Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
20. 7. 2016 14:30

Za státní doping vyloučit Rusko z olympiády, to je správné řešení

Sportovci na olympiádách slibují věrnost fair play. V Soči se Rusko ostatním vysmálo do obličeje. Podvádělo jak Volkswagen s emisemi.
SIlný argument: doping a dopingová podezření poskvrňují globální (show)byznys olympiád.
SIlný argument: doping a dopingová podezření poskvrňují globální (show)byznys olympiád. | Foto: Reuters

Mezinárodní olympijský výbor stojí před těžkou volbou. Má kvůli dopingu vyloučit Rusko a jeho sportovce z olympiády v Riu?

Berme jako hotovou věc, že zprávy o systematickém, státem zaštítěném dopingu ruských sportovců jsou pravdivé, a nejde o podvrh, o spiknutí Západu vůči emancipované východní velmoci. Proč by to probůh Světová antidopingová agentura dělala? Konspirační teorie odložme, ruský špičkový sport byl či je prolezlý dopingem. Týká se jak atletiky či vzpírání, tak zimních sportů na minulé olympiádě v Soči. Nebo i fotbalu.

Ne že by všichni kromě Rusů byli za všech okolností svatí – ale když se do manipulování se vzorky tělních tekutin zapojí agenti tajných služeb pořadatelské země, je to pro olympijské hry a olympijské činovníky mokrý hadr mezi oči. Potupa. Pokud není MOV splachovací, musí z toho vyvodit vážné důsledky už z důvodu sebeúcty.

Olympiády si zakládají na rituálech. Vybraný zástupce sportovců na začátku her symbolicky slibuje, že „vystoupíme na olympijských hrách jako čestní soupeři, poslušni pravidel, která je řídí, za sport bez dopingu a drog, v rytířském duchu pro slávu sportu a čest našich družstev.“ Také trenéři a další členové doprovodu se zavazují „podporovat a dodržovat zásady sportovního ducha a hry fair play v souladu se základními principy olympismu.“

Tak tomu – sliby chyby – bylo i předloni v Soči. Načež se Rusko, pozdější vítěz medailového pořadí národů, vysmálo ostatním do obličeje. Diváci tleskali, Putin tleskal, a Rusové podváděli jak Volkswagen s emisemi.

Klíčové je, že nešlo, ani v případě ruské atletiky, o selhání jednotlivců, zmámených touhou po medailích, prestiži nebo dokonce materiálních požitcích. Ruský doping byl podle vyšetřování státní. Made in Russia. Sloužil nejen sportovcům, ale skrze ně i zájmům země. Podíleli se na něm daňoví poplatníci.

Dva týdny před následující olympiádou je to buď – anebo. Buď vyloučit Rusko jako účastnickou zemi se vším všudy a připustit, že zákaz postihne i sportovce, kteří o doping nikdy nezavadili. A připravit se na žaloby. Anebo dát Rusům jen symbolická omezení (MOV už oznámil, že do Ria nesmí představitelé ministerstva sportu) a počítat s tím, že místo přídomku „čisté“ budou hry upadat do podezření, že jsou „cinklé“. A hlavně: vzhledem k rozsahu skandálu ze Soči by taková cesta budila dojem „vlastně se nic nestalo, jede se dál“.

Bohužel pro čestné sportovce a jejich fanoušky, správná je první možnost. Hry v Riu bez ruské vlajky. Jestli bude moci někdo další – podobně jako dálkařka Klišinová, která není testována v Rusku – startovat jako „neutrál“, to ať MOV vyřeší, jak umí, ale moc času nemá.

MOV dobře ví, že nejde jen o principy olympismu a fair play (diskusi o smysluplnosti či licoměrnosti boje s dopingem nechme stranou), ale že nahlodaná věrohodnost her by ohrozila i zájem diváků a především miliardových sponzorů. Doping a dopingová podezření poskvrňují globální (show)byznys olympiád.

Námitka, že vyloučení by Rusko jen zatvrdilo, ukřivdilo nevinným a posílilo jestřáby, připomíná argumenty vůči hospodářským sankcím. Samozřejmě že trestnou olympijskou lavici může, stejně jako ekonomické embargo, využít narativ ruské propagandy. Samozřejmě že mnoho lidí s ním bude souhlasit. Ale to jsou dodatečné faktory, které MOV nemůže nijak ovlivnit. Nemůže vidět za roh. Stejně tak by se dalo spekulovat, že pro ruský systém a režim by bylo užitečnější, když dopingová aféra vyústí v nějaký polovičatý trest, hybridní zákaz-nezákaz.

Jestli dopoval stát, nezbývá než za něj stát potrestat. Pochopitelně, i kdyby na místě Ruska byla jakákoli jiná země.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy