Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
6. 10. 2017 8:00

Za odzbrojení voleb, za mír a slunce v duši. Seberte už politikům kvéry

Fotoblog: V Praze vyrostl posed. Příznivci poloautomatické střelby protestovali proti směrnici EU
Prý poprvé stojí na Václavském náměstí posed, myslivci zdůrazňují, že to je kazatelna.
Poprvé se z ní také místo střílení bude řečnit.
Symbolů je tu víc, smuteční květiny. Bude pohřeb.
Transparent jste nestihli vyrobit? Nevadí.
Foto: Ludvík Hradilek
Střelná zbraň se stala absurdním logem českých voleb.

Tomu neuvěříte. Podle žebříčku je to šestá nejbezpečnější země světa, proto tam mimo jiné jezdí víc a víc turistů. Kriminalita vytrvale klesá, vloni se tu stalo nejmíň vražd za posledních 25 let.

A když na tomhle požehnaném území vyhlásí volby, co asi tak může být neoficiálním logem volební kampaně? Správně: puška. Kvér. Politici mobilizují za zbrojní sebeurčení. Vypukl boj o zbraně a stala se z něj záležitost prvořadého významu, v podstatě existenční otázka. Kdo nestřílí, není Čech. Je naivka a srab, holubice. Nechá se sežrat.

"Pro tátu: Pušku do ruky," volají na plakátech Realisté, někteří lidé ze začátku pochybovali, jestli to není podvrh, tak ujeté jim to přišlo, ale není.

Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017. | Foto: Facebook

Realisté jsou, můžete namítnout, ještě okrajová strana a ty se potřebují zviditelnit. Podrobnosti na shromáždění "Musíme se bránit" u sochy Edvarda Beneše na Hradčanech. Nepřítel před branami, pět minut před Mnichovem.

Ale střelná zbraň je volební rekvizitou an sich. Začal s tím ministr Chovanec s trofejní vinčestrovkou na prsou. Národně-střelecký politický proud reprezentuje poslankyně Černochová. Andrej Babiš ve videu bojuje za naše bezpečí, protivníka ztělesňuje jakýsi paramilitární skřet - s puškou v ruce. Čtvrtníček střílí po Kalouskovi. A více.

Kampaň je po zuby ozbrojená. Je to odpudivé. To nechci. Toho se štítím. Make love, not war! Odzbrojte volby.

Zbraně jsou teď v politice, kam se podíváte; jako vizuál, jako relikvie. Nepříjemný pohled. Stav, který neodpovídá realitě ani tomu, jaké problémy by republika měla nutně řešit. Bezpečnostní hrozby existují, obrana vlasti je správná a úctyhodná - ale poprask kolem střelných zbraní naprosto neadekvátní. Ve skutečnosti s tím souvisí asi tak stokrát míň.

Jenže volby už nějaký ten pátek vyhrávají vášně nad rozumem: brexit, Trump. A pocit ohrožení, národního ohrožení, emoci par excellence, skvěle stimulují právě věci jako spor o držení zbraní. Je to téma, skrze které politici mohou houfovat lid, to je pro ně výhodné. Ostřeji řečeno, zblbnout lid.

Ano, Evropská unie napřesrok zakáže poloautomatické zbraně upravené z automatických zbraní vybavené sklopnou nebo teleskopickou pažbou a se zásobníkem na více než deset nábojů u pušek a více než dvacet nábojů u pistolí. Tak to je náš konec. Jestli si ten samopal vzor 58 nevybojuješ, jseš u mě mrtvej muž, táto. Končíme.

Foto: Aktuálně.cz

Na střelnici v Olomouci pořádají v sobotu "Pohár občanských demokratů", předvolební soutěž ve střelbě. "Akce se koná při příležitosti snahy Občanské demokratické strany odmítnout snahy Evropské unie o omezování držení zbraní v ČR," stojí v pozvánce.

Terč je tedy známý: Brusel. Kdo nestřílí, není Čech. Je naivka a srab. Nechá se sežrat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy