Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 9. 2015 9:00

Zeman na Západě nevyniká, nemá na to. Politické uznání hledá u Alijeva, Putina, Si Ťin-pchinga

Co Miloše Zemana táhne k diktátorům, jako je Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu? Proč se nesnaží vyniknout na Západě? Zřejmě nemá jinou volbu. Chybí mu minulost, v níž by vzdoroval přesile jako třeba Lech Wałęsa. A nedokázal se vypracovat jako kancléřka Angela Merkelová. Musí se tedy lišit jinak. K naší škodě.
Zemanův přítel, prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev.
Zemanův přítel, prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev. | Foto: Reuters

Prezident Zeman navštívil Ázerbájdžán. V této zemi ovšem prezident Ilham Alijev roky tvrdě potlačuje lidská práva, což je fakt všeobecně známý. Předtím dlel Zeman v Číně, veřejně podporuje Putina a jeho autoritářský režim. Loni letěl do Kazachstánu a Tádžikistánu, zemí rovněž široce kritizovaných za porušování lidských práv. Proč? Co tím česká hlava státu sleduje? Co ji k tomu nutí?

Pár slov k Ázerbájdžánu. Karel Schwarzenberg tuto zemi nazývá „solidní rodinnou diktaturou“. Ilham Alijev loni navštívil Česko, účastnil se na Zemanovo pozvání summitu Východního partnerství. A Evropský parlament tento týden přijal rezoluci, která odsuzuje „nevídané represe proti občanské společnosti v Ázerbájdžánu“. Dokument vyzývá evropské státníky, ať zváží sankce vůči všem politikům, funkcionářům a soudcům zapojeným do politického pronásledování.

Ázerbájdžánští novináři, ochránci lidských práv, zástupci opozice a také mladí aktivisté, kteří touží po demokracii, zažívají pronásledování, věznění i mučení. Běžné jsou zátahy na opozici. V této zemi napočítáme minimálně dvacet vězňů svědomí, kteří žádali kupříkladu svobodu projevu.

Souzeni jsou ve vykonstruovaných procesech za „podvody“ a „daňové úniky“. Předloni začal platit zákon o financování a registracích nevládních organizací. Jeho cíl je jasný: omezit, zkomplikovat jejich činnost. Jiní aktivisté jsou obviněni z držení drog, výtržnictví, nebo taky z velezrady. Prakticky neexistují nezávislá média.

Jména? Novinářka Chadídža Ismailová, jež odhalovala korupci ve vládě. Odsouzena na 8,5 roku. Obhájkyně lidských práv a laureátka Sacharovovy ceny Lejla Junusová, v politicky motivovaném procesu odsouzena na 8,5 roku vězení. Její manžel, profesor historie Arif Junus, vyfasoval sedm let. Rasul Džafarov, zakladatel nevládní organizace Klub lidských práv, plánoval spuštění kampaně Sport pro demokracii. Odsouzen na 6,5 roku na základě vykonstruovaných obvinění z daňových úniků a nezákonných obchodních styků.

Ani Gauck, ani Wałęsa, ani Havel

Intigam Alijev, právník, expert na lidská práva, obviněn z daňových úniků a nezákonných obchodních styků. Odsouzen na 7,5 roku kriminálu. Mladí aktivisté z hnutí NIDA, které ke kritice Alijevova režimu a k organizování nenásilných shromáždění využívá Facebook, obviněni z držení výbušnin. Byli biti a mučeni, aby se přiznali... Atd. Do této země, do Alijevova království, jel Zeman pěstovat ekonomickou diplomacii.

Kde se v něm to tíhnutí k autoritářům a nedemokratickým režimům bere? Proč to dělá? Proč ho přitahuje Putin, Si Ťin-pching, Alijev a další podobné zjevy? Skutečně mu jde o náš průmysl a jeho export? O.K. Dejme tomu. Proč se ale nikdy v zemích potlačujících lidská práva nezastane neprávem pronásledovaných? Copak by to jeho misi zhatilo?

Odpověď není až tak složitá. Miloš Zeman není Václav Havel. Takové „drobnosti“ jako zavírání, mučení, vraždění (kupříkladu Boris Němcov v Moskvě) politických odpůrců ho neberou. Ale podstata jeho lnutí k autoritářům spočívá jinde. Zeman není státník, jehož by si na Západě vážili. Nikdo si ho tam nemůže vážit, není prostě za co. Je vnímán jako obskurní politická existence, již je dobré držet si od těla.

Odtud plyne, že jeho slovo na podporu pronásledovaných by stejně nemělo žádnou váhu. Abychom se nedrželi jen domácí politiky, Miloš Zeman není Joachim Gauck. Je to starý muž, leč nemůže se chlubit disidentskou minulostí. Nebojoval proti útlaku, proti totalitě, není to Lech Wałęsa. Zároveň však nemá to, co si promyšleně vybudoval jeho hradní předchůdce Václav Klaus, tedy punc bruselobijce, eubijce. Ve své volební kampani Zeman vystupoval jako eurofil. Asi aby se od Klause odlišil. Pak ten postoj jako nehodící se odkopl.

Pochybné uznání

Chce vynikat. Chce být vidět, být výjimečný. Proto mu nezbývá než provokovat, vyrábět si svoji odlišnost, specifičnost, kamaráděním s diktátory. Je to smutný, nevděčný úděl. Upřímný je Zeman v tom, že ho skutečně disidenti nezajímají (možná dokonce popouzejí, dráždí, protože on nikdy nedokázal stát proti přesile). Takže si zvolil fintu jménem ekonomická diplomacie a v Ázerbájdžánu vyjednal umělé oplodňování krav či vaření piva. Bomba.

K tomu, aby byl politik vážen na Západě, nestačí pečlivě pěstovaný populismus, levné řeči, pokřik na uprchlíky „nikdo vás sem nezval“. Západní politik se musí vypracovat, trvá to léta a nevyžaduje to o nic menší dřinu než se stát dejme tomu proslulým dirigentem, nějakým Christophem von Dohnányim nebo Jiřím Bělohlávkem. Tak se vypracovala Angela Merkelová. Zemanova cesta ke slávě je však levná. Provokuje Západ, za což mu nehrozí nic než pohrdání a izolace.

Tenhle postoj mu sice přináší jistou mezinárodní známost (to je ten Putinův člověk v EU), ale ne slávu či uznání. Míněno uznání od Vladimira Putina či Si Ťin-pchinga. Pro ně Zeman zjevně neznamená skoro nic. Sejdou se s ním (Barack Obama nikoliv, ten se mu vyhýbá), protože se stal jedním z prezidentů Evropské unie. A tím to končí. Ani pro jednoho z nich není důležitý. A Alijev? Pokud Zemana oceňuje, co si s takovým oceněním český prezident počne?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy