Jiří Leschtina Jiří Leschtina | Komentáře
28. 7. 2016 17:00

Zběsilou ztečí ČSSD ovládla policii. Vydává se do vod, kde ODS našla svůj konec

Sociální demokraté mohou propadnout pocitu, že jim je dovoleno vše. To by bylo pro stranu zničující, zvlášť v případě jejího dalšího působení ve vládě.
Vítězství, nebo počátek problémů? (Ilustrační foto ministra Milana Chovance.)
Vítězství, nebo počátek problémů? (Ilustrační foto ministra Milana Chovance.) | Foto: Jakub Plíhal

Již toto pondělí se spustí nejutajenější a nejarogantnější reorganizace policie v její novodobé historii. Národní centrála proti organizovanému zločinu, ve jménu jejíhož vzniku byl rozprášen funkční Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, se stává skutečností. Aniž by kdy vláda, Nejvyšší státní zastupitelství, poslanci, natož veřejnost, spatřili jakýkoliv koncepční dokument, který by podrobně rozebíral důvody a výhody těchto změn.

Struktura centrály, organizační řád, včetně pravidel předávání citlivých informací dodnes existují jen v hlavě iniciátorů tohoto partyzánského převratu – ministra vnitra Milana Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého. A nikdo už nemá sílu jejich zběsilé dobrodružství zastavit.

Jakési naděje se upínají k sedmičlenné parlamentní komisi, která tento týden naplno spustila vyšetřování této divoké reorganizace. Jde však o naděje marnější než zborcené harfy tón.

Stačí se podívat na složení komise, v jejímž čele stanul exministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. Tedy strany postižené dodnes obsesí, že pád Nečasovy vlády nebyl důsledkem korupční rakoviny, rozežírající ódéesku od shora dolů. Ale dílem protistátního puče v režii šéfa Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvana a bývalého ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty.

Spolu s (podobně zhrzenou) TOP 09, sociálními demokraty a komunisty (podporujícími každý rozvrat) tak mají zastánci Chovance a Tuhého v komisi většinu. Ale i kdyby poslanci někdy na podzim došli k závěru, že reorganizace byla účelová a měla zlikvidovat nepoddajného Šlachtu (což je ale jasné již dnes), protikorupční centrála už bude žít svým životem.

Jakým? To je otázka, na niž se teď soustředí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který po zjištění, že byl od přípravy reformy promyšleně izolován, přichází s jasnými požadavky. „Jde o to, že legislativně zakotvíme to, co by mělo předcházet každému ustanovení vyšetřovacího týmu. Měl by být sestaven podle představ dozorového státního zástupce. V praxi by tedy měl policejní šéf zvednout telefon a říct, viděl bych to na tyto a tyto lidi, budou vám vyhovovat?“ popsal Zeman své představy pro MF Dnes.

Nejde ale jen o to, aby dozorující zástupci měli plně pod kontrolou obsazení vyšetřovacích týmů. Zeman také požaduje, aby vedoucí jednotlivých oddělení mohli po dohodě s dozorujícím státním zástupcem rozhodnout o utajení informací před svými nadřízenými, včetně šéfů protikorupčních útvarů i vedení Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Žádný z těchto požadavků ale není včleněn do předpisů rozjíždějící se národní centrály. Má se o nich mluvit až někdy v říjnu na společné schůzce vedení policie a státních zástupců.

Chovanec tak porušil slib, že reorganizaci policie spustí až po vypořádání všech připomínek státních zástupců. Kdo by chtěl věřit tomu, že na podzim, až bude po krajských volbách, přistoupí Chovanec na Zemanova pravidla, která by vedení policie a vnitra držela odříznuté od informací o vyšetřovaných kauzách?

Vždyť o to hlavně jde při pokoutní reorganizaci. Aby vedení policie a vládnoucí politici prolomili utajení a získali informace, co ten který útvar právě vyšetřuje. Což právě odmítal Robert Šlachta.

Ostatně Jaroslav Vild, šéf protikorupční služby, která na rozdíl od Šlachtova útvaru zůstala nedotčena, řekl v rozhovoru pro Radiožurnál jasně: „Mám zákonnou povinnost kontrolovat své podřízené. Ve chvíli, kdy mi moji podřízení odmítají poskytnout informace, na čem pracují a čemu se věnují, tak si neumím představit, jak tuto povinnost plním.“

Pokud vůbec kdy bylo možné pochybovat o Chovancově úsilí dostat pod kontrolu vyšetřování citlivých politických kauz, tak po Vildově přiznání jsme doma. Situace se totiž vrací do časů ministra vnitra Ivana Langera, kdy detektivové museli hlásit veškeré citlivé případy vedení policie. Odtud už pak vedla přímá informační linka k ministrovi vnitra.

Sociální demokraté tedy bitvu o policii vyhráli. Budou mít vyšetřování korupce pod kontrolou, stejně jako před nimi občanští demokraté. Stejně jako oni ale mohou propadnout pocitu, že jim je dovoleno vše. A to může být pro stranu dlouhodobě zničující, zvlášť v případě jejího dalšího působení ve vládě.

Každopádně, pondělním spuštěním reorganizace se Sobotkova strana vydává přesně do těch zrádných vod, v nichž občanští demokraté nalezli svůj hořký konec.

 

Právě se děje

Další zprávy