Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 8. 2017 8:00

Zeman se rve za Babiše. Na policii a žalobu vyvíjí tlak hodný Putina, čínského režimu

Vracíme se do časů, kdy politici ovládali policii, některé její složky (tehdy spolu s kmotry a šíbry) v podstatě řídili.
Zdá se, že Si Ťin-pching je pro Miloše Zemana velkým vzorem a že se v Číně opravdu pilně učí "stabilizovat společnost".
Zdá se, že Si Ťin-pching je pro Miloše Zemana velkým vzorem a že se v Číně opravdu pilně učí "stabilizovat společnost". | Foto: Martin Fendrych

Představte si, že vyšetřujete nebo dozorujete kauzu Čapí hnízdo. Případně že jste soudce, který případ bude soudit, pokud k soudu dojde. Tihle lidé jsou vystaveni nebývalému tlaku, minulý týden se k tlačícím bezprecedentním způsobem připojil Miloš Zeman.

Nejvyšší ústavní činitel, který by měl justiční systém země podporovat, hájit, vyslovuje jeden soud za druhým. Má předem, bez soudu jasno, vstupuje do probíhající kauzy, nejen zpochybňuje, ale rovnou odsuzuje práci policie, dokonce navrhuje odvolávání policistů. To vše ve prospěch Andreje Babiše podezřelého z dotačního podvodu.

Nic takového jsme po roce 1989 ještě nezažili. Václav Klaus svého času bojoval s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou, dokonce ji odvolal z funkce, ale Ústavní soud její odvolání zrušil. Jenomže ani Klaus takto brutálně nevstoupil do žádné probíhající kauzy, do vyšetřování.

Několik citací prezidenta Zemana z minulého týdne. O žádosti policie, aby poslanci vydali Babiše k trestnímu stíhání, řekl v televizi Barrandov: "Je to podvod na voličích. Vede mě k tomu především načasování této žádosti o vydání." Přitom nemůže nevědět, že jakmile policie shromáždí důkazy, je povinna konat volby nevolby a volky nevolky.

Zeman: "Kdyby to policie začala vyšetřovat před třemi lety, neřekl bych ani popel. Jenže datum dva měsíce před volbami tato žádost vzbuzuje podezření, že se jedná o zneužití policie pro politické účely." A ještě jeden výrok: "Nezdá se vám, že je zde těch policejních provokací už trochu moc?" tázal se v TV Barrandov moderátora.

Drsná série; policie se tedy dopouští podvodu na voličích, je zneužita pro politické účely a provokuje. To vše "hlava státu" tvrdí bez důkazu a s plným vědomím, že kauza je dozorována nejen příslušným žalobcem, ale kontrolovalo ji i vrchní státní zastupitelství Lenky Bradáčové.

Kdyby policie začala vyšetřovat před třemi lety, Zeman by ani necekl. Jak ví, kdy má policie začít vyšetřovat? Odkud bere jistotu? Viděl spis? Ne, nesmí. Ví o věci víc, než se píše v novinách nebo než mu řekl přítel Babiš? Zřejmě ne.

Miloš Stabilizátor

Další soudy vynesl v neděli pro Blesk.cz. Posoudil celou kauzu včetně vyvedení farmy z Agrofertu: "Vzpomínám si na výrok jednoho právního odborníka, který prohlásil, že právo je minimum morálky. Jinými slovy: Pokud tento manévr byl legální, pokud pětiletá lhůta, která byla dotační podmínkou, uplynula a teprve potom došlo k onomu přesunu farmy Čapí hnízdo do Agrofertu, tedy pokud byl naplněn zákon, tak z hlediska minima morálky byl tento zákon nebo toto právo naplněno."

Zeman šmahem rozsoudil celý případ, kašle na to, co policie vyšetří pod dozorem státního zástupce, kašle na případný výrok soudu, předem dal rozhřešení Babišovi. Nezůstává nestranný, mydlí justici schody na plné pecky. To tu ještě nebylo.

Za policejní provokací podle něj stojí konkrétní lidé: "Chci věřit, že to není Milan Chovanec, ale že to bude nějaká nižší šarže, nějaký příliš poslušný a pilný úředník." Chce věřit? Takže účast ministra vnitra na spiknutí nevylučuje? Tady musí opatrně, takticky, Chovanec je jeho "kámoš" v ČSSD a Zeman plánuje povolební koalici ANO se sociální demokracií, tak si to u šéfa oranžových nemůže moc rozlít.

Pokračoval: "Vždy jsem zastával názor, že když je někdo neschopný, je potřeba ho vyměnit. Přitom bych řekl, že si velmi vážím policejního prezidenta Tomáše Tuhého, takže jeho se to z mého pohledu netýká, ale mám obavu, že někteří jeho podřízení nezvládli svou roli." Pochybili podle něj ti, kteří nesou odpovědnost za vyšetřování.

Máme tu další soud, vyšetřovatel Čapího hnízda je neschopný (avšak zároveň natolik schopný, že rozjel policejní provokaci). A je potřeba ho "vyměnit", udělat tedy v policii pořádek, aby už k Babišovi nečuchala.

Neuvěřitelná série, o nějakém odstupu Zemana od vyšetřování, o jeho nestrannosti nelze hovořit. Rve se za Babiše, kvůli němu potápí policii, navrhuje výměnu vyšetřovatele, aniž by znal spis, aniž by byl s to kvalifikovaně jeho práci posoudit. Hraje si na žalobce i soudce. Strašné.

Čelit takové dávce nepodpory, odsouzení, to pro vyšetřovatele a dozorujícího žalobce vyžaduje nervy jak ocelová lana. A to si ještě představme, že volby vyhraje ANO, obsadí vnitro a začne dělat ve vyšetřování "zemanovsko-babišovský" pořádek.

Vracíme se do časů, kdy politici ovládali policii, některé její složky (tehdy spolu s kmotry) řídili. Zemanův diktát, co policie smí dělat, jak se má chovat její vedení (vyměnit policajta, který maká na Čapím hnízdu), to je brutální ovlivňování vyšetřování, hrubý tlak na justici, rusko-čínské manýry nejvyššího českého politika. Prezident Zeman se zřejmě opravdu v Číně učí, jak "stabilizovat společnost".

 

Právě se děje

Další zprávy