Ladislav Henek | Komentáře
30. 8. 2011 13:10

Zakážeme kouření v hospodách? Všechna pro a proti

Chystá se další, přísnější protikuřácký zákon. Tábory příznivců a odpůrců jsou vyrovnané

* Článek jsme aktualizovali o komentáře čtenářů, blogerů a o další informace.

S blížícím se podzimem nás čeká další z mnoha bitev. Bude to bitva vášnivá (jak jinak v zemi, kde rozumné diskuse prakticky vymřely) a tvrdá (což je samozřejmé u nás, kde o toleranci k názoru druhého sice hodně a hlasitě mluvíme, ale pravdu máme vždy a za všech okolností jen my a nikdo jiný). Půjde v ní o vznešené hodnoty (lidské zdraví) a nemálo peněz (na ty už přepočítáváme prakticky úplně všechno). Bojovat se bude proti kuřákům.

Poslanec za ODS, spoluautor takzvaného protikuřáckého zákona a zarputilý bojovník proti všemu kouřícímu Boris Šťastný hodlá navrhnout úplný zákaz kouření v restauracích od roku 2014 a také zákaz vstupu mladistvých do prostor, kde ještě bude kouřit dovoleno.

Základním argumentem Borise Šťastného v tažení za stále přísnější zákazy kouření je, že „jde o veřejný zájem na ochraně života a zdraví", k čemuž se náš stát „zavázal v Listině základních práv a svobod".

Proti tomu stojí méně akademické, ale daleko slavnější vyjádření Miloše Zemana: „Dobrý vlastenec kouří, pije a umírá na hranici důchodového věku." Expremiér narážel na fakt, že zatímco se kuřáci dožívají nižšího věku a jejich léčení přijde státní kasu na šest až deset miliard korun ročně, příjem státního rozpočtu z tabákových daní je kolem šedesáti miliard.

Při srovnání s Evropou jsme lehce podprůměrnými kuřáky, zatímco u nás kouří 26 procent lidí, evropský průměr je 30 procent. Horší je však vývoj, neboť mladistvých, kteří sahají po cigaretě, v naší zemi přibývá. Rychleji mezi dívkami.

K nejzajímavějším jevům patří fakt, že debata o kouření - stejně jako snad všechny ostatní debaty - se v posledních letech vyostřuje. Rapidně ubývá tolerantních lidí, naopak rychle bobtnají řady fundamentalistů z obou stran. Fundamentalistů, kteří nechtějí s nikým debatovat, nechtějí vážit argumenty, chtějí jen zničit ty, kteří mají jiný názor.

Co vy na to?!
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Co vy na to?!

Vážení čtenáři, ty nejzajímavější z vašich názorů na protikuřácký zákon, které jste nám v úterý 30. srpna psali na [email protected] nebo na Facebook, jsme průběžně zařazovali přímo do tohoto článku.

Děkujeme vám a těšíme se na další diskuse na Aktuálně.cz.

Někteří sociologové už varují, že stále ostřejší debaty prakticky o všech společenských otázkách jsou velmi nebezpečným jevem. Potenciálně daleko nebezpečnějším než celé kouření...

Co si myslíte? Měl by být u nás zaveden striktní zákaz kouření ve všech restauracích, nebo by měla zůstat v platnosti současná úprava, kdy je na rozhodnutí majitele restaurace, jestli ji bude provozovat jako kuřáckou nebo nekuřáckou, případně jako smíšenou s oddělenými prostorami pro kuřáky a nekuřáky?

Může stát takto zasahovat do soukromého podnikání? Nebo je v soukromých restauracích jen a jen na majiteli, jakou restauraci si udělá (kuřáckou nebo nekuřáckou) a koho tedy odradí nebo přiláká? Nebo by podle vás mělo být kouření zakázáno úplně, například jako konzumace tvrdých drog?

Či snad by se stát do kouření raději neměl míchat, protože už nám stejně upravuje většinu našeho jednání, a někdy dokonce i myšlení?

Vaše komentáře:

"Koukám, že nikomu nevadí bydlet ve městě na velmi rušné ulici s tolika exhalacemi, že by z toho jeden zcvoknul, ale to, jestli se člověk rozhodne jít do kuřácké či nekuřácké restaurace, baru, atd. (má na výběr) ... tak to je fakt kardinální problém. Mně osobně víc vadí, že nemůžu ve vedru otevřít okno do ulice, aniž bych se nedusil." Diskutující "Petr Novák".

"Omezení musí být přeneseno na kuřáky, kteří se k němu "odsoudili" svým vlastním svobodným rozhodnutím, ne na nekuřáky, kteří takto nevolili." Diskutující "Hanah".

"Jsem nekuřák, parta lidí co si chodíme občas někam sednout obsahuje menšinu kuřáků a stejně jdeme vždycky tam, kde se kouří. Když se dovolím někdy ozvat, proč nejdeme někdy do nekuřácké restaurace, všichni se ozvou co to tak řeším. Jo řeším, nesnáším zakouřené hadry a vlasy a prostě to SMRDÍ.. Mám měnit kamarády? Spíš by se měl vymyslet nějakej program, kterej donutí lidi přestat kouřit, jenže to si přece potentáti nepřejou, když jsou z toho takový prachy a navíc dost z nich samo kouří..." Jana Grillová na Facebooku.

"Restaurace, bar, hospoda. To všechno je podnikatelský, soukromý subjekt. Lidé, kterým to patří, tam tráví spoustu času. Tak proč by měli mít zákonem dané, že tam nesmí kouřit? Kamarád dokonce v baru někdy přespává, když se nestíhá vracet domů. To mu tam stát zakáže kouřit? To už je stejné, jako zakázat kouřit doma. Souhlasím, aby měly restaurace cedulky, zda jsou či nejsou kuřácké. Pak je přece jen na člověku, kam půjde. Nekuřák nemůže přijít do baru, kde je jasně viditelná cedulka KOUŘENÍ POVOLENO a začít si stěžovat. Vždyť je to hloupost. Tohle si stát nemůže dovolit." Marek Kadrnka na [email protected]

"Celá diskuse jestli zakázat, nebo nezakázat je úplně zbytečná. Mnohem lepší by bylo stanovit normou kvalitu ovzduší ve veřejně dostupných prostorách, tedy týkala by se i soukromých klubů a pokud by objekt měl být kuřácký, musel by mít patřičnou vzduchotechniku k zajištění kvality vzduchu. Člověk přecitlivělý na chlorovanou vodu, jako jsem já, taky nebude požadovat zákaz chlorování vody ve veřejných bazénech, nebo mám začít?" Diskutující jménem "hraboš".

Děkujeme, že kouříte. Černá komedie o tom, jak lidi přesvědčit, že kdo konzumuje nikotin, je šťastný.
Děkujeme, že kouříte. Černá komedie o tom, jak lidi přesvědčit, že kdo konzumuje nikotin, je šťastný. | Foto: Palace Pictures

"Bezpochyby není správné zavádět zákony, které nikdo nebude respektovat. Přesto se tak děje a dít bude. Už nyní žijeme v paradoxu, kdy je kouření na řadě míst zakázáno (například na toaletách), ale není zakázáno si tom samém místě píchnout třeba heroin. Statisíce mladých lidí v téhle zemi se cpou extází, kouří hašiš, nalévají se RedBullem s vodkou, ale zákonodárce trápí hlavně to, aby si nedali nedejbože cigáro. Myslím, že tady je něco špatně! Diskutující s nickem "TomasB". (Dodává, že je nekuřák.)

Podle lékařky Evy Králíkové je současný protikuřácký zákon "pro ostudu": "Ačkoli se zdá jasné jako facka, že kuřák si zkrátka má zapalovat jen tam, kde tím neobtěžuje, ale hlavně neohrožuje někoho jiného, naši zákonodárci o tom jednali dva roky. Pokud jde o restaurace, vůbec nic se přitom nemění: provozovatel si může stejně jako dnes vybrat, zda bude kuřácká, nekuřácká nebo smíšená (stavebně oddělené kuřácké a nekuřácké prostory). Jediný rozdíl je v tom, že tento fakt má označit nálepkou na vchodu. Asi většinu z nás napadne: Vyhozené peníze za dvouleté projednávání i za tisk nálepek. Bohužel také za léčbu 450 infarktů měsíčně, o utrpení a ceně lidského života nemluvě," napsala doktorka Králíková před dvěma lety v blogu na Aktuálně.cz.

"Žádný zákon nikdy nebude dost přísný proti tomu lidskému marastu, který se jmenuje kuřák!" Vlastislav Vytiska na Facebooku

"Žijeme v podivné době, do lesa budeme chodit kouřit a do hospody dýchat čerstvý vzduch. Jen tak dál, socialisti, všeobecné dobro je třeba šířit všemi prostředky!" Robert Metelec na Facebooku.

"Říkám ano. Tři roky nekouřím a co já ušetřím na pracím prášku;)". David Daniel na Facebooku.

Nekuřákům vstup povolen, na vlastní nebezpečí. Festival doutníků v Havaně:

Diskutující "Jakub" píše: "Mám alergii na nikotin. Kdykoli se nadýchnu cigarety, tak ucítím těžkou bolest na hrudi, která někdy zmizí až po více než 24 hodinách. Tedy pokud se do té doby nejsem nucen nadýchnout cigarety znova. Kuřáci tvrdí, že bychom je neměli omezovat. Kdo je tu ale agresorem a neomezují snad oni mě? V právním státě by nemělo právo převažovat nad povinnostmi a právo každého má končit tam, kde začíná porušovat právo jiného. Proto ať si kuřáci klidně kouří, ale tam, kde bude jistota, že nebude žádný nekuřák. V současnosti je to však nastaveno tak, že nekuřák s podobnými zdravotními problémy, jaké mám já, může zajít pouze tam, kde je jistota, že nebude žádný kuřák."

"Debata o tom, jak omezit kouření, se vlastně v Česku nikdy moc nevedla," píše bloger Aktuálně.cz Daniel Münich. "Nejblíže k tomu byla debata, zda zakázat či nezakázat kouření v restauracích. Ta se zatím obvykle nesla v intencích „kouření, včetně toho pasivního, škodí zdraví" versus „vlastníci restaurací mají právo zakazovat nebo nezakazovat, co se bude dít v jejich podniku". Vyhodnotit, který z těchto názorů má více relevance, je jako porovnávat hrušky a jablka." A dodává: "O ceně cigaret se debatuje pouze v intencích, jak naplnit státní rozpočet. Širší debata o preventivních programech je prakticky mrtvá."

"Restaurace je veřejný prostor a majitel musí respektovat státem stanovená pravidla. Jestli se mu to nelíbí, nemusí restauraci provozovat. Podle mých zkušeností ze zemí, kde je kouření zakázáno, mi nepřipadá, že by to pro kuřáky nebo hostinské byla byla nějaká katastrofa. Kouří se venku a mám pocit, že to nikomu nevadí." Robin.

"Restaurace někomu patří a ten by si měl rozhodnout, zda se tam bude kouřit, jíst smažák, pít vodku, házet kosti po zemi nebo plivat na zem." Diskutující s nickem "neo".

"Už teď mají hospodští pokles tržeb z důvodu krize a levnějšího lahvového piva, které lidi pijí doma. Stačí, když majitel prohlásí svůj podnik za soukromý klub a rozdá hostům klubové průkazky, a stát se může se svým zákonem klouzat. Jsem kuřák, též mi vadí kouření v době podávání jídel, ale u piva nebo sklenice jiného alkoholu nebo u kávy si nedovedu představit nekouřit." Diskutující "dodonc".

 

Právě se děje

Další zprávy