Jan Gazdík Jan Gazdík | Komentáře
6. 5. 2015 19:30

Zbabělost v Brodě, "hrdinství" policie ve squatu na Cibulce

Vila Milada, poliklinika na Žižkově a nejnověji chátrající a památkové chráněný zámeček Cibulka - tři názorné ukázky málo vídaného českého (spíš ale možná pražského) absurdistánu a úřednické tuposti.
Manévry u squatu Cibulka, 6. května 2015.
Manévry u squatu Cibulka, 6. května 2015. | Foto: Ludvík Hradilek

Opuštěnou a zdevastovanou vilu Milada v Praze-Troji proměnili kdysi squateři v kulturní a sociální centrum. Pořádali v ní výstavy, koncerty, kulturní semináře nebo diskuse k palčivým společenským otázkám. Ale taky třeba vyvařovali pro bezdomovce, pokud se propadli až na samé dno. Policie a úřady měly vlastně squaterům za tuto záchytnou sociální síť poděkovat.

Místo toho je těžkooděnci před několika lety brutálně z Milady vykopali, přičemž zničili léta budované kulturní zázemí squaterů. Dnes je vila Milada opět ostudnou ruinou, ve které se scházejí ta nejpodezřelejší individua. A policii je to fuk. Ona přece zasáhla, udělala „svou práci“. A jestli se kriminální poměry v Miladě někomu nelíbí, ať podá trestní oznámení. To je šikovná věc.

Formulka o trestním oznámení se tentokrát stala mantrou v případě squatu Cibulka - majitel zámečku Oldřich Vaníček ho na squatery podal (za neoprávněné užívání cizího majetku), a policie musela ze zákona konat. Řešení to ale, není ani omylem.

Squateři jako obtížný hmyz?

Zdá se tedy, že je vše, jak má být. Jenomže Oldřich Vaníček nechává památkově chráněný empírový zámeček už pětadvacet let chátrat (můžete se jít podívat). Odmítá i granty na opravy Cibulky z Městské části Praha 5. A odmítá je podle zastupitelky Tatiany Konrádové jen proto, že pravým Vaníčkovým záměrem je postupná přeměna zámečku v ruiny, aby mohl na jeho místě postavit hotel. Jenomže mu v tom brání ti zatracení squateři, kteří se o Cibulku už léta starají a opravují ji. A dokud by jim to Vaníček dál umožňoval, mohl by si o svém byznysplánu nechat jen zdát. A přesně podle tohoto Vaníčkova scénáře ve středu skákala na Cibulce stovka těžkooděnců spolu s dalšími členy speciálních jednotek, kteří si pečlivě monitorovali i přítomné novináře. To vše za peníze daňových poplatníků.

Stejné manévry těžkooděnců se nedávno odehrávaly v bývalé poliklinice na Žižkově. Policie se o ni začala zajímat vlastně až tehdy, když z ní squateři vynesli tuny odpadů, výkalů a stovky injekčních stříkaček po narkomanech. Do té doby ji žižkovské semeniště zločinu nevadilo. Na rozdíl od vznikajícího sociálního a kulturního centra, za které by měla být policie (opět!) squaterům spíš vděčná. Jenomže desítkami dobrovolníků vycíděná bývalá poliklinika vadí policii kvůli squaterům natolik, že tam nyní hodlá nahonem přemístit část své inspekce. Bez ohledu na gesto ministra financí Andreje Babiše, který chtěl squaterům sešlou budovu darovat za symbolickou korunu.

Policie svým chováním vrací do hry totalitní vtipy o její zabedněnosti. Budiž čest naprosto skvělým výjimkám, s nimiž se v tomto sboru setkávám. Možná by se mohli čeští policisté (a žalobce nevyjímaje) v lecčems poučit u nizozemských kolegů. V Nizozemsku sehrává totiž squating roli účinné smysluplné alternativní kultury, čímž v mnohém ulehčuje práci právě policii.

Česká policie vede s Čechy válku

Pomáhat a chránit, čteme na policejních autech. Jde jen o to, komu policie, za dozoru státního zástupce, pomáhá a koho vlastně chrání. Majitel empírového zámečku Vaníček získal tento objekt v dobách ostudné vlády kmotra Milana Jančíka v páté pražské části, kdy v ní korupce a podivné majetkové transakce jen kvetly. Možná je tím v případě Cibulky řečeno vše.

Při nedávném masakru v Uherském Brodě vzali policisté před zešílevším důchodcem zbaběle do zaječích. A pak hodiny spekulovali, jak vlastně proti pomatenému muži zasáhnout. A když se k tomu konečně odhodlali, už si dávno vpálil kulku do hlavy. Trénovat si i s nasazením těžké techniky svaly na neozbrojených squaterech, za kterými mimochodem stojí i řada místních obyvatel, k tomu je ovšem potřeba opravdu velké odvahy… a možná drzosti bez pokory k lidem, kteří si policii jako takovou platí.

Policie si zásahem těžkooděnců na Cibulce, v Praze v posledních letech několikátým předimenzovaným tohoto typu, notně pošramotila pověst. Byl jsem tam, viděl jsem to na vlastní oči.

Někdy je možná lepší používat při zvažování zásahu speciálních jednotek obyčejný selský rozum. Takhle to ale opět působí dojmem (a pokolikáté už?), že česká policie je (ruku v ruce s některými státními zástupci, jimž paragrafy zatemňují mozek) s Čechy ve stále zarputilejší válce. Na válku tu ale máme armádu, policie by měla v duchu svého motta občany především chránit.

V kauze Cibulka policie navíc svými manévry zaštiťuje podezřelou koupi s ještě podivnějším scénářem. O případu chce vedení páté pražské městské části jednat, i kvůli letitému porušování památkového zákona majitelem zámečku. Stálo by možná za to, aby teď naopak squateři podali trestní oznámení na něj, třeba za obecné ohrožení. Ruiny zámečku totiž návštěvníky košířského údolí ohrožují už dávno. Nedělejme si ale iluze, že tentokrát by státní zástupce s policií jednali tak bleskově - to jest v řádu hodin. V tomto případě by zcela jistě šlo, tak jako v mnoha jiných případech, o řád mnoha měsíců, možná let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy