Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 6. 2014 12:00

Komentář: Zeman nedokáže ovládnout svou nenávist k islámu

Ekonomickou diplomacii český prezident provozuje jen vůči Číně. Té se klaní, ale arabské země, které přitom představují velkou ekonomickou sílu, úmyslně a riskantně dráždí.
Miloš Zeman jako by z nás chtěl udělat nový cíl pro sebevražedné teroristy.
Miloš Zeman jako by z nás chtěl udělat nový cíl pro sebevražedné teroristy. | Foto: Vojtěch Marek

Miloš Zeman zřejmě nejvíc touží po tom, aby novým tématem české zahraniční politiky bylo šíření nenávisti k muslimům. (Česká policie na to také slyší.) Až donedávna naše diplomacie obhajovala lidská práva ve světě. Nyní Hrad začal šířit nesnášenlivost k muslimům. Dodejme, že různých vyznavačů islámu je až 1,65 miliardy; islám je po křesťanství druhé největší náboženství světa.

Letos koncem května Miloš Zeman mluvil na recepci v hotelu Hilton. Konala se na oslavu Dne nezávislosti Státu Izrael. Tvrdě tam odsoudil květnový teroristický útok v bruselském židovském muzeu. To by bylo v pořádku, ale prezident pravil, že za násilné akty může islámská ideologie, nejen skupiny náboženských fundamentalistů.

„Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají,“ hlásal. Pokračoval: „A dovolte mi, abych na důkaz tohoto tvrzení citoval jeden z posvátných textů: 'Strom volá, skrývá se za mnou Žid, jdi a zabij ho. Kámen volá, skrývá se za mnou Žid, jdi a zabij ho'.“ - Ta citace není čerstvá, pochází ze středověkého apokalyptického proroctví.

Šéfdiplomat Lubomír Zaorálek musí výroky hlavy státu žehlit.
Šéfdiplomat Lubomír Zaorálek musí výroky hlavy státu žehlit. | Foto: Ludvík Hradilek

Připomeňme starší Zemanovy výroky z doby, kdy ještě nebyl hlavou státu. „Umírněný muslim je něco jako umírněný nacista.“ Další: „Nepřítelem je anticivilizace táhnoucí se od severní Afriky až po Indonésii. Žije v ní na dvě miliardy lidí a financovaná je dílem z prodeje ropy, dílem z prodeje drog.“ A ještě jeden kousek: „Nevěřím, že jsou umírnění muslimové a radikální muslimové. Stejně jako nevěřím, že jsou jen umírnění a radikální komunisté. Jsou jen muslimové a komunisté.“

Naivka snad doufal, že Zeman v roli prezidenta svoji antiislámskou nenávist opanuje, ale on se bohužel nedokáže udržet, ať už je příčinou jeho nesebeovládání cokoli. Své až fanatické protimuslimské výroky zásadně nebere zpátky, neomlouvá se za ně. Neuráží tím jen slušné, věřící muslimy po celém světě, ale také tisíce pokojných vyznavačů islámu u nás doma.

Věřící muslimové nejsou teroristé

Zeman se dopouští zřejmě zcela záměrného, vědomého „omylu“, kdy zaměňuje věřící muslimy s radikály, fanatiky a teroristy či sebevražednými atentátníky, kteří islám jednoznačně zneužívají. Česku tím škodí. Působí to, jako by z nás prezident chtěl udělat nový evropský teroristický terč, nový cíl. Dráždí totiž nejen zdrcující většinu pravověrných, tedy nikoli nebezpečných muslimů, ale také šílence, kteří islám zneužívají.

Když už Zeman hlásá „ekonomickou diplomacii“, je nepochopitelné, že si to během minuty dokáže rozházet s celým islámským světem.

Když k Zemanovým výrokům přičteme ještě nedávný policejní útok na pražskou mešitu - kvůli knize, která se u nás prodávala už dva roky -, pak to začíná být na pováženou.

Hrad a prezident se plazí kolem Číny, naši zahraniční politiku násilně obrací proti Tibetu a pro čínský režim a zároveň poškozuje naše vztahy s arabskými zeměmi nenávistí k islámu. U Číny jde údajně o prosazování „ekonomické diplomacie“, tedy o prachy. Lidská práva byla vyměněna za příslib obchodů, které se vůbec nemusejí konat.

Když už Zeman hlásá „ekonomickou diplomacii“, je nepochopitelné, že si to během minuty dokáže rozházet s celým islámským světem. Tuto neděli byl český velvyslanec v Rijádu (Saúdská Arábie) Jiří Slavík povolán na tamní ministerstvo zahraničí, kde si vyslechl stížnost na protimuslimské výroky Zemana. Český šéfdiplomat Lubomír Zaorálek (ČSSD) se obává, že by Saúdská Arábie mohla odpovědět obchodními sankcemi. Nebude zřejmě jediná.

Máme prezidenta, jehož výroky se musejí mezinárodně žehlit, hlavu státu, která funguje naopak. Ohrožuje nás nejen ekonomicky, ale i bezpečnostně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy