Mimořádná zpráva
Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 5. 2013 15:40

Zeman kontra katolická buzna? Chtěl se Putnovi pomstít

Rektoři před dvaceti lety chtěli, aby profesory jmenoval prezident. Teď zírají
Martin C. Putna si dělal legraci z Miloše Zemana, když kandidoval na Hrad. To si dovolil proti přímo volenému zřejmě moc.
Martin C. Putna si dělal legraci z Miloše Zemana, když kandidoval na Hrad. To si dovolil proti přímo volenému zřejmě moc. | Foto: Repro You Tube - Zdeněk Chaloupka

Odmítnout jmenovat Martina C. Putnu profesorem, to se Miloši Zemanovi povedlo. Po viróze (opilosti) je to další hustý kousek. Za chvíli nám začne být líto, že skončil Václav Klaus, a to se v lednu zdálo nemyslitelné. V případu Putna Zeman ukázal, jaké používá (a vždycky používal) metody.

Vypustí nějakou špinavost - nechce „ponižovat pana Putnu" tím, že řekne, proč ho nebude jmenovat, přitom evidentně žádný důvod nemá - nevysvětlí ji, vymýšlí si, lže a projde mu to. Jako prezidentovi mu to bude procházet minimálně pět let. (Možná deset let, 55 procentům se to líbí.) Ale kolo s profesorem Putnou prohrál.

Zeman zaútočil na akademické svobody. Udělal to mazaně. Podobně jako v minulém režimu komunisté. I pro ně byl každý intelektuál podezřelý, potenciální nepřítel. Obraceli proti nim „lid". Vzpomeňme na akademiky za bolševika: byli zkrocení, málo se jich postavilo proti režimu. A jak ti vzpurní dopadli! Kolik bylo lidí jako Patočka, Hejdánek, Machovec, Sokol? Zoufale málo.

Prezidentova notoricky známá vlastnost

A dnes? Čeští učitelé jsou v poměru k Německu a Rakousku uboze placeni, podhodnocení. Do vědy stát dává málo peněz a čeští vědci z naší země zhusta odcházejí do zahraničí; jak je někdo dobrý, šilhá po venku, i když by u nás rád zůstal. Tady mu pšenka nepokvete.

Profesor Putna se festivalu Prague Pride zúčastňuje.
Profesor Putna se festivalu Prague Pride zúčastňuje. | Foto: Ludvík Hradilek

Ještě dál: vysokých škol je jak máku, vysokoškolský titul mnohdy nemá žádnou hodnotu. Nevypovídá o vzdělání, o hloubce a smyslu studia. Je to papír. To všechno hraje roli v případu Zeman - Putna. Akademici mají šanci se vzepřít, ukázat, že jsou svět spojený, nesehnutý, hájící svobodu i pro své kolegy. Dokonce i pro své vyčnívající, odlišné kolegy. Protože Putna dlouhou dobu vyčnívá.

Zeman tedy napadl slabého soupeře. Proč odmítl Martina C. Putnu jmenovat? Uvažuje se o různých možných a nemožných důvodech odmítnutí, ale je to přece tak jasné a prosté: Zeman se Putnovi mstí. Mstivost je jeho vyhlášená, notoricky známá vlastnost. Putna si z něj dělal legraci, viz video, kde Zemana v ušance doporučuje českým voličům coby ruský prezident Vladimír Putin. - Nutno dodat, že tahle Zemanova msta dopadla katastrofálně. Obrátila se proti němu.

Übermenschova lež

Zeman předvedl, kdo je. Jeho „zdůvodnění" znělo divně: „Já jsem důvody svého rozhodnutí předem oznámil panu ministrovi školství a řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně. Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud a bude mojí povinností uvést, proč jsem tak učinil," pravila naše přímo volená hlava státu.

Co myslel slovy „nechci ho ponižovat"? Evokují jakýsi hlubší, ostudný problém. Ale když ho má Zeman přiblížit, plave v tom jak vajgl ve slivovici. ČT řekl, že mu vadil Putnův transparent na Prague Pride (Katolické buzny zdraví Bátoru). To je všechno? Žádná spolupráce s cizí mocí? Žádná tajná, rituální vražda?

Miloši Zemanovi prý vadil Putnův plakát, kde stálo: Katolické buzny zdraví Bátoru. Ladislav Bátora na snímku.
Miloši Zemanovi prý vadil Putnův plakát, kde stálo: Katolické buzny zdraví Bátoru. Ladislav Bátora na snímku. | Foto: Iniciativa D.O.S.T

Ne, nepátrejme zbytečně. Jediný důvod je, že se Putna Zemanovi nelíbí, že si z něj dělal legraci. Prezident prostě lhal, když řekl, že Putnu nechce ponižovat. On ho odmítnutím profesury, na niž má podle všech dostupných, českých pravidel dnes nárok, ponížil. - Ale díky reakci, kterou ta zlovůle vyvolala, ponížil sám sebe. Prohrál.

Zeman si, jak víme, vybral slabého soupeře. Rektoři před dvaceti lety trvali na tom, aby profesory jmenoval prezident. Mělo to věci dodat vážnosti. Směšné. Úplně mimo je tohle české vzhlížení k celebritám. V době „předprezidentské" patřilo právo jmenovat profesory císaři. Tahle vůle lézt do zadku vrchnosti v Česku bohužel přežívá, ač je ubohá. Dnes se jmenováním na Hradě význam profesorů snižuje. Prezident je politik, nemá s akademiky v tomto smyslu nic společného, není to žádný Übermensch.

Nesehnutý Putna

Ale Zeman se tak cítí. V jenom ohledu je spor o Putnu podobný jako spor o jmenování velvyslanců. I oni musejí projít složitým výběrovým sítem, byť jen na ministerstvu zahraničí, jinak nemohou uspět. Profesor prochází řádově složitější a kontrolovanější drahou (publikační činnost, habilitace, monografie, získání grantů, zahraniční stáže, další monografie na konci té cesty) a rozhoduje o něm zase soubor lidí, ne jeden (prezident ho jmenuje na návrh vědecké rady VŠ, který podává ministr školství, takže návrh musí posoudit ministerstvo). Proti prezidentovi-ceremoniáři tedy stojí zástup lidí, většinou expertů.

Vítězslav Jandák:
Vítězslav Jandák: | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Proč ještě vadí Putna? Chová se svobodně. Po svém kritizuje, co se mu nelíbí. I Zemana. Obecně u něj platí, že neskrývá svou orientaci, proto je nebezpečný. Potřebujeme lidi, jako je Putna: svobodně uvažující, nesvázané, nesehnuté, nepodělané, ostré občany.

Reakce Zemanových lidí? Jedna za všechny. Poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD) řekl serveru ParlamentníListy.cz: „To, ať se na mě pan Putna zlobí, nebo nezlobí, ale vážně není o demokracii. A pokud se to jemu a podobným lidem nelíbí, nemusí tu být. Mohou odejít, odjet." A je to.

Jak z toho ven? Změnit ústavu. Upřesnit ji ve prospěch parlamentní demokracie. Říci jasně: toto je kompetence prezidenta, toto vlády, toto akademiků.

Tak jako tak to bude hustá pětiletka. Ale předpokládám, že v případu Putna prezident nakonec stáhne ohon, ustoupí. S tak silnou odezvou nepočítal.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bergamo remizovalo v Udine 1:1 a prodloužilo šňůru bez porážky

Fotbalisté Bergama v dohrávce 10. kola italské ligy remizovali na hřišti Udine 1:1. Atalanta v domácí soutěži neprohrála podeváté za sebou a je na pátém místě neúplné tabulky.

Udine poslal do vedení už po 23 sekundách hry Roberto Pereyra a zaznamenal nejrychlejší ligový gól domácího týmu od listopadu 2014. Tehdy Antonio Di Natale proti Janovu skóroval po 22 vteřinách.

Bergamo odpovědělo minutu před pauzou díky Luisi Murielovi, který si proti bývalému zaměstnavateli připsal jedenáctou trefu v aktuálním ročníku Serie A. Patnácté Udine na ligové vítězství čeká už osm utkání.

Italská fotbalová liga - 10. kolo:

Udine - Bergamo 1:1 (1. Pereyra - 44. Muriel).

Tabulka:

1. AC Milán 18 13 4 1 39:19 43
2. Inter Milán 18 12 4 2 45:23 40
3. Neapol 17 11 1 5 40:16 34
4. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
5. Bergamo 18 9 6 3 41:23 33
6. Juventus Turín 17 9 6 2 35:18 33
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 18 8 6 4 31:27 30
9. Hellas Verona 18 7 6 5 22:17 27
10. Sampdoria Janov 18 7 2 9 28:29 23
11. Benevento 18 6 3 9 21:34 21
12. Boloňa 18 5 5 8 24:31 20
13. Spezia 18 4 6 8 23:32 18
14. Fiorentina 18 4 6 8 18:29 18
15. Udine 18 4 5 9 20:28 17
16. FC Janov 18 3 6 9 18:30 15
17. Cagliari 18 3 5 10 23:36 14
18. FC Turín 18 2 7 9 26:35 13
19. Parma 18 2 7 9 14:34 13
20. Crotone 18 3 3 12 21:41 12
Další zprávy