Kandidát na českého prezidenta Jiří Drahoš v pátek rozvířil důležitou debatu. Píchl do vosího hnízda, když na tiskové konferenci po setkání s premiérem Sobotkou prohlásil, že výsledky českých voleb ovlivňují zahraniční tajné služby a jako nástroj užívají dezinformace.
"Nemám žádný důvod pochybovat, že k ovlivňování voleb docházelo," sdělil Drahoš a připomněl nedávné sněmovní volby. Ovlivňování voličů podle něj zprostředkovávala média a servery propojené s ruskou tajnou službou. Podobné působení očekává i v lednové prezidentské volbě.
Na Drahoše zareagovala česká kontrarozvědka (BIS) i prezident Miloš Zeman, který končil návštěvu Jihomoravského kraje. Ředitel BIS Michal Koudelka vzkázal: "Nemáme k dispozici žádné relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování parlamentních voleb ze strany cizích zpravodajských služeb. To samé platí pro volby prezidentské."
Jak to chápat? Superlegalistické vyjádření? Začátek normalizace tajné služby, jež se již přizpůsobuje novým časům? Bojí se Koudelka o místo, snaží se vypadat před Zemanem a budoucím premiérem Andrejem Babišem přijatelně?
Asi ode všeho trošku. Kdo se zabývá bezpečností, ví: Rusko vede proti EU hybridní, dezinformační válku, jejímž cílem je rozklad demokracie. Jednají o tom europoslanci, vznikají pracovní skupiny, které toto riziko řeší.
V Česku působí řada proruských serverů a médií. Hospodářské noviny i Aktuálně.cz psaly, jak server Aeronet před sněmovními volbami odstartoval kauzu lithium a jaký dopad měla na volby. Psali jsme, jaké "informace" šířil poslanec SPD Radek Koten, nyní předseda bezpečnostního výboru sněmovny, o článku ruského armádního webu Zvezda o invazi v roce 1968 a o dopadu tohoto textu při návštěvě Zemana v Rusku. Atd. atd.
Můžeme citovat výroční zprávu BIS za rok 2016. Píše o ruské hybridní válce proti EU: "Ruské vlivové a zpravodajské aktivity jsou v prvé řadě ruskou ingerencí do českých vnitřních záležitostí… Ve strategické rovině jsou však vnímány jako součásti ruských hybridních kampaní proti Ukrajině, NATO a EU."
Jak proplout "zemanovskou" republikou
Jak to jde dohromady s alibistickým stanoviskem ředitele Koudelky, který nemá "relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování parlamentních voleb" cizími zpravodajskými službami?
Superlegalismus najdeme ve formulaci, že nedošlo "k nezákonnému ovlivňování" voleb. Jinými slovy, dezinfomace a zpochybňování vlády, médií, našeho členství v EU a NATO, se dějí zákonně. U nás můžete lhát a vést kampaň proti svobodě. (Ví BIS, kdo platí Aeronet, který kupříkladu napsal, že protesty lidí proti prezidentu Zemanovi na Albertově v listopadu 2014 organizovala a platila americká ambasáda, což je lež jako věž? Stojí za přečtení článek Respektu o tomto serveru.)
Biska zřejmě nemá konkrétní (použili výraz "relevantní") informace o napojení dezinformačních webů na konkrétní ruské důstojníky tajných služeb. Pokud to o něčem svědčí, tak o schopnostech Rusů a malém umu našich tajných agentů.
Pro Koudelku platilo "mlčeti zlato". Nemusel se k Drahošově tiskovce vyjadřovat (od tajné služby se to čeká); mluvčí mohl odkázat na výroční zprávu za rok 2016, to by bylo stačilo. Takto ji Koudelka de facto popřel. (Bylo by naivní si myslet, že se letos ruské tajné služby z Česka stáhly.) Když ony servery útočí na EU a NATO, podporují strany, jako je SPD, KSČM, ale v kauze lithium i ANO, jež se zatím jako protizápadní hnutí neprojevuje.
Vyjádření BIS se proruská propaganda chopila na plné pecky, lítají maily, citují ho sociální sítě, je to "důkaz", že nás Rus nechává na pokoji (což není pravda). Proto to vypadá na "normalizaci BIS" a snahu Koudelky proplout "zemanovskou republikou". Zeman si na Drahošovi smlsnul, prý buď disponuje vlastní tajnou službou, nebo šíří konspirace. Relativizace pravdy je Zemanova metoda. BIS mu svým superkorektním vyjádřením nahrála.
Mimochodem, když nedávno vydala svou výroční zprávu, Zeman neřekl ani měkké f, nekomentoval ji. Proč? Nyní považuje za urážku občanů tvrzení, že by je v případě voleb do sněmovny či na Hrad mohly ovlivňovat jakési "imaginární zahraniční služby".
Je tak naivní? Ne, tak mazaný. Spojené státy se zabývají tím, jak Rusové ovlivnili americké prezidentské volby, Britové mluví o vlivu Rusů na brexit, jen u nás se lid nedá zblbnout? Směšné. Mnozí se nechají přesvědčit, vždyť na straně Rusů stojí četní politici, hraje pro ně prezident.
Ředitel BIS Koudelka udělal chybu, zpochybnil práci vlastních lidí a nahrál agentům hybridní války. (Možná to udělal nechtěně, každopádně blbě.) Ale Zemanovi se zavděčil, to zase ano. Taky Okamurovi, Filipovi a asi i Putinovi. I přes všechny tyto nové události je bohužel zřejmé, že Jiří Drahoš české politiky i občany varuje před hybridní válkou a ovlivněním voleb naprosto právem.