Eva Turnová | Komentáře
11. 11. 2011 14:44

Vzpomínka na Magora. ... ať zaslechnu racky nad Vltavou

Když už jsem měla pocit, že konečně taky jednu slíznu, najednou mě požádal o tanec
Byl jako dítě, a přitom vydržel všechno.
Byl jako dítě, a přitom vydržel všechno. | Foto: Tomáš Netočný

Že Magor umřel, jsem se dozvěděla z mobilu v metru, míjela mě spousta lidí, jakoby bez tváře, a pak tramvají kolem domu na Letné, kde jsem si kdysi Magora prohlídla poprvé pořádně ...

... když v nějakém luxusním bytě rozvážně ukládal ptačí hnízda ze Stromovky do knihoven s koženými encyklopediemi, zatímco v kuchyni, na mramorové zemi, se tyčila hromada shnilé zeleniny, kterou už nikdo nechtěl. A na sporáku se vařil guláš ze zbytků od řezníka, ze kterého pak jenom jediný Magor neměl otravu, protože všechno vydržel. Stokrát znásilňovaný ve vězení napsal ty nejkrásnější básně pro děti.

A on sám byl jako dítě, s dětským výrazem stál proti davům a říkal, co si myslí, to nejpřirozenější na světě, co už dnes vlastně skoro nikdo neumí. Možná právě proto měl kolem sebe ochranný obal, ve kterém se snoubila slabost se sílou, ať už rány dostával, nebo dával.

Rozdával nečekaně, bez zbytečného patosu. A když už jsem měla pocit, že konečně taky jednu slíznu, najednou mě požádal o tanec a do ruky mi vrazil svou sbírku s věnováním „Evě z lásky, její tajný ctitel". Otevřela jsem ji až nedávno. Bylo tam:

„Teď nebojím se smrti už
přijď ke mně blíž s kosou nabroušenou.
Ale vteřinu před tím prosím tě,
ať zaslechnu racky nad Vltavou."
 
Vráťa Brabenec říká, že člověk je tu tak dlouho, dokud má co říct, a Magorovi se ty měsíce mlčení prodlužovaly ne proto, že by neměl co říct, ale že to, co by říkal, už by asi nikdo nepochopil, a tak musel zas na čas jinam.

Martine Ivane Jirousi, připíjím na Tvou věčnou přítomnost Tvou oblíbenou vodkou a posílám verše Plastiků, které Ti vždycky trhaly srdce: … „i duše je zátěž, i pomyšlení na ni, v zahradě boží, je času dost…."

Autorka je překladatelka, herečka a baskytaristka skupiny The Plastic People of The Universe

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Klub z Amiens neuspěl se žalobou proti sestupu z ligy

Francouzský fotbalový klub SC Amiens neuspěl u nejvyššího správního soudu se žalobou proti sestupu z první ligy. Jeho prezident Bernard Joannin nevyloučil, že podnikne další právní kroky, klub se ale zároveň začal připravovat na start v druhé nejvyšší soutěži. Elitní ligu musel tým z Amiens opustit poté, co v době předčasného ukončení sezony deset kol před koncem kvůli pandemii koronaviru figuroval v tabulce na sestupové pozici.

Podle odborného posudku bude sestup pro klub znamenat ztráty ve výši 44 až 55 milionů eur. Joannin prohlásil, že soudce ignoroval jeho argumenty, a zvažuje další odvolání s cílem vybojovat náhradu škody.

Společně s Amiens sestoupilo i Toulouse. Oba kluby proti tomu neúspěšně protestovaly. Sestup mezitím zpečetilo i valné shromáždění ligy LFP, na němž se většina klubů vyslovila pro to, aby i v příští sezoně hrálo Ligue 1 jen dvacet týmů a ne dvaadvacet.

před 3 hodinami

Čech odsouzený ve Francii za pašování migrantů je na svobodě

Český řidič, kterého v roce 2018 francouzský soud poslal do vězení za pašování migrantů, je na svobodě. Informaci potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský, který se případu dlouhodobě věnuje. Jiří Sagan si odpykal dvouletý trest, nyní se podle Zdechovského zdržuje ve Španělsku.

V roce 2018 francouzská policie při kontrole Saganova kamionu v přístavním městě Calais objevila skupinu Iráčanů. Soud později Čechovi uložil za pašování migrantů nejdříve trest vězení v délce 18 měsíců, loni jej zpřísnil na dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy