stk | Komentáře
2. 5. 2008 8:20

Zahradil v. Koudelka: Je ČSSD na štíru s Ústavou?

O co se hraje s církvemi a smlouvou s Vatikánem
Foto: Aktuálně.cz

Praha - ČSSD odmítá vládní návrh na vyrovnání s církvemi, slibuje za to ale schválit již jednou sněmovnou zamítnutou smlouvu s Vatikánem (Svatým stolcem).

Europoslanec za ODS Jan Zahradil se kvůli tomu ve svém blogu ostře opřel do šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka a jeho bývalého ministra kultury Vítězslava Jandáka. Připomíná, že navrhovanou smlouvu odmítli poslanci ODS i část sociálních demokratů, protože podle nich byla v rozporu s Ústavou.

Čtěte také
Vláda v noci dopsala církevní zákon. Pro rebely z ODS

"Paroubkova motivace je ale zřejmá - po námluvách s KDU-ČSL na jejich nedávné konferenci chce nabídnout i konkrétně "něco" vstřícného. Vybral si ale v tomto případě velmi špatně. Je smutné, že současné vedení ČSSD je schopno 'ohnout se' před jakoukoliv mezinárodní smlouvou bez ohledu na její slučitelnost s Ústavou vlastní země," míní Zahradil.

Zmiňovanou smlouvu naopak hájí bývalý místopředseda Ústavně právního výboru sněmovny za ČSSD Zdeněk Koudelka. Odmítá názor, že její text je v rozporu s Ústavou. "Výhrady nepotvrzují, že smlouva je špatná. Princip mezinárodních smluv je založen na tom, že státy se dobrovolně zavazují k určitému chování. ... Podstatné je, že stát sjednává smlouvy dobrovolně a jsou vypověditelné. Smlouva se Svatým stolcem nepřekračuje tyto limity," píše ve svém blogu Koudelka.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Zahradil: Na štíru s Ústavou
Foto: Aktuálně.cz
Zdeněk Koudelka: Nebojme se vatikánské smlouvy
 

Právě se děje

před 1 minutou

Provoz na dálnici D4 zastavila demolice mostu u Řitky

Provoz na dálnici D4 nedaleko Řitky u Prahy v sobotu večer zastavila policie kvůli demolici mostu. Uzavírka potrvá do nedělního rána, řidiči musejí úsek objíždět po vedlejších silnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové byla dálnice uzavřena v 19:00 a otevřena bude v neděli v 09:00.

"Máme tam celkem dvě policejní hlídky, které budou dohlížet na to, aby bylo vše v pořádku. Je tam odklon dopravy na objízdné trasy a dopravní značení," řekla Nováková. Ve směru na Prahu řidiči sjíždějí na exitu 18 u Mníšku pod Brdy a pokračují přes Čisovice na exit 14 u Řitky. V opačném směru začíná objížďka na 9. kilometru u Jíloviště, na dálnici se motoristé vracejí u Mníšku.

před 56 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy