Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
14. 1. 2015 10:00

„Zdroj internet“ pod těžkou rukou surfaře Zemana

S přístupem „bylo to na internetu“ se veřejná diskuse propadá do bažin, není o co se opřít. Žádná zášť vůči Zemanovi v tom není, jen je ten festival omylů úmorný.
Pozor na pražskou internetovou kavárnu.
Pozor na pražskou internetovou kavárnu. | Foto: Ludvík Hradilek

Miloš Zeman zřejmě nemluvil pravdu, když prohlásil, že se na pochodňovém průvodu ukrajinských nacionalistů provolávala "smrt Polákům, Židům a komunistům bez milosrdenství." (Celou záležitost podrobně popsal ve svém blogu publicista Milan Šmíd.) Ale nedá se asi říct, že Zeman "lhal". Na svém tvrzení si trvá - nebo ho alespoň zatím neodvolal -, má totiž zdroj: zprávu si přečetl "na internetu". Zdrojem je "server".

Je to jako přes kopírák, tahle zkušenost s Milošem Zemanem. Už léta dává k lepšímu něco, co si někde přečetl, co mu někdo pověděl nebo co našel v tajemném kufříku. Budiž. Každý se občas splete. Ale Zeman se plete soustavně. A problém je v zásadě dvojí. Zaprvé, svoje povrchní informace prezentuje jako nezvratné a ryzí (teď neřešme, kdy v tom byl omyl a kdy úmysl). Přitom poučuje druhé, že jsou neinformovaní, zakládá si na faktech, své oponenty častuje jako hlupáky a traduje se o něm, že vyniká pamětí. A za druhé, je vysokým politikem, momentálně prezidentem republiky. Jeho slovo má ze své podstaty váhu, nelze ho - například v médiích - vynechat, ignorovat proto, že s odvoláním na své zdroje "lže".

Dokonce je to bohužel právě naopak. Právě proto je třeba se Zemanovými informacemi tohoto typu zabývat. Hodně novinářů, o tom jsem přesvědčen, by raději psalo o něčem jiném než o prezidentských fabulacích a polo-faktech, ale není vyhnutí. Polemizovat s výroky hlavy státu, respektive pokoušet se uvádět je na pravou míru, je bohužel součástí naší pracovní náplně. Poslední dva roky především.

Předloni touto dobou Miloš Zeman tvrdil, že Karla Schwarzenberga podpořil Bernd Posselt. Řekl, že si to přečetl, v jeho údajných zdrojích se ale nic takového nenašlo. Předloni touto dobou Zemanův štáb prohlásil, že na rodinném sídle Schwarzenbergovy manželky visí obrazy s nacistickými symboly. Přečetl si to "na internetu", respektive v jednom článku, který by jen trochu informovaný člověk stěží považoval za věrohodný. Zeman se za to dodatečně omluvil. Za zvláštní zmínku ale stojí, jak záležitost tehdy vysvětloval Lidovým novinám šéf volební kampaně Vratislav Mynář: "My jsme necitovali mylný zdroj. My jsme citovali zdroj, kterým se to k nám dostalo. To neznamená, jestli ten zdroj má mylné informace, nebo ne. To samozřejmě prověřujeme, abychom se nepodepisovali pod něco, co byla jenom spekulace."

My jsme citovali zdroj, kterým se to k nám dostalo. - To je zemanovský přístup v kostce.

Nic nového. Ale co se naopak změnilo, a za poslední dva roky rapidně, je míra zahuštění internetu - toho českého každopádně - různými "alternativními" zdroji a informacemi. Zřídlo pravdy, ze kterého může Miloš Zeman čerpat své další "banderovce" a "Posselty", je mnohem bohatší než dřív. To by samo o sobě nevadilo. Za předpokladu, že hlava státu bude rozlišovat a porovnávat. Že se bude po informační dálnici pohybovat zodpovědně. Že osvědčí mediální gramotnost a u ústavního činitele předpokládanou míru verbální zdrženlivosti.  

Nic z toho se u Miloše Zemana bohužel neprojevuje. Není to překvapení. Problém je v tom, že "zdroj: internet" je čím dál tím méně věrohodný. Když mluvčí Ovčáček hájí svého šéfa tím, že "patřičných informací je plný internet", je to větší neštěstí, než se zdá. S přístupem "bylo to na internetu" se veřejná diskuse propadá do bažin, není o co se opřít. Všechno je relativní, energie se vypotřebovává na rozvazování uzlů nedorozumění. Žádná zášť vůči Zemanovi v tom není, jen je ten festival omylů zbytečný a příšerně neproduktivní. Úmorný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy