Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
28. 6. 2019 11:55

Zeman je žralok v dětském bazénku, frajer Babiš se ho bojí, nechává ho řádit

Předčasné volby Babiš nechce, čelí masivním protestům. Hra o Staňka je zárukou, že na další demonstraci na pražskou Letnou dorazí půl milionu lidí.
Prezident Zeman je zase v centru pozornosti, žralok v dětském bazénku.
Prezident Zeman je zase v centru pozornosti, žralok v dětském bazénku. | Foto: Shutterstock.com

Tuhle situaci už známe - Miloš Zeman kašle na ústavu. Když šéf ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček vyžaduje její dodržování, prezident to prohlásí za vydírání. Ano, je líp, dodržovat ústavu "hlava státu" vnímá jako vydírání. Jinými slovy, on se cítí být nad ústavou, nad základním zákonem země. Proč hraje hru s neodvoláním ministra kultury Antonína Staňka a nejmenováním Michala Šmardy (ČSSD)?

Nejprve poznámka k jisté surovosti, s níž to prezident dělá, zjevně čím dál víc ztrácí zábrany, jako by mu denně ubývala schopnost ovládnout se. Ke sporu o Staňka na závěr návštěvy Kraje Vysočina řekl: "Upozornil bych, že ústava nestanoví lhůtu, kdy má prezident reagovat na návrh výměny dvou ministrů. Tato lhůta dosud běží a já jsem se dosud nevyjádřil." Čtete dobře, lhůta neexistuje, ale "dosud běží".

Je však omyl domnívat se, že jde o Zemana, nejde. Klíčovou osobou české politiky je premiér (nežijeme v prezidentském systému). Za vládu ručí premiér, jeho návrh na odvolání ministra Zeman musí přijmout, navíc, jak víme, Staněk podal demisi. A najednou to máme znovu jak na talíři, poněkolikáté: Babiš se tváří jako vtělené superego, všecko zmákne, nad něj není. Jenže jak Zeman dupne, Babiš se scvrkne do velikosti panáčka Kena, do kterého Zeman může v klidu píchat špendlíky a on drží, nemůže nedržet. (Pořád je přece ve hře milost za Čapí hnízdo, záloha, "tlačák".)

Další reálie, rovněž známá z dob minulých: Zeman má obsedantní potřebu řídit, ovládat, vyčnívat. Nestačí mu vysedávat v TV Barrandov s pseudomoderátorem Soukupem, potřebuje, aby se politika kolem něj točila, aby on s ní točil. Staněk mu to dokonale umožnil, je poslušný (poslechl Hamáčka a podal demisi, poslouchá Zemana a neodchází, klidně to přece může zabalit sám, přestat chodit do vlády, když rezignoval, stejně ho nikdo nebere vážně). Zeman opět trůní v centru pozornosti, vše se kol něj točí.

Co chce? Stačí lehce zapojit paměť: jakou si původně představoval vládu? Chtěl menšinovou vládu ANO, již by podporovali komunisté a okamurovci (SPD). Nejhorší možnou konstelaci, jež by Česko mohla potkat, rozvratnou, antievropskou. Logicky, Zeman je orientován na Východ, jeho vzor je Putinovo Rusko, tam s úctou vzhlíží. A Putinovy služby, jeho hybridní válka usilovně pracuje na rozkladu Evropské unie, rozvratu jednotlivých zemí, rozvratu české demokracie. Proto Zeman jel na sjezd KSČM i SPD. Proto tyto dvě proruské, antiunijní partaje podporuje.

Prezidentopremiérský systém

Zeman má jiný cíl než Babiš. Pro premiéra je představa hlubšího spojení především s SPD zřejmě noční můrou, jež se mu zjevuje ve snech, když náhodou spí. Šéf SPD Tomio Okamura je nevypočitatelný, stejný macho jako Babiš, spolupráce s ním prakticky nemožná.

Klíčový je postoj sociální demokracie, odejde z vlády? (Zeman by o to určitě stál, mučí a ponižuje nejen Babiše, ale i Hamáčka.) Bývalý předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) řekl: "Myslím si, že situace je zralá na to, abychom nechali vládnout Andreje Babiše s Milošem Zemanem a aby sociální demokracie z vlády odešla."

ČSSD se ocitla ve zlé situaci, nápady jí krade ANO, Hamáček není s to Babišovi vzdorovat, je příliš měkký, jak se u nás říká, "slušný". Kauza Staněk ukázala, že sociální demokracie nemá ve vládě žádné slovo. Babiš už měl na Zemana podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, ale bojí se, jako kšeftsman nechce přijít o "Zemanův trh", nemůže si udělat z přímo voleného prezidenta nepřítele.

ČSSD nemá co ztratit, v eurovolbách klesla pod pět procent voličské přízně, pobyt ve vládě ji ničí, kdo by volil onuci. Odejít do opozice je poslední možnost, jak se vymotat ze šlamastyky, ukázat "máme zbytky cti". Sociální demokraté by měli Staňkovi a Zemanovi děkovat.

Výhled, pokud by ČSSD sebrala odvahu? Zemanovi ministři Staněk a Toman (zemědělství, za Hrad a ČSSD) by zůstali, zbytek by doplnili komunisté a okamurovci podle diktátu Zemana. Štěch má pravdu, byla by to vláda Zemana a Babiše, z prezidenta by se stal prezidentopremiér (zčásti už jím je). Začalo by období prezidentopremiérského systému a vydírání Babiše (už dnes musí komunistům nadbíhat, do dozorčí rady ČEZ byl tento týden zvolen Jan Vaněček, považovaný za člověka komunistů). Je otázka, zda by Zemanova-Babišova vláda získala důvěru, ale i tohle už známe, klidně to potáhnou bez ní, ústava neústava.

Předčasné volby Babiš nemůže chtít, čelí masivním občanským protestům. Hra o Staňka je zárukou, že na další demonstraci na pražskou Letnou dorazí ještě víc lidí než minule, klidně půl milionu. Do toho 30. výročí revoluce 1989, finální audit Evropské komise o premiérově střetu zájmů, případně obžaloba premiéra za Čapák. Kdepak, předčasné volby jsou pro Babiše riziko, bude se jim chtít vyhnout. A tak se stává čím dál děravějším hadrem v rukou prezidenta.

Jak trefně napsal jeden člověk na Twitteru, sledovat Zemana, co dělá, je "jako sledovat žraloka v dětském bazénku". Dodejme, že v normální zemi by toho žraloka odchytili a bazének ochránili. U nás ne, u nás politici žralokovi do bazénku házejí celou budoucí generaci.

Platí, že chceme mít jasno do 30. června. Zítra budu jednat s premiérem a budu se ho ptát, jak chce situaci řešit, řekl šéf ČSSD po jednání grémia. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy