Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
19. 1. 2010 21:33

Žáci se horší v matematice. Má být maturita povinná?

Diskuse čtenářů s blogerem a specialistou na vzdělávání Ondřejem Štefflem
Foto: Aktuálně.cz

"Otázka povinné maturity z matematiky je oblíbená. Má totiž jednoduché odpovědi: ANO nebo NE. Problém je, že se nemůžeme dohodnout, která je ta správná," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz specialista na vzdělávání Ondřej Šteffl ze společnosti Scio.

Svými texty rozpoutal rozsáhlé diskuse čtenářů na téma, jak kvalitně je u nás vyučována matematika, proč její znalost mezi žáky klesá a zda by situaci zlepšila povinná maturita z matematiky.

Aby objasnil souvislosti tématu, rozdělil Šteffl své úvahy o matematickém vzdělávání do pěti dílů. Dosud v blogu publikoval dva z nich. "Celkově na tom nejsme zatím zdaleka nejhůř, výsledky řady rozvinutých zemí jsou horší (o rozvojových asijských zemích nemluvě). Ale hrozivý je vývoj. Ve všech sledovaných parametrech se zhoršujeme a nejhorší situace je u nejmladších dětí," píše o současné situaci ve výuce matematiky Šteffl, který vychází z výsledků mezinárodních srovnávacích studií žáků.

Ve svém prvním blogovém textu o výuce matematiky se rovněž snaží najít příčiny, proč je současná situace v Česku právě taková. "Především je třeba říct, že podstata není v kvalitě práce učitelů, neboť ti pravidla neurčují. Příčina je v celkově špatně nastavených cílech a pojetí výuky matematiky, které vznikly historicky v minulém století a mění se jen velmi pomalu," myslí si.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Ondřeje Šteffla: Povinná maturita z matematiky !? Díl první

V druhém díle seriálu o výuce matematiky se Šteffl podrobněji zabývá právě příčinami sestupného trendu výsledků žáků v matematice v posledních letech. Nachází čtyři možné příčiny: Jednou z nich může být podle něj to, že se snižuje smysluplnost výuky matematiky. "Nelze nevidět, že moderní doba, neobyčejný rozvoj ICT i další faktory mění i postavení matematického vzdělání ve společnosti," píše Šteffl, který čtenáře vyzval, aby hlasovali v anketě, která příčina může za pokles výsledků žáků v matematice nejvíc.

Celý text Ondřeje Šteffla: Povinná maturita z matematiky !? Díl druhý

V dalších dílech svého blogového seriálu se Šteffl bude zabývat tím, jaké by měly být cíle ve výuce matematiky v Česku a jak bychom toho mohli dosáhnout. Z těchto textů a čtenářských diskusí vyplyne závěr, zda by měla být maturita z matematiky povinná.

Texty publikuje Šteffl v následujících dnech ve svém blogu ZDE.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy