Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 4. 2019 12:30

Zeman Fajta nesnáší, proto padl. Máme ministerstvo zemanůry, ne kultury

Kauza Fajt je Andreji Babišovi jistě velmi nepříjemná, ale Zeman si z trestně stíhaného premiéra udělal hadr na holi, s nímž mává, jak se mu zlíbí.
Jiří Fajt, osobnost, vyčnívající, světově uznávaný, Zemana kritizující, dokonce se s ním soudící. Na Česko trochu moc. Státní sféra za Zemana a Babiše potřebuje poslušné přikrčence.
Jiří Fajt, osobnost, vyčnívající, světově uznávaný, Zemana kritizující, dokonce se s ním soudící. Na Česko trochu moc. Státní sféra za Zemana a Babiše potřebuje poslušné přikrčence. | Foto: Honza Mudra

Bylo to mazaně načasované, čtyři dny volna, další týden "už to nebude tolik bolet". Omyl, změny ze Zeleného čtvrtka jsou skandální dál, jak oznámený nástup Zemanovy Marie Benešové na spravedlnost, tak odvolání Jiřího Fajta, ředitele Národní galerie Praha (NGP), a odvolání ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Odstranění Fajta provázejí dvě trestní oznámení od ministra "kultury" Antonína Staňka (na Soukupa se trestní oznámení teprve připravuje).

Držme se Jiřího Fajta, na tom je to svinstvo pěkně vidět. Proč trestní oznámení? Nerenomovaný křtitel komunistického pamfletu Staněk dělá z renomovaného kunsthistorika potenciálního zločince. Fajta nešlo zpochybnit jako odborníka. Však se ho taky hned zastalo dvanáct ředitelů světových výtvarných institucí včetně Metropolitního muzea umění v New Yorku, londýnské Tate Britain nebo Uměleckohistorického muzea ve Vídni. Napsali dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Něco takového se jen tak někomu z naší země nepoštěstí.

Jenže právě toto se Fajtovi stalo kamenem úrazu. Babiš a Zeman mají sice plná ústa "odborníků", ale v reálu jsou pro ně skuteční odborníci a osobnosti problém, dělají si věci po svém, nenechají se zastrašit. Překážejí.

Fajt v první české přímé volbě prezidenta podpořil Karla Schwarzenberga a vysloužil si nenávist Miloše Zemana. Nejde o to, že je světový odborník, na kterého máme být hrdí, jde o to, že jsme v Česku a že ho Zeman nesnáší.

Když ho odmítl jmenovat profesorem (vše potřebné splnil), Fajt se bránil, podal žalobu, bojoval se Zemanem i coby ředitel státní Národní galerie, neklekl před místním carem, neodprosil. Naopak, šířil u nás kulturu (vzpomeňme, koho Zeman ověšuje státními vyznamenáními z oblasti kultůry), pozval do Prahy světového umělce, Číňana Aj Wej-weje, který roky bojuje s čínským komunistickým režimem, byl tam i nelegálně vězněn. Na "svou" Čínu je Zeman extrémně háklivý, ten jasně antihavlovský projekt mu nikdo nesmí kazit, Číňany provokovat. Nyní přijede k Si Ťin-pchingovi a zahlásí: Ten, co pozval Aj Wej-weje, už byl odstraněn.

Babiš nemá kuráž jít proti Zemanovi

Ne, státní sféra téhle smutné země není vhodná pro svobodné duchy, bývala, po revoluci, ty doby jsou však nenávratně fuč, jak se nějaký objeví, jdou mu po krku (ředitel tajné služby BIS Michal Koudelka by to jistě dosvědčil).

Způsob, jak to Staněk vykonal, je odporný a garantuje, že se žádná svobodomyslná žena či muž do soutěže o vedení NGP nepřihlásí. Znovu zamíří k prostřednosti či malosti, jež Zemanovi vyhovuje. Kontrola ministerstva (nikoli nejvyššího kontrolního úřadu, NKÚ) v galerii začala minulé pondělí a ministr jej odvolal ve čtvrtek, tři dny poté. Fajt nedostal žádný prostor k vyjádření, prostě letěl. Neuvěřitelné.

Chápete? V České republice si jeden ministr za druhým dělá legraci ze zdrcujících kontrol NKÚ, s nikým obvykle nehnou ani o píď, ale tahle o řád nižší blesková kontrola najednou poslušnému Staňkovi stačí na vyrobení mezinárodní ostudy pro Českou republiku. Skandální, nebezpečné, podlé.

Média psala o autorské smlouvě, podle níž si Fajt vydělal 1,12 milionu korun a kterou s ním uzavřela NGP na základě vládního usnesení těsně před koncem loňského roku. (Milion stačí na vyvolání závisti, dodejme.) Fajt k smlouvě řekl, že "se galerie ministerstva opakovaně dotazovala, jak v tomto případě postupovat. Úřad tedy o všem dobře věděl. Nebylo to pro ně žádné překvapení…" Kontrola navíc proběhla v nejlepší české tradici: podle Fajta na udání.

Tipnu si, jak to dopadne. Policie trestní oznámení odloží, Jiří Fajt, pokud nebude úplně zhnusen, zažaluje ministerstvo kultury o ušlé peníze, ty mu pak budou vyplaceny. Stát nepřijde jen o mezinárodně uznávaného, ba ctěného šéfa NGP, ale i o peníze (stejně to, jak známo, probíhalo kupříkladu v Ústavu pro studium totalitních režimů, ÚSTR).

Co udělá premiér Babiš? Ještě na začátku března jednal s prezidentem Centre Pompidou Sergem Lasvignesem a s Fajtem o licenci této galerijní instituce pro Prahu, "chceme v Praze středoevropskou pobočku Centre Pompidou," řekl. (Bez Fajta by nejspíš žádné jednání neproběhlo.) Zastane se ho?

Ne. Šel by proti Zemanovi, na což nemá odvahu. Kauza Fajt mu je jistě nepříjemná, ale Zeman si z trestně stíhaného premiéra udělal hadr na holi, s nímž mává, jak mu libo. Donutil ho (obsah toho obchodu přesně neznáme), aby na spravedlnost strčil Marii Benešovou, nejvyšší žalobkyni z doby, již Babiš nazývá české Palermo. Premiér se strašně rád blýskne venku, na Západě, ale bránit Fajta proti carovi Zemanovi? Ne.

Ministerstvo kultury by se mělo přejmenovat na ministerstvo zemanůry, případně na Staňkovu množírnu trestních oznámení.

Pan prezident mě spojil s úplatky, to je lež, velice mě to poškozuje, říká ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Český stát chce žalovat kvůli ochraně osobnosti a kvůli nároku na získání titulu profesora | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 54 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy