Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 9. 2018 12:15

Zeman do školy nepatří. Ale "Fuj!" a "Táhni!" bylo hrubé, neslušné, zemanovské

Naopak červené trenýrky, které si připnuli jiní rodiče, symbolizovaly slušný a účinný odpor vůči prokremelskému politikovi. Stejně jako akce Femen.
Miloš Zeman na návštěvě u prvňáčků
Miloš Zeman na návštěvě u prvňáčků | Foto: Tomáš Cetkovský

Máme za sebou první školní den a k prvňáčkům v Základní škole T. G. Masaryka v pražském Břevnově promluvil sám prezident republiky Miloš Zeman. Při příchodu ovšem čelil kritickému a neslušnému zvolání jedné maminky "Fuj!" a "Ježíšmarjá, táhni!" Část rodičů zvolila jiný typ protestu, již klasický a vtipný, jako symbol nesouhlasu s hlavou státu si na šaty přišpendlila červené trenýrky.

Zemanova návštěva ve škole byla jednou z nemnoha jeho návštěv Prahy, v tom byla výjimečná. Hlavě státu se v Praze nevede dobře, vzpomeňme, že se mezi Pražany odvážil (obklopen samozřejmě ochrankou) i letos v lednu při volbách a špatně dopadl. Ukrajinská aktivistka feministického hnutí Femen Anželina Diašová se snadno dostala až k němu, na nahých prsou měla bílý nápis "Zeman, Putin's slut" (Zeman, Putinova děvka) a heslo taky vykřikovala. Hnutí na internetu varovalo, že volbou "věčně opilého Zemana" čeští voliči hlasují taky pro jeho kremelského "pasáka" Vladimira Putina.

Maminka, která na Zemana volala "Fuj!" a "Ježíšmarjá, táhni!", byla Jiřím Ovčáčkem napomenuta "Chovejte se slušně!" a mluvčí měl tentokrát pravdu, tykat prezidentovi a pořvávat na něj slušné ani vhodné skutečně není. Pro jedny je Zeman stále nejvyšší ústavní činitel země, pro druhé zase platí, že volat na kohokoli "Fuj!" a "Táhni!" je prostě moc, přes čáru.

Jistě, Zeman občas uráží celé skupiny občanů i dalších lidí, mluví vulgárně, chová se "neprezidentsky", ale to přece neznamená, že se stejně bude chovat i občan či občanka, která s ním nesouhlasí, a navíc vede za ruku své dítě. Hrubé pokřikování jistě nebylo na místě. Byl to de facto nikoli protest, ale zemanovina.

Naopak červené trenýrky na oblečení, které si připnula nemalá část rodičů, symbolizovaly jasný, slušný a účinný odpor vůči prokremelskému politikovi. (To, že rudé trenky Zemanovi vadí, že je prožívá, že mu leží v hlavě, že ho obnažily, dokázal nejlépe sám, když se tento trefný symbol pokusil veřejně spálit. Rodiče ve škole T. G. Masaryka dokázali, že rudé trenky spálit nejdou.)

Někdo by mohl říct, že "na hrubý pytel, hrubá záplata", to však neplatí, maminka se svým "Fuj!" a "Táhni!" jenom nahrála Hradu. Mluvčí Ovčáček obratem tweetoval o "nenávistném chování na půdě školy, kam rozhodně nepatří", později dokonce o "nenávistných ´liberálech´" (zřejmě si ženu nechal vylustrovat).

Je to součást hradní taktiky (a zároveň taktiky proruských serverů, které mají za cíl rozkládat EU): princip se prostě převrátí. Šířím nenávist, rozděluji společnost, a jakmile je rozdělená a antagonistická, obviním z nenávisti a rozdělování ty, které jsem roky osočoval a dráždil. Z obhájců demokracie se pak v ústech lidí jako Zeman, Babiš či Ovčáček stávají nedemokraté a část národa jim to kupodivu baští.

Oproti oné rozezlené matce v té škole byl lednový protest Femen regulérní a v pořádku, i když obsahoval slovo slut, děvka. Šlo o politickou akci s jasným kontextem: Ukrajina, Putin a Zeman. Selhala ochranka, ale to je jiný příběh.

Ještě jeden moment Zemanovy návštěvy základní školy stojí za úvahu. Ovčáček psal o "nenávistném chování na půdě školy, kam rozhodně nepatří". Otázkou je, zda na "půdu školy", před malé, neotrkané prvňáčky, patří řečnící prezident. Notabene tento prezident. Proč vlastně má šesti- či sedmiletým klukům a holčičkám něco vykládat? Proslul snad svým vztahem k dětem, ke škole, k výchově? Ne.

Jaký smysl má, aby muž, který je mimo jiné známý hlubokou oddaností k alkoholu, který je mnohými považován za vzor politické sprostoty, hrubosti, který by měl leckdy být "vysílán jen s hvězdičkou", který věčně někoho ponižuje a uráží, promlouval ve škole k prvňáčkům? Není divu, kdyby si rodiče jen kvůli tomu připnuli červené trenýrky a tiše protestovali.

Dnes, po více než pěti letech přímo voleného prezidenta na Hradě, platí: Zeman do školy nepatří.

 

Právě se děje

Další zprávy