Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 8. 2019 7:15

Zaorálek na kulturu? Zeman myslí dozadu. Hledejme českého dalajlamu

Je nejvyšší čas hledat příštího přímo voleného prezidenta, který si bude tiše vážit ústavy, zbourá zátarasy na Hradě a bude pěstovat sounáležitost.
Lubomír Zaorálek je kandidátem ČSSD na ministra kultury.
Lubomír Zaorálek je kandidátem ČSSD na ministra kultury. | Foto: ČTK

Dnes Miloš Zeman jmenuje "svého" (podle vlastního gusta vybraného) ministra kultury, ostříleného politika Lubomíra Zaorálka z ČSSD. Odmítl jmenovat čerstvějšího, veřejně ovšem méně známého muže sociální demokracie, Michala Šmardu. Prezident nemůže podle ústavy odmítnout jmenovat postavu, kterou do vlády žádal premiér. Odmítl. Prosadil svou. Co to pro Česko znamená?

Nejde o to, že Zeman "vyhrál" jeden nepříliš podstatný zápas s Andrejem Babišem. Důležité jsou důsledky. Zaorálek má bohatou politickou historii, vyberme dva klíčové momenty jeho kariéry. Když se stal ministrem zahraničí (MZV) ve vládě Zemanem nenáviděného, tedy k politické likvidaci odsouzeného Bohuslava Sobotky, resort de facto "odevzdal" do správy Hradu. Prezident si začal diktovat velvyslance podle svého vkusu a profesní i odborné síto MZV přestalo hrát roli. Politiku s Ruskem a Čínou si Hrad začal dělat sám.

Druhý bod, hmatatelnější, se odehrál v říjnu 2016. Tehdejší ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) oficiálně přijal 14. dalajlamu Tändzina Gjamcchu, což rozzuřilo Číňany. Následovalo neuvěřitelně servilní prohlášení čtyř českých nejvyšších ústavních činitelů o územní celistvosti Číny, které sepsal (garantoval) právě šéfdiplomat Zaorálek. Proto vyhovuje - je poslušný, ochočený, Zemanovi nevzdoruje. (Dost možná bude ochotný pokračovat v honu na Jiřího Fajta, odvolaného šéfa Národní galerie Praha.)

Při hře o pro veřejnost nedůležitý resort Zeman dokázal ponížit premiéra a poškodit ČSSD. Jestli si lidé z tahanice o Michala Šmardu něco zapamatují, bude to pocit, jak byla sociální demokracie bita a stáhla před starým pánem ocas.

Pro nás je důležité něco jiného: "precedent Zeman". Nemáme prezidentský systém a je jisté, že nic takového silné politické strany nepřipustí, přišly by o značný díl moci. Změnilo se jen to, že každý další prezident, zamane-li si, bude moci "zemanovat" - odmítat návrhy premiéra a strkat si do vlády svoje lidi, protože "už se to stalo a nic se nestalo".

Pojďme mluvit o dešti

Ale zase, běžný občan má pocit, že se ho to nijak netýká. Premiér Babiš to dobře ví, na takové věci má radar. Lidem jsou tahačky mezi vládou a Hradem šumafuk. Řeší jiné problémy, šéf ANO to vystihl, když řekl "žádná krize není, pojďme mluvit o dešti…", protože konečně, po smrtícím suchu, trochu pršelo. Dokonce to vypadalo (je přece jen mistrem marketingu), že za ten déšť snad i nějak může.

Zeman zápasem o Šmardu nikomu v ničem nepomohl. Nic nezlepšil, Česko dopředu neposunul. Jistě, Šmarda není ani Pavel Tigrid, ani Pavel Dostál, ani Daniel Herman, nepatřil mezi lidi, kteří by na kulturu pasovali. Zaorálkovou aprobací je práce dramaturga, doktorát z filosofie, ochočenost a zřejmě i fakt, že hrál se Zemanem šachy. Zeman Česku nezařídil skvělého ministra kultury, jehož bychom si mohli vážit my i zahraničí, na něhož bychom byli pyšní. Právě tohle je k smutku: prezidentovi nejde o lepší věci, lepší ministry, zvyšování vládní úrovně. Zajímá se čistě o sebe.

Dolních "deset milionů" Šmarda a kultura nezajímá. Když jezdíte v létě po republice, slyšíte, co řeší, co je pálí. A hlavně si, třeba v jižních Čechách (ale i mnohde jinde) všimnete, jak úplně zmizel drajv, pohyb, kvas - zkrátka uvolnění z 90. let, z doby krátce po revoluci. To se všude objevily obchůdky a kiosky, lidé měli chuť něco dělat. Postupně uvadala a definitivně ji pro ty "malé", "drobné", zabila slavná Babišova EET.

Tohle by měl prezident cítit, sledovat, když už chce mentorovat vládu. Měl by se s lidmi děsit sucha, vnímat změny počasí, vnímat roztahující se řetězce, které vytlačují malé prodejny. Zkrátka myslet dopředu. Dávno to nedělá, Zeman myslí dozadu, na staré křivdy, na své pomsty a pomstičky, bolístky.

Produktem jeho "myšlení dozadu" je i Zaorálek, politik, který měl před posledními sněmovními volbami spasit ČSSD, ale neudělal pro to nic, nezachránil ji, účastnil se jen zániku. Teď skočil po kosti, která se mu jako členovi zubožené, končící ČSSD náhle nabídla. Kost od Zemana.

Co dál? Česko bylo "de-havlováno", zbaveno Havla (který zdaleka ne všechno dělal dobře), zbaveno idejí. Jistě se to dá změnit, najít na Hrad někoho (Slováci našli Čaputovou), kdo myslí dopředu, kdo vnímá, co trápí lidi v pohraničí či na severu Čech, komu vadí dětské exekuce. Je nejvyšší čas hledat příštího přímo voleného prezidenta, který si bude tiše vážit ústavy, zbourá zátarasy na Hradě a bude pěstovat sounáležitost. Nějakého "českého dalajlamu".

Sledujte rozhovor s místopředsedou ČSSD, který se v pondělí vzdal nominace na post ministra kultury. Resort místo něj povede bývalý šéf diplomacie. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 43 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 45 minutami

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 48 minutami

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy