Luděk Navara Luděk Navara | Komentáře
5. 2. 2018 9:00

Vzýváme Masaryka, ale volíme Zemana. Česko je zmatená země

Mladí Češi Evropskou unii odmítají častěji než stejně staří Slováci, Poláci či Maďaři. Není to velkým selháním českých elit?
Češi jsou malý národ a vždy měli problém s elitami: bylo jich málo, nebo utíkaly jinam.
Češi jsou malý národ a vždy měli problém s elitami: bylo jich málo, nebo utíkaly jinam. | Foto: Reuters

Prezidentská volba rozdělila Českou republiku, na tom se s odstupem shodují fanoušci obou táborů. Mapy voličských preferencí v různých částech země se staly hitem internetu a předmětem analýz. Jenže, co když toho rozdělování je mnohem víc a netýká se jenom Miloše Zemana, který existující příkopy jen prohloubil?

Někdy se dokonce zdá, že to rozdělení jako by šlo i přímo v našich hlavách: Chceme se zbavit korupce, ale v čele vlády je premiér trestně stíhaný kvůli podezření z machinací s evropskými dotacemi. Jeho příznivci v tom nevidí rozpor? Nesnášíme Evropskou unii, ale bereme od ní nemalé peníze - a také pocit jistoty, že jsme součástí většího celku. Je v tom rozpor, nebo není? Kritizujeme Německo, Němce, jejich politiku, jejich kancléřku: ale ruku na srdce, kdo by nechtěl mít platy, fungující služby, jako mají oni? Jsme jednou z nejbezpečnějších zemí na světě: ale diskutujeme o tom, zda nezakotvit do ústavy právo na nošení zbraně. Dali jsme národům Komenského, leč učitele platíme mizerně. Panuje nedostatek pracovních sil, porodnost je nízká, ale cizince nepřijímáme. O uprchlících nemluvě: nesnášíme je. Před třicet lety jsme ještě byli zemí, z níž se utíkalo; za komunistickou éru ji opustilo odhadem asi čtvrt milionu lidí. Nemáme povinnost postarat se dnes o uprchlíky, aby svět zůstal v rovnováze?

Samozřejmě, zmatená země může také zmateně volit: Milujeme tatíčka Masaryka, takže máme na Hradě Zemana, který je jeho opakem snad ve všem.

Řeknete, že jsme prostě rozděleni, a že Česko bylo rozděleno vždycky. Za husitů mezi katolíky a podobojí, později mezi katolíky a evangelíky. Mezi obdivovatele Slovanů a ty, kteří je viděli kriticky. Mezi demokraty a komunisty… Jednu dobu si země zakládala na tom, že je mostem mezi Západem a Východem. Potom byla rozdělena na ty, co vládli, kteří (s)měli všechno a … ty ostatní. Neprožíváme tady jen další rozdělení, a tedy: proč se tomu divíme?

Přesto je schizofrenie světa kolem nás někdy zarážející: staronový prezident, respektive jeho "přátelé", zaplavil zemi reklamními poutači Stop imigrantům. Jeho dcera současně obdivuje Londýn, jako město, které se pyšní rozmanitostí národností. Namítnete, že od Zemana ta kampaň byla jen "účelovka", jen volební trik, třeba to ani nemyslel vážně. Ale mnozí tomu uvěřili. Proč?

Češi jsou malý národ a vždy měli problém s elitami: bylo jich málo, nebo utíkaly jinam. Nebo byly dokonce fyzicky likvidovány, jako za nacistické okupace. Nebo - pokud zůstali - byli tito lidé tupeni a zesměšňováni. Tak tomu bylo za komunismu a tak je tomu vlastně i v současnosti: výraz "pražská kavárna" je jen termínem, který dovede nasměrovat opovržení jasným směrem. "Emigrační vlny opakovaně odsávaly výkvět obyvatelstva, v zemi zůstávali drobní rolníci a řemeslníci. Ti, jak se zdá, nebyli nikdy ve chvílích krize schopni prokázat pevnost, odvahu a ušlechtilé vlastnosti, ale raději se skláněli před politickými bouřemi, které v zemi zuřily. Tito lidé vždy dávali přednost přežití bez zbytečného boje před bojem za svou svobodu," psal v analýze příčin pádu demokracie v Československu v únoru 1948 americký velvyslanec Laurence Steinhardt.

Na druhé straně se zdá, že ne vždy české elity dokázaly oslovit široké vrstvy. Ano, dokázaly to v Listopadu 1989 a možná to byl malý zázrak. Možná za pomoci studentů, kteří uměli šířit naději ve změnu stejně účinně, jako se dnes šíří nenávist za pomoci sociálních sítí. Kde jsou všichni ti tehdejší studenti dnes? A kde jsou ti současní, kteří možná netuší, v jak úžasné době studují, a naivně se domnívají, že tohle všechno je jaksi samo sebou? Že to nejhorší, co může člověka v této zemi potkat, je špatně vysvětlený předpis Evropské unie?

Rozdělené Česko je realitou, je nejen rozdělené, ale rozdrásané, zmatené a zaslepené: vidíme hrozby tam, kde nejsou, a ty skutečné trestuhodně přehlížíme.

Kritizujeme častěji Brusel než Moskvu. Vadí nám víc evropský předpis o sýru než mrtví na Donbase, přičemž obojí je naše Evropa. Evropskou unii jako takovou považuje za dobrou méně než polovina mladých Čechů, a ta by v referendu také podpořila setrvání Česka ve společenství, vyplývá z průzkumu společnosti Globsec. Je to zoufale málo. Mladí Češi unii odmítají častěji než stejně staří Slováci, Poláci či Maďaři.

Autoři průzkumu to připisují postoji českých politiků, kteří unii vytrvale kritizují. Ale není tenhle výsledek i jedním z největších selhání českých elit? Ruku na srdce, není tohle větší problém než zvolení problematického prezidenta? Tomu jednou skončí mandát ze dne na den, ale zmatené názory tu mohou zůstat a nejspíš zůstanou. A pak mohou ovlivnit další volbu. A další. A pak už bude třeba pozdě. Není čas nad tím začít přemýšlet?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy