stk | Komentáře
2. 5. 2008 8:20

Zahradil v. Koudelka: Je ČSSD na štíru s Ústavou?

O co se hraje s církvemi a smlouvou s Vatikánem
Foto: Aktuálně.cz

Praha - ČSSD odmítá vládní návrh na vyrovnání s církvemi, slibuje za to ale schválit již jednou sněmovnou zamítnutou smlouvu s Vatikánem (Svatým stolcem).

Europoslanec za ODS Jan Zahradil se kvůli tomu ve svém blogu ostře opřel do šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka a jeho bývalého ministra kultury Vítězslava Jandáka. Připomíná, že navrhovanou smlouvu odmítli poslanci ODS i část sociálních demokratů, protože podle nich byla v rozporu s Ústavou.

Čtěte také
Vláda v noci dopsala církevní zákon. Pro rebely z ODS

"Paroubkova motivace je ale zřejmá - po námluvách s KDU-ČSL na jejich nedávné konferenci chce nabídnout i konkrétně "něco" vstřícného. Vybral si ale v tomto případě velmi špatně. Je smutné, že současné vedení ČSSD je schopno 'ohnout se' před jakoukoliv mezinárodní smlouvou bez ohledu na její slučitelnost s Ústavou vlastní země," míní Zahradil.

Zmiňovanou smlouvu naopak hájí bývalý místopředseda Ústavně právního výboru sněmovny za ČSSD Zdeněk Koudelka. Odmítá názor, že její text je v rozporu s Ústavou. "Výhrady nepotvrzují, že smlouva je špatná. Princip mezinárodních smluv je založen na tom, že státy se dobrovolně zavazují k určitému chování. ... Podstatné je, že stát sjednává smlouvy dobrovolně a jsou vypověditelné. Smlouva se Svatým stolcem nepřekračuje tyto limity," píše ve svém blogu Koudelka.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Zahradil: Na štíru s Ústavou
Foto: Aktuálně.cz
Zdeněk Koudelka: Nebojme se vatikánské smlouvy
 

Právě se děje

Další zprávy