá čtenářská diskuse ze série moderovaných debat k výročí 20 let svobody. První diskusi k tématu "Po čem se vám stýská z dob socialismu" najdete ZDE.

Další debatu, která naopak bude zaměřena na neúspěchy posledních 20 let, najdete na Aktuálně.cz v příštích dnech.

Další články popisující 20 let svobody najdete ve speciální rubrice Aktuálně.cz k výročí listopadu 1989 ZDE.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy