Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
1. 10. 2011 21:15

Vyvětrali jsme v diskusích. Sbohem, výkřiky do tmy!

Na Aktuálně.cz se diskutuje přes Facebook. Co si o tom myslíte? Děkujeme za názory
Foto: Aktuálně.cz

* Aktualizováno o otázky a odpovědi na téma "Facebook na Aktuálně.cz" v diskusi pod článkem.

Vážení a milí čtenáři, v pátek uplynulo prvních 24 hodin s novými diskusemi pod články na Aktuálně.cz.  Děkujeme vám za prvních několik set komentářů na Facebooku a několik desítek ohlasů na tuto změnu, která, jak si dobře uvědomujeme, nemusí být každému po chuti.

Jenže neplatí, že každá změna je k horšímu. A pohled na diskuse nás v tom už teď utvrzuje. Je to, jako bychom otevřeli okna dokořán a vyvětrali. Navíc, když je venku tak hezky jako teď. Skrz komentáře prosvítají paprsky babího léta.

Ehm. Realita naštěstí není tak kýčovitá, jak se ji tu - možná jste postřehli ironii - pokouším popisovat. Stačí zatáhnout rolety a ocitovat něco z čerstvé redakční pošty: Množství lidí si již teď zakládá naštvané anonymní profily a bude vám váš chlívek nadále provětrávat a nenecháme vás v klidu šířit stejné lži, jako většina plátků podobného ražení. Možná to udělám i já, ale prozatím jsem s vaším cenzorským serverem skončil.

Nechci vyvolat dojem, že e-mailová adresa [email protected], která nám tohle napsala, je nějakým mluvčím těch, kterým nové diskusní prostředí vadí. Řada z nich své důvody popisuje jinak. Lehce výhrůžný tón dopisu a klíčová slova „lži", „plátek" a „cenzor" ale za trochu pozornosti stojí. I když jde o anonym. Jak typické.

Až dosud byli anonymové, kteří si usmysleli šířit svou „[email protected]" a nic jiného -  ani dialog, ani to, že to po nich bude někdo číst - pro ně neexistovalo, podstatnou součástí našich diskusních fór. To byla příliš velká daň za svobodu slova, která se bez zodpovědnosti - v přílivu anonymních komentářů, které často postrádaly nejen slušnost, ale i hlavu a patu - začala měnit v karikaturu.

Nové diskuse tohle změní. Už změnily. Začíná se diskutovat, ne pálit z kulometu (ze zálohy). 

Abych vyrovnal na 1:1, tak ještě jeden čtenářský citát. Sbohem hulváti a vaše výkřiky do tmy!                

Díky za motto pro náš nový diskusní klub.

Začínáme s čistým stolem, o vaše názory velmi stojíme a těšíme se na ně. Diskutujte, ptejte se a pište k nám, co si myslíte. Například v diskusi pod tímto článkem. (A jestli diskutovat nechcete, nemusíte. Nejsme dealeři firmy Facebook, jsme Aktuálně.cz. Už jen číst nás stojí za to, však vy víte.)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy