Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 6. 2014 8:01

Zeman proti NATO. V dresu Moskvy a Putina

Komentář Martina Fendrycha: Nenechme se zmást starším "ostrým" výrokem Miloše Zemana, že by mělo NATO poslat vojáky na Ukrajinu. Nesmysl. Realita je prostá: Zeman hraje pro Moskvu.
Miloš Zeman, zdá se, je pátá kolona Vladimira Putina v EU a NATO.
Miloš Zeman, zdá se, je pátá kolona Vladimira Putina v EU a NATO. | Foto: Reuters

Jaká je naše zahraniční politika? A je Miloš Zeman „proevropský“ prezident? Palčivé otázky. Zahraniční postoje Česka jsou dnes velmi důležité.

Poslední kousek prezidenta Zemana se odehrál v pátek 20. června. Je českým prezidentem a má navenek prosazovat zahraniční politiku vlády. Jenomže on si dělá politiku svoji, jeho lidé více méně ovládají ministerstvo zahraničí a vláda má jiné starosti. V pátek český prezident sdělil ruské státní zpravodajské agentuře ITAR-TASS toto: „Je nezbytné zrušit víza, například s Ruskem. Proč bychom se měli zabývat takovou byrokracií, která se pojí zvlášť s vízy?“ Víza prý představují „zbytečné překážky“.

Ano. Jsou to zbytečné překážky. Pro Rusy. Rusům překážejí, nestojí o ně. Jenomže my nejsme Rusové a náš stát je povinen hájit bezpečnost svého území. Víza představují síto, nástroj, který umožňuje alespoň částečně prosívat cizince, kteří k nám přicházejí. Hlavní ideologickou centrálou Rusů u nás je jejich pražská ambasáda, kde se sdružují třeba ruští kozáci v Česku a odkud samozřejmě působí i část ruských tajných služeb na našem území. Ale přece je dobré si držet aspoň chabou kontrolu nad dalšími Rusy, kteří sem a do Unie míří.

Navíc, jak je všeobecně známo – a Miloš Zeman to nepochybně dobře ví –, podepsali jsme Schengenskou dohodu. Stali jsme se součástí více států EU, které se musejí o vízové politice společně dohodnout. Je nepředstavitelné, že by tento fakt Zemanovi unikl. Pokud mu neunikl, pak mluvil o zrušení víz zcela záměrně. Provokoval. Koho? Beze sporu Brusel. Rusové si mnou spokojeně ruce, stejně jako když český premiér Sobotka, aby se udržel v čele ČSSD, oznámil, že v Česku, členské zemi NATO, nechce vojáky Severoatlantické aliance.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen pohrozil 19. června Rusku tvrdými sankcemi.
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen pohrozil 19. června Rusku tvrdými sankcemi. | Foto: Reuters

Zeman jednoznačně, vytrvale, vědomě pěstuje proruskou politiku. Dělá to už velice dlouho, je a byl obklopen lidmi, kteří byli či jsou spojeni s ruskou ambasádou (Nejedlý, Šlouf, Mynář, Zbytek atd.). Nic na tom nezměnila politika Vladimira Putina vůči Ukrajině, potažmo jeho střet s Evropskou unií. Zeman se tvářil, že je proti anexi Krymu, mluvil o vojácích NATO na Ukrajině, ale v reálu dělá vše, co si přeje Moskva.

Miloš a Václav jsou už zase dvojčata

Zeman v rozhovoru pro ITAR-TASS hrál za Rusy i v otázce sankcí EU a USA vůči Moskvě: „Nevidím žádné důvody, proč je třeba izolovat Rusko od Evropské unie nebo proč mluvit o sankcích, o blokádě, o embargu.“ A pokračoval vesele dál: „Existuje šance zvýšit naši spolupráci a nemluvit o sankcích, o izolaci. Izolace nás ještě ani v jednom případě nepřivedla k úspěchu, nýbrž vedla jen k tomu, že neexistovalo vzájemné porozumění, vzájemná důvěra. A to je špatné.“

Opravdu neexistují žádné důvody izolovat Rusko od EU? To říká údajně proevropský prezident členské země Unie. Když kandidoval na českého prezidenta, snažil se na veřejnosti maximálně odlišit od svého předchůdce a zároveň dobrého přítele Václava Klause. Ten byl a zůstal brutálně protiunijní, tepe Brusel, kudy chodí. Zároveň byl a je proputinovský.

Zeman už sídlí na Hradě, Klaus (jako politik) už se stal minulostí, a tak dnešní hlava státu může v klidu přiznat barvu. Je putinista, stejně jako Klaus. Znovu jsme se vrátili do doby, kdy Klaus a Zeman byli něco jako jednovaječná dvojčata, bratři z opoziční smlouvy se nyní stávají bratry protievropské, imperiální Moskvy.

Zeman teď chce znormalizovat to, že se nic nestalo, že okupace Krymu byla legální. Nač pak víza? Nač sankce? Pryč s tím a zapomeňme.

Zeman svoje stanoviska k vízům a sankcím vypálil bez dohody s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) či s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Neuznává ani jednoho. A už vůbec ho nenapadlo, aby výroky o tak citlivých tématech, o dvou diplomatických a ekonomických pákách, které má EU k dispozici vůči Rusku, konzultoval s Bruselem. Miloš Zeman se neradí, Miloš Zeman vypaluje svá soukromá stanoviska.

Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček se později snažil Zemanův proruský postoj, který v EU představuje jakousi pátou kolonu, zasadit do rámce jeho „ekonomické diplomacie“. (Ani tu nedrží; viz Zemanův nedávný útok na islám, který popudil arabské země.) Prezident prý považuje sankce za nástroj nevýhodný z ekonomického hlediska. Ono však dnes nejde o ekonomiku. Jde o naši budoucnost, každý den jde o to, kam budeme patřit, jestli na Východ, nebo na Západ.

Kmoníček řekl, že časem musí vzniknout nový „mód chování a operací mezi Evropskou unií a Ruskou federací“. To ale vypadá, že EU nějak Rusku škodí a měla by toho nechat. Realita je taková, že Rusko škodí Ukrajině, okupovalo Krym a nic se neděje. Zeman teď chce znormalizovat to, že se nic nestalo, že okupace Krymu byla legální. Nač pak víza? Nač sankce? Pryč s tím a zapomeňme.

Zeman jednoznačně, vytrvale, vědomě pěstuje proruskou politiku. Dělá to už dlouho, je a byl obklopen lidmi, kteří byli či jsou spojeni s ruskou ambasádou.
Zeman jednoznačně, vytrvale, vědomě pěstuje proruskou politiku. Dělá to už dlouho, je a byl obklopen lidmi, kteří byli či jsou spojeni s ruskou ambasádou. | Foto: Vojtěch Marek

Litva: Putin jako Hitler

O den dřív, než se Zeman svěřil se svým rusofilstvím agentuře ITAR-TASS, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen řekl v Londýně: „Pozorujeme nyní nové shromažďování ruských vojáků kolem ukrajinské hranice. Bylo zde rozmístěno nejméně dalších několik tisíc příslušníků ruské armády.“ Moskva si podle něj nechává otevřenou možnost další intervence.

„Pokud jsou tam rozmísťováni, aby zastavili přísun zbraní a ozbrojenců (míněno z Ruska na Ukrajinu), pak by to byl pozitivní krok. Ale to není to, co vidíme," řekl Rasmussen. Podle něj Rusko využívá vojáky k zastrašování Ukrajiny. Ještě něco Rasmussen dodal: „Pokud se Rusko znovu vloží do situace na Ukrajině, bude na to muset mezinárodní společenství tvrdě reagovat. To by zahrnovalo... hospodářské sankce proti Rusku, které by měly velmi škodlivé dopady na ruskou ekonomiku.“

Den poté Zeman řekl pro ITAR-TASS, že sankce jsou blbost. Postavil se na stranu Moskvy proti pozici NATO. Postoj u prezidenta členské země Aliance šokující.

Zcela jiný pohled nabídla v neděli prezidentka Litvy Dalia Grybauskaiteová. Putina přirovnala k Hitlerovi a Stalinovi. Když se jí ptali proč, vysvětlila, že Putin využívá národnost jako záminku k dobytí území vojenskými prostředky. „Přesně to dělali Stalin a Hitler. Taková srovnání jsou naprosto trefná,“ hájila prezidentka ohrožené země svůj postoj. Připomněla, že cvičení ruské armády v Kaliningradské oblasti na hranicích s Litvou se konají skoro každý týden. „Tamní militarizace je obrovská.“

Litva je člen Evropské unie i Severoatlantické aliance již deset let. Odtud plyne, že Grybauskaiteová je Zemanovou spojenkyní. Ale české hlavě státu jsou nějací spojenci volní, chce se zalíbit jen Moskvě. Pěkně po klausovsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy