Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
20. 9. 2017 13:30

Zeman proměnil OSN ve žvanírnu. Mluvil ke svým voličům v Česku, ne ke světu

Měřeno očima Hradu byla cesta do New Yorku úspěšná, měřeno očima světa měla nulový význam. Právě tolik český prezident váží na mezinárodní scéně.
Miloš Zeman hovoří na Valném shromáždění OSN.
Miloš Zeman hovoří na Valném shromáždění OSN. | Foto: ČTK

Velká událost pro malou zemi: český prezident vystoupil na Valném shromáždění Organizace spojených národů, jen chvíli po americkém prezidentovi Trumpovi a krátce před francouzským prezidentem Macronem. Pokud by tedy Miloš Zeman přišel s něčím nikoliv snad velkým, nejsme velmoc, ale zajímavým, měl šanci zaujmout. Smutnou pravdou je, že nezaujal.

V New Yorku se také setkal s Trumpovou exmanželkou Ivanou, jež se nestala velvyslankyní USA v Česku, jak si Zeman přál, a s některými dalšími státníky. Převzal tam rovněž cenu Bojovník za pravdu (Warrior for Truth) od nikterak vlivné americké židovské organizace Gershon Jacobson Jewish Continuity Foundation (GJCF).

Martin Nejedlý, Jiří Ovčáček a Vratislav Mynář sledují Miloše Zemana v OSN.
Martin Nejedlý, Jiří Ovčáček a Vratislav Mynář sledují Miloše Zemana v OSN. | Foto: ČTK

Začněme jeho projevem na plénu OSN. Otázka před takovou akcí zní: Čím může hlava malé unijní země svět zaujmout? Co může světu (protože zde je de facto oslovován svět) nabídnout? A pokud nic takového nemá, má vůbec smysl, aby ta hlava promluvila? Neboť v opačném případě, slovy Andreje Babiše, mění OSN ve "žvanírnu" a sám sebe ve žvanila.

České občany, ať už zemanovce či nezemanovce, by hřálo u srdce, kdyby náš prezident zaujal, nebo kdyby dokonce přišel s nějakým oceňovaným nápadem. Smysl by možná na tomto fóru mělo i to, kdyby třeba jen vyjádřil pocity malé, nesilné země v rozbouřených časech, kdyby nabídl pohled slabých, ale v podstatě už skoro 28 let poměrně šťastných lidí na budoucnost. Jakýsi opak projevu Donalda Trumpa.

Zeman však bohužel nasadil tón, na jaký si zvykl na svých předvolebních spanilých jízdách po Česku, poučování a předvádění se, které možná baví v Prysku u požární nádrže, nikoliv v OSN. Vytáhl po x-té Konec dějin od Francise Fukuyamy, aby opět naznačil, jak se myslitel sekl. Pak Střet civilizací od Samuela Huntingtona, ten se nesekl. K čemu to bylo? Koho to oslovilo? Pány Ovčáčka, Mynáře a Nejedlého (co ten tam dělal, není vůbec jasné) v první brázdě snad, jinak nula bodů.

Pokračoval: "Nyní tu tedy máme nový typ civilizace. Měl bych spíš říci anticivilizace, která se vynořila během posledních dvou nebo tří dekád. Typickým rysem této civilizace je fakt, že se zakládá jen a pouze na terorismu. A my jsme po celé Evropě, a nejen v Evropě, svědky teroristických akcí."

A? Každý to ví, nic nového. "Bohužel ale stále váháme, zda máme s touto teroristickou anticivilizací bojovat plnou silou." Vskutku? Tzv. Islámský stát je drcen. O nějakém váhání nemůže být řeči. Následovala výtka, že Spojené národy neumějí ani definovat světový terorismus. Ale "vysoce oceňuji aktivitu generálního tajemníka a ustavení nového protiteroristického úřadu". Aspoň úřad se tedy Zemanovi líbí. Proč ne, ale kdo by nad tím přemýšlel? Co s tím? Nic.

Ocenil Voronkova od Putina

Zeman ocenil "nominaci pana Voronkova", opět nic světoborného, to sdělení vlastně jen Zemana charakterizuje coby politika jasně stranícího Putinovi (který se pléna nezúčastnil, neměl čas). Rus Vladimir Voronkov byl v červnu jmenován do čela nově vzniklého Úřadu OSN pro boj s terorismem.

Do té doby sloužil jako vyslanec Ruska při mezinárodních organizacích ve Vídni. Nyní se stal také zástupcem generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Výsledek? Postavení Ruska v této organizaci nemálo posílí. Logicky to Zeman chválí. Ale opět pro svět nic zajímavého. Spíš to vypadalo, jako by si český prezident v New Yorku plnil jakési domácí úkoly. Podpora Putina patřila mezi ně.

Pustil se do migrace; podle něj je "spojena s terorismem, protože v migrační vlně se někteří džihádisté schovávají a v Evropě i jinde tvoří spící buňky, vlky samotáře a podobně". Spojování uprchlíků před terorem s terorem je jeho domácí téma, funguje lépe v Úholičkách na návsi.

Dále: "Chápu lidi, kteří říkají, že migranty musíme uvítat." Koho tím mínil? Kdo říká, že "uprchlíky musíme vítat"? Neexistuje evropská vláda, která by něco takového říkala. Existují země, které míní, že máme povinnost pomoci lidem, na něž se vztahuje Ženevská konvence.

Pokud Zeman chtěl být mermomocí provokativní (ani na to ovšem neměl), mohl světu navrhnout, ať jsou dohody o uprchlících zrušeny či přepracovány, ať svět couvne o 68 roků zpátky. Nikdo by však pro to nezvedl ruku, můžeme tušit.

Další oblíbené banality: "… masivní migrace z afrických a dalších zemí představuje odliv mozků. Mladí, zdraví lidé, hlavně muži, kteří odcházejí ze svých zemí, představují oslabení potenciálu těchto zemí a kdokoliv, kdo migranty v Evropě vítá, souhlasí s tímto odlivem mozků a s permanentní zaostalostí těchto zemí."

Pár banalit stačí

Zeman pominul, že značná část emigrantů prchá před smrtí či zotročením. Naznačuje, že mladí muži své země nebrání, od Čecha, který tu v pohodě žil za komunistů, to zní pokrytecky. Tyto levné náznaky zároveň ignorují skutečnost, že kupříkladu v Sýrii zemřelo cca 220 tisíc vojáků a 110 tisíc civilistů, zdrcující většinou místních. Nejen prchají, taky bojují.

Zeman pravil, že potřebujeme "pomoci těmto zemím se zavedením elektřiny, se školami, nemocnicemi, vodními zdroji a podobně, aby se populace v domovských zemích stabilizovala, nikoliv podporovat migraci". Znovu slova o "podporování" migrace. Nesmysl, lež. A jak dnes pomáhat v zemi, jako je Sýrie, kde se válčí? A až se doválčí, zůstane tam masový vrah Bašár Asad, před kterým statisíce místních lidí utekly?

Potíž je v tom, že delegáti v OSN toto všechno vědí. A Zeman jistě ví, že oni to vědí. A tak to vypadá, že v OSN prostě jen pokračoval ve své domácí volební kampani, mluvil ke svým často nepříliš kritickým, ale o to vděčnějším voličům. Ne "ke světu", kterému nemá co říci.

Další domácí úlohu si splnil při přebírání ceny Bojovník za pravdu. (Ponechme stranou, že pro české uši zní to označení u Zemana směšně, nereálně. On je populista a podporuje nejvíc Putina a Si Ťin-pchinga. To jsou také "bojovníci za pravdu"? Pokud ano, pak je to v pořádku. Jeden autoritář, druhý totalitář.)

V organizaci GJCF pronesl několik bonmotů a mluvil o terorismu: "V první řadě je to islámský terorismus. Toto je téma, o kterém budu zítra hovořit na Valném shromáždění Organizace spojených národů. A protože nejsem nijak korektní, nebudu mluvit o mezinárodním terorismu, ale o islámském terorismu." Slib nesplnil, v OSN to neřekl.

Dále řekl, že "potřebujeme konkrétní akci a ne jen slova, slova, slova. Touto svící by se mohl stát přesun ambasád demokratických států z Tel Avivu do Jeruzaléma". To se asi líbí Izraeli, ale je to postoj kolidující s diplomacií Evropské unie. A o to asi šlo, že.

Měřeno Zemanovýma očima byla cesta do New Yorku úspěšná, měřeno očima světa měla nulový význam. Právě tolik český prezident váží na mezinárodní scéně.

Projev prezidenta Miloše Zemana v v rámci všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy