Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 2. 2014 7:30

Zeman a rebelové jdou Sobotkovi žíznivě po krku

Komentář: Od první vteřiny nové vlády Bohuslav Sobotka čelí snahám o své svržení .
Foto: Vojtěch Marek

Kdy bude v ČSSD klid? Nikdy. Stoprocentně ale klid nenastane, dokud sedí Miloš Zeman na Hradě. Premiér Bohuslav Sobotka musí počítat s neustálou snahou jak prezidenta, tak oranžových „rebelů", zemanovců, aby spadl z premiérského koně. Prezident prý pracovní den začíná větou: Tak komu dnes uškodíme? Sobotka se nabízí na prvním místě.

Momentálně klub ČSSD řeší hned několik nepříjemností. První je snaha předsedy ČSSD zkrotit zpupné hejtmany, tedy Michala Haška, Jiřího Zimolu, Jiřího Běhounka a Josefa Novotného. Tito pánové jsou natolik omnipotentní, že zvládnou dělat jak hejtmana, tak i poslance. Do dubna se podle vnitřních regulí strany musejí jedné z funkcí vzdát.

To je ideální místo pro střet rebelů se Sobotkou. Hejtmani si mají podle vnitrostranického usnesení ČSSD vybrat. Buď kraj, nebo Sněmovna. Pokud by se ale na usnesení vykašlali a nic by se nestalo, Sobotka by je nechal být, oslabí ho to. Pokud by neposlušné hejtmany vedení ČSSD chtělo vyloučit, byl by to skandál, který by Sobotku i stranu poškodil.

Ideální hřiště pro zemanovce. Vůdce antisobotkovců, stále dál hejtman Jihomoravského kraje a poslanec Michal Hašek, řekl, že „Ústava České republiky umožňuje souběžnou funkci hejtmana a poslance, stejně jako premiéra a poslance či ministra a poslance". (A ústava je samozřejmě nad stranickým usnesením.) Školí Sobotku i jinak: „Rozhodnu se tak, abych byl užitečný jižní Moravě a jejím občanům, kteří mi v krajských a parlamentních volbách dali nejsilnější mandát ze všech kandidátů ČSSD."

 

Křeček kontra disidentka

Sobotka chce spor o hejtmany hrát „veřejně slušně". Lidem je totiž jasné, že naplno se ty dvě funkce dělat nedají. Jednu (nebo klidně obě) budou jejich držitelé zákonitě flákat. Ale proto si je občan přece nevolil. Jenomže Hašek a spol. z toho udělají jiný spor - Sobotka kontra zemanovci ve straně, Sobotka kontra Zeman.

Podobné napětí skýtá volba nového ombudsmana. Senát navrhl bývalou zástupkyni veřejného ochránce Annu Šabatovou a s ní i současného zástupce ombudsmana Stanislava Křečka, dříve poslance ČSSD. Prezident, který má podle ústavy povinnost navrhnout dva kandidáty, navrhl jen jednoho (na požadavek ústavy se opět vykašlal) - Křečka. Říká tím jasně: toho chci, to je můj člověk. Jenomže grémium ČSSD oranžovým poslancům doporučuje, aby dali hlas Anně Šabatové. Takže tu máme opět střet Zeman kontra Sobotkovo vedení ČSSD.

A aby se to ještě více zkomplikovalo, Šabatovou podporuje TOP 09, Miroslav Kalousek, tedy člověk, který je pro sociální demokraty démon. První místopředseda topky oznámil: „Na funkci ombudsmana podporuji Annu Šabatovou. Nepochybuji o její objektivitě, neprůstřelné morální výbavě a hluboké znalosti problematiky. Její levicové politické názory mi na pozici ombudsmana vůbec nevadí." - Pro zemanovce se v mžiku nabízí ideální argument: Sobotka se spojil s Kalouskem.

Když si poslanci ČSSD udělali tréninkové hlasování, bývalá disidentka Šabatová v klubu dostala pouhých 9 hlasů. Díky tomu poslanecký klub ČSSD požádal o přesun hlasování na další týden. Oranžoví se musejí dohodnout, aby si neuřízli ostudu. Mluví se o tom, že za Křečka mezi poslanci lobbuje (přes své spojence) Zeman. Dodejme, že v Senátu Křečka navrhl zemanovec na druhou Zdeněk Škromach.

Referendum o zákazu komunistů

Objevují se i další potíže. Megatématem krajských i sněmovních voleb byl návrat majetku církvím. Hrou osudu se však ČSSD ocitla ve vládě s lidovci. Ti odmítají házet církvím klacky pod nohy, odmítají, aby to dělal kabinet, v němž sedí. Situaci hbitě využili komunisté. Klub KSČM předložil návrh zákona o referendu o církevních restitucích. Na pořad přijde hned při zahájení schůze Sněmovny. Část poslanců ČSSD údajně uvažuje o tom, že návrh bolševiků podpoří. Alespoň v prvním čtení. Na truc.

U církevních restitucí už nepůjde jenom o zemanovce či „rebely"; k tažení proti církevním restitucím se mohou připojit dokonce i sobotkovci. Je to ideální téma, jež rozbíjí stranu. Když bude šikovně krmeno, může poškodit, nebo klidně i rozbít vládu. Předseda Sobotka k tomu řekl: „Je tedy potřeba si uvědomit, že na zásadních věcech, jako je téma referenda k církevním restitucím, je potřeba hledat koaliční shodu, pokud nemá být ohrožena existence vlády." (Jenomže prezident Zeman dost možná hodlá existenci vlády ohrožovat dnes a denně. Nemá rád Bohuslava Sobotku.)

Mimochodem, když už je řeč o referendech, některá parlamentní strana by mohla navrhnout referendum o zákazu KSČM. Bylo by velmi zajímavé sledovat, jak by všelidové hlasování skoro čtvrt století po sametové revoluci dopadlo. Možná by byli komunisté překvapeni. Když si člověk uvědomí, jak velký zájem po desítkách let znovu vyvolává oběť Jana Palacha, není nemožné, že by referendum pro rudé dopadlo zle.
I další konflikt, který může rozkládat Sobotkův kabinet, nachystali komunisté: chtějí v Parlamentu zrušit lustrační zákon. Pro lidovce zásadní téma, zrušení pro ně nepřipadá v úvahu. Pokud by poslanci ČSSD podpořili komunisty, nastala by vážná koaliční roztržka.

Premiér Sobotka musí od první vteřiny svého vládnutí vzdorovat snahám, aby skončil. Žádných sto dní hájení nemá. A už vůbec ne uvnitř vlastní partaje. Zeman a zemanovci mu jdou žíznivě, s vyceněnými zuby po krku.

 

Právě se děje

Další zprávy