Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 5. 2017 10:06

Zeman 2 vrtí Kajínkem. Přebíjí případ Babiš milostí pro vraha. Zeman 1 by to neudělal

Dvojnásobný, usvědčený, nájemný vrah se stává novým Zemanovým symbolem. Kajínek na Hrad! uslyšíme za chvíli.
Demonstrace proti Zemanovi a Babišovi před Pražským hradem.
Demonstrace proti Zemanovi a Babišovi před Pražským hradem. | Foto: Ludvík Hradilek

Prezident Zeman ve čtvrtek odletěl do Číny, kde se bude učit stabilizovat společnost. U nás to dělá tak, že po návratu udělí milost dvojnásobnému nájemnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi odsouzenému na doživotí a zeptá se Ústavního soudu, jestli věta "prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády" znamená, že prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.

Zeman se změnil; máme před sebou jiného člověka než toho, který kdysi vedl ČSSD a sloužil jako předseda vlády. Jako by byli dva Milošové Zemanové, Zeman 1 a Zeman 2. Zeman 1 byl taky kousavý a bonmotický, útočný, obávaný soupeř, ale pořád fungoval jako demokratický politik. Patřil mezi jasné zastánce Evropské unie, zbytky Zemana 1 jsme ještě mohli pozorovat v prezidentské kampani před přímou volbou.

Začátky Zemana 2 se však objevily již s opoziční smlouvou (1998), tedy s dohodou o ovládnutí země mezi Zemanem a Klausem. Tehdy začal Zeman coby demokrat končit. Když pak nebyl zvolen parlamentem za prezidenta, Zeman 2 už začal převládat a poté, co dosedl na Hrad, na trůn, proměna byla dokončena.

Miloš Zeman je, řečeno s Babišem, typický "tradiční politik" z "tradiční politické strany" (ČSSD). Do veřejného života vstoupil hned po revoluci, bývá označován za posledního aktivního mastodonta z trojice Havel - Klaus - Zeman.

Jenomže se změnil, pochopil, a v tom tkví jeho schopnost, bystrost, protřelost, že se doba mění, je velká poptávka po změně. Jak ale hrát změnu, když jsem nejtradičnější z tradičních? Zeman 2 to dokonale zvládl, Trumpem se stal dřív než Trump a od Andreje Babiše, tedy od "nepolitika", okoukal, co se dalo.

Nesledujeme příběh Jekylla & Hydea, ale rozvinutí dobře ukrytého Zemana 2 ze Zemana 1. Okolnosti mu umožnily ukázat, kým skutečně, bytostně je. Za podpory starých komunistů, jako byl Miroslav Šlouf, se postupně proměnil v jakéhosi TrumpoBabiše míchaného s Wildersem, Hoferem, Le Penovou a Putinem. Ocitl se na stejné pozici jako Babiš, potírá tradiční strany, podporuje ANO, odmítá korektnost, slušnost, zásady.

Demokratický Miloš byl fake

Sem patří pohrdání ústavou, nebo lépe vnímání ústavy jako "tradiční", tedy překonané, nezajímavé, trapné, do starého železa patřící. Zeman 2 musí ústavu přehodnotit: prezident odvolá? No dobře, ale kdy? Bezodkladně? Žádný termín tam není! Že je to tradice, nepsaná dohoda? Jděte s tím do háje, na to my, noví, nehrajeme. My píšeme vlastní dohody. A zítra je klidně zase roztrháme.

Stejně se to má s milostí pro Jiřího Kajínka. Nemylme se, nejde o akt milosrdenství. Kajínek není kajícník, nikdy se nepřiznal, přičemž soudy sice zřejmě nadělaly v jeho případu chyby, ale o jeho vině nebylo pochyb. Je to podobné jako s Davidem Rathem. Chyby, chyby, chyby, ale pořád ho načapali s tou krabicí od vína, v níž si nesl miliony.

Kde není pokání, těžko mluvit o milosrdenství. Zeman 1 by milost Kajínkovi nedal. Zeman 2 vychází z toho, že Kajínek je nejznámější český vězeň a že na jeho omilostnění (propuštění) může pěkně plasticky ukázat: Já tenhle starý systém neberu. Já se od něj distancuju. Já jsem nový systém. Navíc se pokouší odvést pozornost od (ne)odvolávání Babiše, vrtí psem.

Zeman paradoxně vypadá jako typický produkt starého světa, je opotřebovaný, působí jako velmi, velmi vetchý muž, ale nevadí, ocitli jsme se ve světě surreality, fake news, falešné je stejně pravé jako nefalešné. A tak tenhle politik, který má lví podíl na bídě české politiky (opoziční smlouva udělala prostor pro vliv kmotrů), je jedním z jejích strůjců, klidně hraje nováčka, babišuje.

Proč mu to lidé baští? Protože se tváří, že stojí na jejich straně. Zeman 2 ukazuje prstem na Zemana 1 a obviňuje ho, ale ve světě totální relativity to nečiní problém. Zeman 1 je vlastně Fake Zeman, už neexistuje, byl vydeletován, vygumován.

Zeman 2 samozřejmě perfektně chápe, co říká článek 74 Ústavy ČR, je inteligentní. Ví, že Babiše musí odvolat. Stejně dobře však pochopil, jak jeho voliči milují tu zlomyslnou hru na "nic neplatí", případně "platím jen já". Vžívají se do starce, který si dělá, co chce, protože oni by si taky chtěli dělat, co chtějí. Obdivují ty jeho stokrát zopáknuté bonmoty, jimiž dává najevo, jak vším pohrdá.

Tahle hra má jednu velikou slabinu, rozkládá stát, celý politický systém. Zeman si hraje na prezidentský systém, je vykladačem všeho, od ústavy přes trestní právo až po inkluzi. Jenomže ve státu, kde nic neplatí, se nedá žít. Rozpadá se, nefunguje, nemá autoritu.

Není to souboj Sobotky se Zemanem, ale demokratických institucí se Zemanem 2 a Babišem. A s Kajínkem; tenhle dvojnásobný, usvědčený, nájemný vrah se stává Zemanovým symbolem. Kajínek na Hrad! uslyšíme za chvíli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy