Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 4. 2020 7:30

Zeman je čínštější než Číňan. To Hrad si objednal výhrůžky Česku

Prezident Zeman a jeho lidi mlčí, ani nedokážou přiznat, že si výhrůžný dopis u čínské ambasády objednali. Nejenže nás zrazují, ale ještě jsou to zbabělci.
Zrádcovská hradní dvojka, Miloš Zeman a jeho (nikoli náš) kancléř Vratislav Mynář.
Zrádcovská hradní dvojka, Miloš Zeman a jeho (nikoli náš) kancléř Vratislav Mynář. | Foto: ČTK

Skandál? Ostuda? Potupení České republiky? Vlastizrada? Velezrada? Nejspíš toto všecko dohromady představuje dopis, který dostal bohužel již zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) letos při novoročním obědě na Hradě. Nevíme, jestli mu ho předal Miloš Zeman, nebo ředitel zahraničního odboru kanceláře prezidenta Rudolf Jindrák. Hrad nemá odvahu ani toto "prozradit". Místo toho jsme se díky práci Deníku N dozvěděli, jak ten útočný dokument vznikl. U čínské ambasády si ho vyžádal Hrad, jednala o tom s nimi pravá ruka Zemana, kancléř Vratislav Mynář.

V dopisu s hlavičkou čínské ambasády stálo: "České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit. Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu neprospěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny a zruší tuto návštěvu a tím zabrání porušování čínsko-českých vztahů."

List měl výhrůžný, drzý tón: "České podniky, jejichž představitelé navštíví Tchaj-wan s předsedou Kuberou, nebudou uvítány v Číně ani čínskými lidmi," stálo v něm. Původně pobouřil i premiéra Andreje Babiše (ANO). Dokonce chtěl, stejně jako část senátorů, žádat Čínu o odvolání velvyslance Čang Ťien-mina. Potom, jak je jeho zvykem, zřejmě pod přísným okem Zemana, rychle otočil.

Deník N popsal na základě tří zdrojů, tří "velmi dobře informovaných lidí z diplomacie, okolí premiéra i z blízkosti čínské ambasády", že právě kancelář Zemana si od čínské ambasády vyžádala popis toho, jak komunistický režim zareaguje, pokud Kubera navštíví Tchaj-wan. Mynář se kvůli dopisu setkal se zástupcem čínského velvyslance Čang Ťien-mina, na čínské velvyslanectví také telefonoval.

Zní to paradoxně, ba šíleně. Druhý nejvyšší ústavní činitel Česka chce letět na Tchaj-wan a jistě to vadí Číně, o tom nepochybujme. Ředitel BIS Michal Koudelka v rozhovoru pro Aktuálně.cz popsal, že oblast Tchaj-wanu patří mezi "pět jedů", na něž se soustřeďují čínské tajné služby v každé demokratické zemi na světě. Ale u nás Hrad sám žádá zástupce čínského prvního komunisty Si Ťin-pchinga, aby udělal bububu na Jaroslava Kuberu a na celou zem.

Prezident proti Česku

Aby bylo jasno, nejde o kancléře Mynáře, ten sám o sobě nemá žádnou váhu a Číňané by se s ním vůbec nebavili. Mynář pracuje pro Zemana a můžeme směle dovodit, že dopis si na 99,9 procenta objednal právě prezident. Pokud ne, musel by po skandálu Mynáře okamžitě vyhodit. Což (opět) neučinil.

Odpovědnost nese hlava státu, je to práce jeho nejbližšího spolupracovníka. To český prezident se přes Vratislava Mynáře spojil s Čínou proti České republice, nechal je, žádal je, ať nám vyhrožují. V daném případu by se dalo říct, že Zeman byl čínštější než Číňan.

Deník N informace o tom, že dopis inicioval Hrad, podpírá také tím, že stejné zprávy dostali senátoři ze zahraničního a bezpečnostního výboru už letos v březnu od tajných služeb. Se vší pravděpodobností od Bezpečnostní informační služby (BIS). Nový předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) Deníku N řekl, že "existují informace, které k tomu mám navíc, ale nemohu vám je sdělovat".

Tak znova, Zeman si přes své lidi objedná u Číňanů dopis, který Česku vyhrožuje. Spojí se s nimi proti nám. Co by to bylo jiného než velezrada? A co by to bylo u jeho lidí jiného než vlastizrada? Práce proti Česku, zastrašování předsedy Senátu, zastrašování českých podnikatelů.

To vše v době, kdy už jsme věděli, že si u nás Kellnerův Home Credit tajně platil kampaň, jejímž cílem bylo zlepšit obraz komunistické Číny, a pokoušel se zasahovat i do politiky. Home Credit, který má v Číně na spotřebitelských úvěrech rozpůjčováno asi 300 miliard korun. V době, kdy už jsme znali varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před čínskými firmami Huawei a ZTE. A také opakované varování kontrarozvědky, že u nás neustále sílí nepřátelská činnost čínských tajných agentů.

Čínská propaganda jede tvrdě dál i při nákaze koronavirem Covid-19, který se rozšířil právě z jejich země. Využívá nákazu. Během minulého týdne šikovně překryla fakt, že čínské úřady zpočátku tajily existenci viru, a tím usnadnily jeho rozšíření doma i po světě.

Si Ťin-pchingova komunistická propaganda by však neměla překrýt pravdu o výhrůžném dopise z čínské ambasády, tedy že si ho objednal Hrad. Tohle nesmí zapadnout. Stejně jako nesmí zapadnout mlčení Zemana a jeho lidí, kteří ani nedokážou přiznat, že to udělali. Nejenže nás zrazují, ale ještě jsou zbabělci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy