Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
13. 11. 2018 17:00

Vyzpovídat Babiše juniora, napsat na něj Čapí hnízdo. Hyenismus není ani jedno

Psychické problémy ještě neznamenají, že je někdo nedotknutelný a musí se "nechat na pokoji".
Andrej Babiš spojil Čapí hnízdo se svými dětmi. Že byly jeho vlastníky v době žádosti o dotaci, zveřejnil až po dlouhém naléhání.
Andrej Babiš spojil Čapí hnízdo se svými dětmi. Že byly jeho vlastníky v době žádosti o dotaci, zveřejnil až po dlouhém naléhání. | Foto: Reuters

Do středu pozornosti kauzy Čapí hnízdo se dostalo zdraví Andreje Babiše mladšího. Je to osobní a není to nic příjemného ani pro něj, ani pro jeho otce. Přesto je namístě se i tímto aspektem zabývat. Nejen kvůli osvětlení dotačního čapího příběhu, což je veřejný zájem par excellence. Ale v druhém plánu také proto, abychom využili příležitost uvědomit si, jak se díváme na lidi s psychickými problémy.

Diagnózu Babiše juniora neznáme a to je dobře. Nevíme, kdy se potíže rozvinuly, jaké jsou příznaky a podobně. Hodnocení, která se na psychické zdraví odvolávají, jsou nutně zatížená nedostatkem informací. To ale neznamená, že jsou vyloučená z debaty.

Především, pokud někdo není psychicky zdráv a léčil se v Národním ústavu duševního zdraví, vůbec to ještě neznamená, že to, co říká, nemá váhu. Že to není relevantní. Je nechutné naznačovat, že takový člověk "neví, co říká", je "pod prášky" a podobně. Není důvod domnívat se, že Babiš mladší mluvil s reportéry Seznamu z cesty a nechal se zmanipulovat.

Stejně tak by nebylo nic nemožného na tom, že Andrej Babiš starší před lety přepsal Čapí hnízdo na své děti přesto, že nebyly zdravotně v pořádku. Proč by firmu nemohl vlastnit psychicky nemocný člověk, pokud není jeho stav vážný? Copak je nesvéprávný?

Psychickým zdravím argumentují obě strany. Babiš starší se rozčiluje, že skryté natáčení nemocného - který ale podle Seznamu věděl, že novináři s ním mluví kvůli reportáži - je odporné a hyenistické. Jiní Babišovi předhazují: tak proč mu přišlo správné na stejného člověka převádět farmu a celý milionový projekt? (Pirátský poslanec Ferjenčík dokonce tvrdí, že právě tohle byl hyenismus.) A jak to přijde, že kvůli Čapímu hnízdu přísahal "na zdraví svých dětí"?

Když Babiš mladší podával stížnost proti zahájení trestního stíhání, zdůvodňoval ji svým psychickým stavem. Policie to neuznala, obvinila ho, s tím, že jeho zdraví posoudí znalec.

A znovu: člověk s psychickými problémy nebo s psychickou nemocí není automaticky vyloučen, uzavírán do ústraní (třeba na Krym), odstřiháván od plnohodnotné komunikace. Je potřeba s ním jednat citlivě, ale ne jako s "nesvéprávným". Má se přihlížet k tomu, jak vážné jsou jeho obtíže a jakou roli hrají v různých situacích. Ale psychiatrická diagnóza přece sama o sobě neříká, že je někdo v autu.

Všechno jsou to vlastně odrazy stigmatizace psychických problémů a duševních nemocí, jak na ně léta narážíme ve veřejné diskusi. Klasickým případem - naštěstí už ne tak žhavým - byly hlášky politiků, aby se ten či onen protivník "šel léčit" nebo "šel k psychiatrovi". Pohlížet na psychicky nemocné jako na "cvoky", pro které je adekvátním životním prostředím izolace od "normálních lidí", to je sice ne už tak rozšířený, ale pořád ještě podvědomý standard. Který rezonuje i v některých ohlasech na rozhovor Seznamu s Andrejem Babišem mladším.

Psychické problémy neznamenají, že je někdo nedotknutelný a musí se "nechat na pokoji". A už vůbec to není pancéřový štít Babiše staršího. Brát jeho syna a jeho výpověď ohleduplně a zároveň nekompromisně, najít správnou míru je složité, ale možné i nutné.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy