Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 9. 2016 13:00

Komisař OSN hodil Zemana do jednoho pytle s Le Penovou, Wildersem a Hoferem. Havel by plakal

Skutečně nás Miloš Zeman reprezentuje? Chceme být řazeni vedle xenofobů, neonacistů, populistů, politiků, kteří rozdmýchávají nenávist?
Norbert Hofer přijede na návštěvu k českému islamofobovi číslo jedna. Zajda Husajna to nepřekvapuje.
Norbert Hofer přijede na návštěvu k českému islamofobovi číslo jedna. Zajda Husajna to nepřekvapuje. | Foto: Reuters

Naše hlava státu začíná být světová. Věhlas Miloše Zemana už podruhé zaznamenalo i OSN. On se taky snaží co nejvýrazněji profilovat. Aby nebylo pochyb, co vlastně reprezentuje, jaký postoj, jaký politický směr. Otázkou je, nakolik reprezentuje českou vládu a Česko.

Hrad oznámil, že Zeman příští týden přijme rakouského prezidentského kandidáta Norberta Hofera (FPÖ). V květnu o 31 026 hlasů prohrál volby s expředsedou rakouských Zelených Alexanderem Van der Bellenem. Tamní ústavní soud však volby zrušil. Objevily se totiž nesrovnalosti při sčítání korespondenčních hlasů.

Zeman veřejně oznámil, že fandil spíše Hoferovi. Nemá rád zelené. Větší roli zřejmě hraje to, že Hofer, kandidát FPÖ (Freiheitliche Partei Österreichs, Svobodná strana Rakouska), tedy pravicově populistické partaje, nesnáší uprchlíky. Štve proti nim Rakušany. Je také podporovatelem německé Pegidy.

Znalci rakouské politiky tvrdili, že za Hofera by se Rakousko začalo fašizovat. FPÖ je spřízněna s francouzskou Národní frontou, Alternativou pro Německo nebo nizozemskou Stranou pro svobodu Geerta Wilderse. Po celá léta se orientuje na Rusko. K prezidentu Putinovi má blíž než k Bruselu. Nebezpečné.

A Moskva, jak víme, podporuje, někdy zřejmě i platí (viz strana Marine Le Penové), nacionalistická uskupení v západní Evropě. Kdyby Norbert Hofer vyhrál volby, dost možná bychom měli brzy poněkud jiného souseda než dnes.

Inklinace FPÖ, tedy i Hofera, k Putinovi je ovšem opět přesně to, co tohoto Rakušana činí více "sexy" pro Zemana. On přece neustále potřebuje dokazovat, že je islamofob a rusofil. Loni 17. listopadu se postavil na pódium s Martinem Konvičkou. Letos si pozve Norberta Hofera. (Rakušan prý o to požádal sám.) Fotit se s ním, to je pro Zemana něco jako ukázat občanku: Toto jsem já, přesvědčte se.

Není potom divu, že vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn zařadil českého prezidenta mezi demagogy, populisty a politické blouznivce.

Na konferenci v Haagu Husajn řekl: "Co má Wilders společného s Trumpem, Orbánem, Zemanem, Hoferem, Le Penovou, Faragem, to má také společného s Daeš." (Daeš je v arabštině Islámský stát, IS.) Naše hlava státu se ocitla v jednom pytli s neonacisty a ultrapravicovými politiky. Klaus asi závidí, Havel by plakal.

Dva skalpely populistů

Srovnání s IS Husajn vysvětlil takto: "Populisté využívají polopravdy a přílišné zjednodušování, což jsou dva skalpely největších propagandistů." Pokračoval, že samozřejmě nedává rovnítko mezi akce nacionalistických demagogů a těmi z Islámského státu. "Avšak ve způsobu komunikace, v používání polopravd a v přehnaném zjednodušování využívá propaganda Daeš podobnou taktiku jako populisté."

Všimněme si, Husajn jmenoval také muže, který příští týden zavítá na Hrad, Hofera. Zeman si zřejmě mne ruce, jak mu to pěkně všecko klape. My si ruce nemneme. Pro nás je to hanba, byť je srovnání s Islámským státem silně za hranou. Tak zlé to se Zemanem snad ještě není.

Loni v říjnu Zajd Husajn obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků, především dětí. Prohlásil tehdy, že je znepokojen „xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků“ českého prezidenta.

Řekl: "Podle důvěryhodných zpráv z různých zdrojů není porušování lidských práv migrantů ani ojedinělé, ani náhodné, ale systematické: zdá se, že jde o nedílnou součást politiky české vlády zaměřené na to, aby odradila přistěhovalce a uprchlíky, aby vstoupili do země nebo v ní zůstávali." Trefil hřebík na hlavičku.

Co bude následovat po jeho čerstvém projevu, to je jasné. Už jsme to zažili loni. Vzedme se křik, co si to ten muslim (u nás mnoha lidem splývá s pojmem terorista) dovoluje? Ať si udělá pořádek doma! Zajd Husajn je údajně první muslim na postu vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Samaritánské Jordánsko

Jistě se dozvíme, že blízkovýchodní státy běžence nepřijímají, zatímco do Evropy se hrnou. Proč si je nevezme Jordánsko, odkud Husajn pochází? (Je synem prince Raada bin Zajda, jordánského lorda Chamberlaina, a Margarethy Ingy Elisabeth Lindové, původem Švédky. Vystudoval Johns Hopkins University ve Spojených státech.)

Jenže Jordánsko, rozvojová země, dělá pro syrské uprchlíky neuvěřitelně moc. Čítá šest milionů obyvatel a přijalo více než 1,5 milionu uprchlíků. Je to jako by Česko přijalo 2,5 milionu azylantů. Nebo Německo dvacet milionů. Takže Zajd Husajn není žádným synem vlasti teoretiků. Jordánsko je samaritánská země.

Mluvčí prezidenta Ovčáček prohlásil: "Komisaři nepřísluší zasahovat do vnitřních záležitostí suverénních zemí. Není to žádné jeho právo. Myslím si, že si zaslouží jedině odsouzení, a myslím si, že jej odsoudí i česká veřejnost. Je to nepříslušné a nepřístojné."

Ano, Zajd Husajn srovnání s Islámským státem přehnal. Ale zařazení Zemana k Wildersovi, Le Penové, Hoferovi a dalším sedí. Navíc, proč by komisař OSN pro lidská práva nemohl poukázat na jejich ohrožení v zemích OSN? To nejen že je jeho právo, ale má to dokonce v popisu práce. Je dobře, že někdo řekne pravdu nahlas i na mezinárodní scéně. Její západní část Zemana víceméně ignoruje, OSN však promluvilo.

Je to výzva pro české občany a politiky. Skutečně nás Miloš Zeman reprezentuje? Chceme být řazeni vedle xenofobů, neonacistů, populistů, politiků, kteří rozdmychávají nenávist? Pokud ano, nechme věci být. Pokud ne, nenechme si to líbit.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Právní výbor Senátu doporučil Barrettovou do Nejvyššího soudu USA

Právní výbor amerického Senátu dnes podle očekávání doporučil soudkyni Amy Conyovou Barrettovou do nedávno uvolněné pozice v Nejvyšším soudu USA. Hlasování bojkotovali opoziční demokraté, kteří hlasitě protestují proti neobvykle rychlé snaze vládních republikánů dosadit Barrettovou do funkce ještě před prezidentskými volbami, do nichž zbývají méně než dva týdny.

Poslední slovo ke jmenování soudkyně vysloví plénum Senátu již v pondělí a s největší pravděpodobností ji jako členku nejvyšší americké soudní instance potvrdí, napsala agentura AP.

Barrettovou do funkce nominoval republikánský prezident Donald Trump krátce poté, co v polovině září zemřela soudkyně Ruth Baderová Ginsburgová. Ta patřila k liberálnímu křídlu soudu, zatímco Barrettová v případě svého potvrzení do funkce posílí konzervativní většinu v tribunálu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliard, hlásí ministerstvo financí

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než zdvojnásobil. Příjmy z odvodů kvůli koronavirové krizi klesly, výdaje ale vzrostly. Vyplývá to z údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění. Do propadu se soustava dostala letos po dvou letech v přebytku.

Příjmy zahrnují povinné odvody i dobrovolné pojištění. Letos za tři čtvrtletí byly meziročně zhruba o 14,6 miliardy nižší, tedy asi o čtyři procenta. Na konci září činily 352,7 miliardy korun. Na důchody se vyplatilo 383,1 miliardy, což je zhruba o 7,5 procenta víc než před rokem. Tehdy výdaje dosáhly 356,3 miliardy. Proti září 2013 se letos na důchody vyplatilo zhruba o sto miliard víc.

V červnu schodek činil 13,9 miliardy. O měsíc později se dostal na 20,6 miliardy, v srpnu na 24,4 miliardy a v září pak na 30,4 miliardy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy