Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 8. 2015 10:00

Z Česka má být cykloráj. A pes jako největší nepřítel kolaře

Komentář Martina Fendrycha: Přibývá cyklistů. Česká města na ně stále nejsou zařízená. Ale ministerstvo dopravy chce podporovat čistou mobilitu. Auta by v budoucnosti měla popřát víc úcty kolům.
Značka cyklostezky. Ani cyklista často neví, kudy to vlastně jede.
Značka cyklostezky. Ani cyklista často neví, kudy to vlastně jede. | Foto: Aktuálně.cz

Cyklistická sezona se rozproudila. Mimo města, ale i ve městech. Po cyklostezkách se řítí nebo courají tisíce kolařů. Pokud vám nevadí pot (pokud nevadí vašemu okolí), dá se krásně jezdit do práce na kole. Neprší, nepotřebujete blatníky.

Cyklistů přibývá, jezdit na bicyklu je móda, patří to ke „zdravému životnímu stylu“ a zároveň je in mít vystajlovaný citybike. Probouzí se ministerstvo dopravy (nebo možná zatím jen nahlas sní). Zřídili tam oddělení pro rozvoj cyklistiky a čisté mobility, ačkoliv si leckterý kolař myslí, že cyklistika je rozvinutá až až.

Moderní úředníci na dopravě sní o tom, že by se jízda na kole ve městě dostala na stejnou úroveň jako motopohyb, že by byla občany vnímána jako rovnocenná. Pravda, do toho máme nekonečně daleko. Cyklista je, kupříkladu v Praze, ale i v menších městech, stále vnímán jako škůdce, překážka pro auto.

Co se chystá? Další cyklistické pruhy. To zná každý kolař. Na asfalt nebo dlažbu namalují piktogramy velocipedu. Ty suplují pruh pro cyklisty. A ještě jedna bomba: doprava chce zavést „cyklistické ulice“, kde bude mít kolo přednost před autem, David před Goliášem. Přičemž Goliáš se tam bude smět pohybovat maximálně rychlostí dvacet kilometrů v hodině. Šoféři prý budou vedeni k ohleduplnosti...

Cykloulice, to zní jako nebe kolařů, cykloráj. Novinky by chtělo ministerstvo dopravy prosadit už v září, až budou poslanci probírat novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Že je ministr Dan Ťok (za ANO) cyklisticky osvícený, to vidíte i na portálu jeho resortu. Otevřete ho a napravo se skvěje políčko s kolem a nápisem Cyklistická doprava.

Že by se vážně mělo něco prudce změnit? Od aut ke kolům? Bylo by to fajn, ale mám za to, že poměr vah cyklolobby ku autolobby bude asi dost podobný jako poměr váhy Česka k váze Číny.

Když jezdíte na kole denně a vnímáte, co se mění, tak ano, něco se zlepšilo, ale zároveň vidíte, že to často připomíná ony slavné cyklopruhy. Kolařům pomáhají tak leda do špitálu. Kupříkladu cyklopruh podél Pražského hradu už je auty vygumovaný. Pravidelný cyklista však o něm ví. Šlape s pocitem, že „to je jeho prostor“. Řidič o tom pruhu neví. Nedávno jsem tam viděl, jak auto srazilo kolaře, který se poněkud naivně oddal onomu pomyslnému cyklopruhu.

Nejlíp se pes vyvenčí na cyklostezce

Doprava by chtěla cyklisty povýšit. Jenomže ono nejde jen o auta a řidiče. Nejde kupříkladu jen o to, že u nás pořád cyklista skoro nikde nesmí do jednosměrky, a když smí, tak trochu riskuje zdraví (třeba v Praze-Karlíně, kde řidiči často nechápou, že jedete v jednosměrce opačně, třeba přehlédli dodatkovou tabulku). Nebo že kolo nesmí na chodník, což je podle mě na mnoha místech chyba.

Jde taky o cyklisty samotné. Jak jich přibývá, množí se i případy jejich agresivity. Ale i to je jev starým kolařům delší dobu důvěrně známý. Platí, že cyklisté nejsou o nic méně agresivní než řidiči. Nedrsnější jsou ti „kondiční“, ti závodníci, kteří sednou na kolo, aby byli ve formě, jedou Tour de France a neberou ohledy na nikoho.

Speciální kapitolou oné „čisté mobility“ jsou psi. Jedete po cyklostezce, kterou samozřejmě používá kdekdo; Praha je těsná, „úzká“, takže tam krom lidí na kolečkových bruslích, koloběžkách, dvoukolkách segwayích, kromě kočárků, dětí a batolat, chodí i pěší. Často taky venčí psa. Pes je sice přítel člověka, ale zároveň nepřítel kolaře. Jeden z jeho úhlavních nepřátel. A nejen ve městě.

Venčení psů se odehrává dvěma způsoby. Buď je hafan na šňůře, nebo pobíhá volně. Obojí je pro cyklistu riskantní. Pes, stejně jako člověk, bývá nevypočitatelný. Klidně se na kolo vrhne a sejme vás. Jestli ze vzteku, nebo z radosti, to netušíte a během akce je vám to dost jedno.

Před třemi roky mě v Praze na náplavce, u Vltavy, z kola srazil bojový pes. Hnal se za jiným hafanem, skočil a já tam zrovna jel (po cyklostezce, ale vysvětlujte to anglickému bulteriérovi). Jeho „páníček“ pil o kousek dál v klidu pivo.

Loni jsem jel, opět po údajné cyklostezce, a paní tam venčila psa. Na vodítku. Na takovém tom dlouhém samonavíjecím vodítku. Zvíře náhle vyrazilo přes cestu na druhou stranu, já v poslední chvíli zahlédl šňůru (pásek), strhl kolo a najel do větví stromu. Naštěstí s helmou.

Neděje se to jen ve městě. Minulý týden na Šumavě sjížděla třicetiletá cyklistka od Poledníku na Prášily. U Liščí díry jí do cesty vběhl mopslík. Skončila ve špitále: zlomenina hlavičky vřetenní kosti. Léčení potrvá dva měsíce. Majitelka pejska je podezřelá ze spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozí jí až dva roky vězení.

Takových případů najdete každý rok hodně. Letos prvního srpna srazil pes v Týnu nad Bečvou třiašedesátiletého cyklistu. Muž byl převezen do hranické nemocnice, kde odhalili těžká zranění... Kdo jezdí na kole, psů se bojí, dává si na ně pozor, co to jde. Protože psů je ještě mnohem víc než cyklistů.

Tím nechci říct, že by se na kole nemělo jezdit. Jenom naznačuju, že i když ministerstvo dopravy fandí rozvoji cyklistiky a čisté mobility, přesto je to pořád dost o ústa. A ještě dlouho bude.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy