Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 8. 2019 7:15

Zaorálek na kulturu? Zeman myslí dozadu. Hledejme českého dalajlamu

Je nejvyšší čas hledat příštího přímo voleného prezidenta, který si bude tiše vážit ústavy, zbourá zátarasy na Hradě a bude pěstovat sounáležitost.
Lubomír Zaorálek je kandidátem ČSSD na ministra kultury.
Lubomír Zaorálek je kandidátem ČSSD na ministra kultury. | Foto: ČTK

Dnes Miloš Zeman jmenuje "svého" (podle vlastního gusta vybraného) ministra kultury, ostříleného politika Lubomíra Zaorálka z ČSSD. Odmítl jmenovat čerstvějšího, veřejně ovšem méně známého muže sociální demokracie, Michala Šmardu. Prezident nemůže podle ústavy odmítnout jmenovat postavu, kterou do vlády žádal premiér. Odmítl. Prosadil svou. Co to pro Česko znamená?

Nejde o to, že Zeman "vyhrál" jeden nepříliš podstatný zápas s Andrejem Babišem. Důležité jsou důsledky. Zaorálek má bohatou politickou historii, vyberme dva klíčové momenty jeho kariéry. Když se stal ministrem zahraničí (MZV) ve vládě Zemanem nenáviděného, tedy k politické likvidaci odsouzeného Bohuslava Sobotky, resort de facto "odevzdal" do správy Hradu. Prezident si začal diktovat velvyslance podle svého vkusu a profesní i odborné síto MZV přestalo hrát roli. Politiku s Ruskem a Čínou si Hrad začal dělat sám.

Druhý bod, hmatatelnější, se odehrál v říjnu 2016. Tehdejší ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) oficiálně přijal 14. dalajlamu Tändzina Gjamcchu, což rozzuřilo Číňany. Následovalo neuvěřitelně servilní prohlášení čtyř českých nejvyšších ústavních činitelů o územní celistvosti Číny, které sepsal (garantoval) právě šéfdiplomat Zaorálek. Proto vyhovuje - je poslušný, ochočený, Zemanovi nevzdoruje. (Dost možná bude ochotný pokračovat v honu na Jiřího Fajta, odvolaného šéfa Národní galerie Praha.)

Při hře o pro veřejnost nedůležitý resort Zeman dokázal ponížit premiéra a poškodit ČSSD. Jestli si lidé z tahanice o Michala Šmardu něco zapamatují, bude to pocit, jak byla sociální demokracie bita a stáhla před starým pánem ocas.

Pro nás je důležité něco jiného: "precedent Zeman". Nemáme prezidentský systém a je jisté, že nic takového silné politické strany nepřipustí, přišly by o značný díl moci. Změnilo se jen to, že každý další prezident, zamane-li si, bude moci "zemanovat" - odmítat návrhy premiéra a strkat si do vlády svoje lidi, protože "už se to stalo a nic se nestalo".

Pojďme mluvit o dešti

Ale zase, běžný občan má pocit, že se ho to nijak netýká. Premiér Babiš to dobře ví, na takové věci má radar. Lidem jsou tahačky mezi vládou a Hradem šumafuk. Řeší jiné problémy, šéf ANO to vystihl, když řekl "žádná krize není, pojďme mluvit o dešti…", protože konečně, po smrtícím suchu, trochu pršelo. Dokonce to vypadalo (je přece jen mistrem marketingu), že za ten déšť snad i nějak může.

Zeman zápasem o Šmardu nikomu v ničem nepomohl. Nic nezlepšil, Česko dopředu neposunul. Jistě, Šmarda není ani Pavel Tigrid, ani Pavel Dostál, ani Daniel Herman, nepatřil mezi lidi, kteří by na kulturu pasovali. Zaorálkovou aprobací je práce dramaturga, doktorát z filosofie, ochočenost a zřejmě i fakt, že hrál se Zemanem šachy. Zeman Česku nezařídil skvělého ministra kultury, jehož bychom si mohli vážit my i zahraničí, na něhož bychom byli pyšní. Právě tohle je k smutku: prezidentovi nejde o lepší věci, lepší ministry, zvyšování vládní úrovně. Zajímá se čistě o sebe.

Dolních "deset milionů" Šmarda a kultura nezajímá. Když jezdíte v létě po republice, slyšíte, co řeší, co je pálí. A hlavně si, třeba v jižních Čechách (ale i mnohde jinde) všimnete, jak úplně zmizel drajv, pohyb, kvas - zkrátka uvolnění z 90. let, z doby krátce po revoluci. To se všude objevily obchůdky a kiosky, lidé měli chuť něco dělat. Postupně uvadala a definitivně ji pro ty "malé", "drobné", zabila slavná Babišova EET.

Tohle by měl prezident cítit, sledovat, když už chce mentorovat vládu. Měl by se s lidmi děsit sucha, vnímat změny počasí, vnímat roztahující se řetězce, které vytlačují malé prodejny. Zkrátka myslet dopředu. Dávno to nedělá, Zeman myslí dozadu, na staré křivdy, na své pomsty a pomstičky, bolístky.

Produktem jeho "myšlení dozadu" je i Zaorálek, politik, který měl před posledními sněmovními volbami spasit ČSSD, ale neudělal pro to nic, nezachránil ji, účastnil se jen zániku. Teď skočil po kosti, která se mu jako členovi zubožené, končící ČSSD náhle nabídla. Kost od Zemana.

Co dál? Česko bylo "de-havlováno", zbaveno Havla (který zdaleka ne všechno dělal dobře), zbaveno idejí. Jistě se to dá změnit, najít na Hrad někoho (Slováci našli Čaputovou), kdo myslí dopředu, kdo vnímá, co trápí lidi v pohraničí či na severu Čech, komu vadí dětské exekuce. Je nejvyšší čas hledat příštího přímo voleného prezidenta, který si bude tiše vážit ústavy, zbourá zátarasy na Hradě a bude pěstovat sounáležitost. Nějakého "českého dalajlamu".

Sledujte rozhovor s místopředsedou ČSSD, který se v pondělí vzdal nominace na post ministra kultury. Resort místo něj povede bývalý šéf diplomacie. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy