Viktor Vondra Viktor Vondra | Komentáře
6. 2. 2013 13:25

Zeman Nečase svrhnout nemůže, říká ústavní expert

Ústavní právník Jan Kysela odpovídal online čtenářům Aktuálně.cz
Doc. JUDr. Jan Kysela.
Doc. JUDr. Jan Kysela. | Foto: Ludvík Hradilek

* Z odpovědní Jana Kysely vybíráme: * Prezident nemůže odvolat předsedu vlády. * Pravidla a instituce se nemají měnit kvůli jednomu člověku, ani mu nemají být šity na míru. * U nás jsou vlády dost slabé, jejich případné brždění prezidentem je učiní ještě slabšími, což nepovažuji za dobré. Každopádně by přímá volba sama neměla sloužit jako titul k přebudování ústavního systému. * Ne každé porušení zákona je důvodem zneplatnění voleb.

Praha - Miloš Zeman se ihned po svém vítězství v přímé volbě prezidenta nechal slyšet, že nejlepším řešením neuspokojivé politické situace by byl konec Nečasovy vlády a předčasné volby. A nahlas se začal zabývat i úvahami o možnosti odvolat premiéra, kterou podle Zemana dává prezidentovi extenzivní výklad ústavy.

Petr Nečas to odmítl s tím, že by "podobný krok prezidenta republiky považoval za nelegitimní ústavní puč".

Doc. JUDr. Jan Kysela

Právník a expert na české ústavní právo. Narodil se r. 1974, vystudoval Právnickou fakultu UK, kde dnes vede Katedru politologie a sociologie. Je také mj. tajemníkem Stálé komise Senátu Parlamentu ČR pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury.

Ústavní právníci se v tom, jaké možnosti v této věci ústava prezidentovi dává, zcela neshodnou. Například Jan Kudrna z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Lidových novinách připustil, že česká ústava nestanovuje podmínky, za nichž může být předseda vlády odvolán. "Byť je to pro mnohé šokující, naše ústava umožňuje poloprezidentský systém," řekl Kudrna.

Může si tedy prezident Miloš Zeman dovolit odvolat premiéra Petra Nečase? Jaké mu na to dává ústava případně páky?

I na to jste se od 13:00 mohli sami zeptat ústavního právníka Jana Kysely, který upozornil na nešikovně formulovanou pasáž ústavy.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy