Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
10. 5. 2010 16:25

Z Folmavy jsme měli být v šoku dávno. Ne až po vraždě

Nestačí zavřít vraha. Je třeba zavřít hanbinec. Nebo ho aspoň nepodporovat

Ve společnosti je leccos špatně. A leckdy se stane, že se s tím naučíme žít - dokud na to, že je tu problém, neupozorní nějaká šokující událost. Obvykle zločin. Tak se kvůli Kmetiněvsi začalo mluvit o nezletilých vrazích. Po videu z D1, na kterém bodyčekuje jedno auto druhé, se řeší piráti silnic. První i druhý případ se také staly součástí volební kampaně a volebních slibů.

Podobně otřesné jsou poslední zprávy ze západočeské Folmavy. Zákazník tamního nevěstince Mamba utýral jeho zaměstnankyni. Tisk píše o nechutných podrobnostech, o "německém rozparovači" a atmosféře strachu, která se vznáší nad folmavskými hampejzy.

"Všichni jsou tady z toho v šoku. Stalo se to totiž v domě, který by měl být hlídaný. Kdyby se to stalo prostitutce na ulici, tak by to bylo pochopitelnější," citují Lidové noviny nejmenovaného provozovatele jednoho z nočních podniků. V praxi to prý pro něj znamená, že bude častěji kontrolovat pokoje a vyhazovat divné hosty: "Kdybych slyšel holku zařvat, okamžitě letím. Mám prudší povahu, tak by ten dotyčný asi skončil v nemocnici."

Čtěte také: Opilý cizinec zavraždil v nočním klubu 19letou dívku

Tak zní zpráva o stavu Folmavy (a jiných center na česko-německé a česko-rakouské hranici). Zase platí: Je to špatně, dokonce úplně špatně. A naše chyba je, že jsme si zvykli, že to tak chodí. Že na hranicích kvete obchod s bílým masem a jiné přidružené živnosti. Že tu platí jiné, špinavé právo.

Folmavskou aglomeraci vykřičených domů, heren a tržnic jsem vloni viděl poprvé na vlastní oči - a ujížděl jsem odtud, co to dalo. Kulturní šok. Lidi, co tam pracují a nakupují, neřkuli bydlí, to nepochybně mají jinak. Nejspíš si zvykli a asi by se našli i takoví, kterým se tam líbí. Jasně. Ale tady není řeč o vkusu a líbení nebo nelíbení. Tohle není věc názoru, ale zákonů - trestních, daňových a mravních. Vždyť je to celé ponižující.

Za to, co se děje ve Folmavě, můžeme tak trochu všichni. (Ilustrační foto.)
Za to, co se děje ve Folmavě, můžeme tak trochu všichni. (Ilustrační foto.) | Foto: Reuters

Volební billboardy podél silnic u bavorské hranice jsou v těchto souvislostech už dočista absurdní. Jděte s tou plakátovou velkodušností do háje. Uděláte snad něco pro to, aby z Folmavy zmizel ten odporný hanbinec? Aby tahle vražda byla poslední?

Asi těžko. Na rozdíl od Kmetiněvsi nebo D1 na politiky netlačí veřejné mínění. Nebo jen minimálně. Zvyklo si, ano, uznává, že na Folmavu a spol. není pěkný pohled, ale na druhou stranu je tam levně a leccos k mání. Když se vracíme ze Západu, profrčíme kolem a víme, že jsme doma. A do toho, proč tam jezdí Němci, nám nic není, a hlavně jim to nemůžeme zakázat. Opravdu?

Němci 70 procent českých linkových autobusů kontrolují, jestli nevyváží zločin. Jsou to pravděpodobně jiní Němci než ti, kteří živí folmavský průmysl. Ale i tak je symbolika zjevná: tenhle východní bordel k nám nepustíme, ale když jste tak hodní (blbí), že si ho necháte u sebe, klidně se do něj občas podíváme.  

I s tímhle by se samozřejmě - z české strany - dalo něco dělat. Zavřít vraha, a pak zavřít Folmavu. Ale nalepte tohle na billboardy. Nezvolí vás.

Tak si alespoň zkuste představit, že mezi těmi anonymními "kurvami", kterým jde o život, může být i někdo, koho dobře znáte. Pořád nic? Pořád je vám to jedno?

 

Právě se děje

před 5 minutami

New York jako první americký stát zakázal prodej ochucených elektronických cigaret

Místní zdravotní rada v úterý schválila opatření, které navrhl guvernér Andrew Cuomo, informovala agentura AP. Zákaz se nevztahuje na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Prodejci nyní budou mít dva měsíce na to, aby zakázané zboží stáhli z nabídky.

Cuomo v neděli vyzval k zákazu e-cigaret s poukazem na jejich zvýšenou spotřebu mezi mladými lidmi. V poslední době přitom zdravotničtí experti v USA varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které jsou spojovány s 380 případy vážného onemocnění dýchacích cest v 36 státech. Evidováno je rovněž šest mrtvých. Zatím však nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka.

New York se stal prvním americkým státem, v němž vešel v platnost zákaz elektronických cigaret s příchutí. Obdobný zákaz sice tento měsíc schválil také stát Michigan, ale opatření tam ještě v platnost nevstoupilo. Podle údajů ze státu New York loni užívalo elektronické cigarety 27,4 procenta místních středoškoláků. Ještě v roce 2014 to bylo 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy