Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
Aktualizováno 27. 2. 2018 13:50

Zeman (ne)odsoudil vraždu, porušil nepsanou povinnost. Ovčáčkovo vysvětlení je pokrytecké

"Dobrý den, žádné vyjádření. Nebudeme se připojovat k nízkým pokusům o zneužívání tragédie k politickému boji."
Ilustrační foto Jiřího Ovčáčka a Miloše Zemana.
Ilustrační foto Jiřího Ovčáčka a Miloše Zemana. | Foto: ČTK

Český prezident Miloš Zeman - potažmo jeho mluvčí Jiří Ovčáček - v pondělí ani na opakované dotazy několika médií neodsoudil vraždu slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. (Nakonec to v úterý udělal, ale po více než 24 hodinách od doby, kdy informace o tragédii začaly plnit on-line média a sociální sítě. Tento komentář byl publikován ještě před tím, než Hrad změnil svůj postoj.)

Na otázku serveru iDnes.cz Ovčáček v pondělí odpověděl: "Dobrý den, žádné vyjádření. Nebudeme se připojovat k nízkým pokusům o zneužívání tragédie k politickému boji."

Pokud jsme se při Zemanových hloupých vtipech o střílení a likvidování novinářů za svého prezidenta "jen" styděli, teď je nutné pojmenovat věci jasně: Zeman boří civilizační úzus, na kterém panuje shoda ve všech demokratických společnostech - vraždu politik musí odsoudit. Platí to dokonce i tam, kde si na demokracii jen hrají. I Vladimir Putin formálně odsoudil všechny vraždy svých odpůrců z řad novinářů i politiků.

Je nepochopitelné, v jakém smyslu by mohlo být krátké vyjádření typu "Pan prezident je otřesen vraždou, k níž došlo na Slovensku, vyslovuje soustrast pozůstalým a doufá, že příslušné úřady tragédii co nejrychleji vyšetří" chápáno jako zneužití tragédie. Pokud to ale Hrad takto skutečně vnímá, pak by měl vysvětlit, proč stejným způsobem "zneužil" řadu vražd v minulosti. Stačí chvíli procházet Twitter Jiřího Ovčáčka.

Třeba vražda 130 lidí na několika místech Paříže při teroristických útocích v listopadu 2015:

Vnímá snad někdo toto vyjádření jako zneužití tragédie? Jistěže ne. Je to normální reakce hlavy státu. Stejně reagoval Hrad na řadu dalších vražd - třeba na ty, které spáchala skupina teroristů v Barceloně a okolí loni v srpnu:

Dalo by se pokračovat - Nice, Petrohrad, dvakrát Londýn, Istanbul… Ke všem těmto útokům se Hrad vyjádřil v podobném duchu. Nikoho - ani Jiřího Ovčáčka - přitom nenapadlo, že by se mělo jednat o nějaké zneužití tragédie. Toto odůvodnění neobstojí. Pokud Zeman odmítá odsoudit vraždu na Slovensku, musíme pro jeho mlčení hledat jiný důvod. A ten je bohužel až příliš zřejmý - obětí byl novinář.

Český prezident se zřejmě obával reakcí v tom smyslu, že odsouzení vraždy někým, kdo likvidování novinářů pokládá za vhodné téma pro vtipkování, nezní úplně věrohodně. Což o to, podobné reakce by jistě zazněly a nebylo by možné se jim divit. Ale to je Zemanův problém, nikoho jiného. K hloupým bonmotům ho nikdo nenutí. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby zločin odsoudil a při té příležitosti přiznal, že jeho vtipy byly nemístné, omluvil se za ně a slíbil, že s nimi přestane. Ale zpět do reality.

Nehoráznost Zemanova a Ovčáčkova jednání je o to větší, že jsou to právě oni, kdo vůbec neváhá lidské tragédie "zneužít k politickému boji", pokud se jim to zrovna hodí. Tak třeba v červenci 2016, den po útoku ve vlaku v bavorském Würzburgu, kde sedmnáctiletý azylant mačetou zranil čtyři cestující, napsal Jiří Ovčáček na svůj Twitter:

Tady už mluvčí Hradu bez okolků zneužívá tragické útoky k přihřátí politické polívčičky svého chlebodárce. Nejedná se přitom o ojedinělý exces. Další, ještě markantnější, následuje o pár dnů později, tři dny po střelbě, která si v Mnichově vyžádala devět mrtvých, a den po nezdařeném útoku na hudebním festivalu v bavorském Ansbachu:

Pokud byl předchozí případ "jen" snahou protlačit ve vyhrocené atmosféře plné obav vlastní politickou agendu, tady už se jedná přesně o to, co Ovčáček dnes tak vehementně odmítá - zneužití tragické události v Bavorsku k jasnému politickému útoku. V tomto případě na tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku.

V mnoha případech se hradní mluvčí pokouší hrát zpravodajskou úlohu - ve svých příspěvcích ovšem vytrhává z kontextu části zpravodajství o teroristických útocích, které se Hradu zrovna hodí:

Nebo po útoku na berlínském vánočním trhu v prosinci 2016:

Mimochodem, pachatel berlínského útoku Anis Amri pocházel z Tuniska a v Evropě žil od roku 2011, ale kdopak by se takovými detaily na Hradě zabýval, když se naskýtá příležitost zvýšit paniku z nově příchozích uprchlíků, že?

Zneužívání tragédií k politickým účelům a útokům patří do klasického arzenálu všech extremistů a populistů, Jiřího Ovčáčka a Miloše Zemana nevyjímaje. Odsouzení vraždy slovenského reportéra a vyslovení soustrasti pozůstalým by ale ničím takovým nebylo. Ze strany kohokoliv je to obyčejná lidská slušnost, ze strany hlavy nejbližší spřátelené země pak nepsaná povinnost. Je smutné, že Miloš Zeman kvůli své nenávisti vůči novinářům rezignoval na obojí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy