Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
19. 1. 2010 21:33

Žáci se horší v matematice. Má být maturita povinná?

Diskuse čtenářů s blogerem a specialistou na vzdělávání Ondřejem Štefflem
Foto: Aktuálně.cz

"Otázka povinné maturity z matematiky je oblíbená. Má totiž jednoduché odpovědi: ANO nebo NE. Problém je, že se nemůžeme dohodnout, která je ta správná," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz specialista na vzdělávání Ondřej Šteffl ze společnosti Scio.

Svými texty rozpoutal rozsáhlé diskuse čtenářů na téma, jak kvalitně je u nás vyučována matematika, proč její znalost mezi žáky klesá a zda by situaci zlepšila povinná maturita z matematiky.

Aby objasnil souvislosti tématu, rozdělil Šteffl své úvahy o matematickém vzdělávání do pěti dílů. Dosud v blogu publikoval dva z nich. "Celkově na tom nejsme zatím zdaleka nejhůř, výsledky řady rozvinutých zemí jsou horší (o rozvojových asijských zemích nemluvě). Ale hrozivý je vývoj. Ve všech sledovaných parametrech se zhoršujeme a nejhorší situace je u nejmladších dětí," píše o současné situaci ve výuce matematiky Šteffl, který vychází z výsledků mezinárodních srovnávacích studií žáků.

Ve svém prvním blogovém textu o výuce matematiky se rovněž snaží najít příčiny, proč je současná situace v Česku právě taková. "Především je třeba říct, že podstata není v kvalitě práce učitelů, neboť ti pravidla neurčují. Příčina je v celkově špatně nastavených cílech a pojetí výuky matematiky, které vznikly historicky v minulém století a mění se jen velmi pomalu," myslí si.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Ondřeje Šteffla: Povinná maturita z matematiky !? Díl první

V druhém díle seriálu o výuce matematiky se Šteffl podrobněji zabývá právě příčinami sestupného trendu výsledků žáků v matematice v posledních letech. Nachází čtyři možné příčiny: Jednou z nich může být podle něj to, že se snižuje smysluplnost výuky matematiky. "Nelze nevidět, že moderní doba, neobyčejný rozvoj ICT i další faktory mění i postavení matematického vzdělání ve společnosti," píše Šteffl, který čtenáře vyzval, aby hlasovali v anketě, která příčina může za pokles výsledků žáků v matematice nejvíc.

Celý text Ondřeje Šteffla: Povinná maturita z matematiky !? Díl druhý

V dalších dílech svého blogového seriálu se Šteffl bude zabývat tím, jaké by měly být cíle ve výuce matematiky v Česku a jak bychom toho mohli dosáhnout. Z těchto textů a čtenářských diskusí vyplyne závěr, zda by měla být maturita z matematiky povinná.

Texty publikuje Šteffl v následujících dnech ve svém blogu ZDE.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy