Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 5. 2018 13:15

"Zavražděný" Babčenko: Rusko je země teroristů, hrdlořezů, stalinofilů, zlodějů, tmářů

Zpráva o vraždě ukrajinského novináře se ukázala jako podvrh.
Arkadij Babčenko, Kremlu nepohodlný ruský investigativní novinář.
Arkadij Babčenko, Kremlu nepohodlný ruský investigativní novinář. | Foto: ČTK

Aktualizace, 30. května 17:00: Text níže je původní verzí komentáře k případu Arkadije Babčenka, který jsme na Aktuálně.cz publikovali ve středu 30. května ve 13:15 na základě tehdy dostupných informací. O několik hodin později se Babčenko objevil na tiskové konferenci a sdělil, že zpráva o jeho smrti byla podvrhem, který v rámci své operace zorganizovaly ukrajinské bezpečnostní složky. Více zde.

V Kyjevě byl v úterý zastřelen známý ruský investigativní novinář Arkadij Babčenko, bývalý voják, bývalý válečný reportér, ostrý kritik Vladimira Putina a také kritik ruské mentality, národa, jemuž propaganda vymývá mozek. Zavražděného novináře našla jeho manželka na prahu bytu v tratolišti krve. Vrah ho několikrát střelil do zad.

Babčenko sloužil jako odvedenec v ruské armádě v čečenských válkách v 90. letech. Na newyorské konferenci PutinCon letos v březnu řekl: "Když jsem byl voják, přečetli mi rozkaz, že jakýkoliv Čečenec mužského pohlaví ve věku od 10 do 60 let je bandita a podléhá likvidaci. Slyšel jsem to na vlastní uši, když mi ten rozkaz četli. A začala tato koncentrovaná propaganda: zabíjet, zabíjet, zabíjet. Nenávist, nenávist, nenávist. Nelidé, nelidé, nelidé… A fungovalo to. Země to přijala… a tak to funguje po celou dobu vlády Vladimira Putina" (viz Tapolitika.cz).

Novinář Ondřej Soukup, který se s Babčenkem dobře znal, řekl České televizi: "… byl nesmírně kritický vůči režimu Vladimira Putina. Proto mu začaly přicházet výhrůžky. K lidem, jako je on, bývalým vojákům, je v Rusku přece jen jiný vztah - berou jako zradu, že člověk, který bojoval v armádě, je kritický vůči prezidentovi."

Babčenko pracoval jako válečný zpravodaj (psal kupříkladu o rusko-gruzínském konfliktu 2008), roku 2012 byl stíhán za výzvy k organizování nepovolených demonstrací. Odmítal vojenské aktivity Ruska na východě Ukrajiny a v Sýrii. Rozzuřil Rusy tvrzením, že si Alexandrovci, kteří zahynuli při letecké katastrofě, nezaslouží lítost.

Loni v únoru utekl z Ruska do České republiky, do Prahy, bál se o život. "Půl roku se tu schovával před výhrůžkami likvidací," popisuje Ondřej Soukup.

Nevíme, kdo Babčenka zavraždil. Stejně tak nevíme, kdo si objednal vraždu ruské, vůči Putinovu režimu kritické novinářky Anny Politkovské, jež byla zastřelena před 12 roky ve svém domě. Podle bývalého agenta ruských tajných služeb FSB Alexandra Litviněnka si vraždu Politkovské objednal Vladimir Putin. Jak dopadl sám Litviněnko, víme, byl zavražděn.

Zeman: Novináře je třeba likvidovat

Nevíme, kdo nařídil otravu ruského opozičního politika Borise Němcova, ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. Nevíme ještě s jistotou, kdo řídil sestřelení letu MH17 (ale jsme k poznání velmi blízko).

Víme jiné věci: podle Výboru na ochranu novinářů (Committee to Protect Journalists) bylo v Rusku od roku 1992 zabito 58 novinářů, z toho 36 v přímé souvislosti s jejich prací - a důležitý fakt, který svědčí o "zájmu" státu vraždy vyšetřit: jen dvě byly zcela objasněny.

Nedivme se potom, že Babčenko napsal: "Naše země dnes, to je země mezinárodních teroristů, hrdlořezů, hloupých stalinofilů, tmářů a divokých, nenasytných zlodějů. Vnitřní, a vlastně i vnější program země určují právě tyto skupiny obyvatelstva, a ne dobrý národ… Chová se jako země zlodějů, stalinofilů a tmářů. Ne jako země profesorů. A stalo se to právě proto, že program diktují agresivní gauneři."

Nepochybujme, že Arkadij Babčenko byl pro Putina a jeho režim mimořádně nepohodlný. Opakuji, že nevíme, kdo ho zabil a kdo ho nechal zabít, ale máme až děsivě jasnou představu o tom, jak funguje putinismus, jak nakládá se svými oponenty.

Poznámka k věci, jež s vraždou Babčenka souvisí. Loni v květnu v Číně řekl český prezident Zeman ruskému prezidentovi Putinovi: "Novinářů je příliš, měli by se likvidovat." Na to mu Rus odvětil: "Likvidovat je není třeba, ale omezit jejich počet je možné." Zemanova slova (podle Hradu šlo o vtip!) nabývají čím dál odpornějšího významu.

Ještě jednou, nevíme, kdo zavraždil Arkadije Babčenka, víme jen, komu nejvíc vadil a kdo potřebuje Rusům ukázat: Takhle my nakládáme se zrádci či "zběhy", s našimi kritiky, režim si rozvracet nenecháme.

Zároveň ale Rusko hraje hru se Západem, hru na "normální zemi". Sem patří kupříkladu mistrovství světa ve fotbale, které se v červnu odehraje v "normálním" Rusku. Jet tam, hrát tam znamená tu hru hrát a skutečně dělat, že Rusko je normální země. Nejet pak znamená, že s vraždami novinářů, oponentů a lidí v civilní lince MH17 nesouhlasíme.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy