Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
1. 7. 2015 15:20

Zeman slíbil boj neonacistům, místo toho válčí s islámem

Když někdo – doslova nebo jinými slovy – volá Čechy Čechům, sejde až tolik na tom, jakou barvu košile u toho nosí?
Zeman živí paniku kolem islámu a uprchlíků, u nás naprosto nepřiměřenou realitě.
Zeman živí paniku kolem islámu a uprchlíků, u nás naprosto nepřiměřenou realitě. | Foto: ČTK

„Já také nechci islám v České republice“, prohlásil prezident republiky v rozhovoru pro web Parlamentní listy. Interview je i na Zemanův standard silnější káva, obsahem i formou, ale zůstaňme u této narážky. Týkala se docenta biologie Martina Konvičky, nejznámější tváře hnutí Islám v ČR nechceme, respektive Bloku proti islámu. Blok, jak o dva dny později Konvička oznámil, chce napřesrok kandidovat v krajských volbách.

Zemanův rozhovor a výše zmíněná poznámka je první, co vás při pohledu na internetovou stránku Bloku proti islámu praští do očí.

Není divu. Pozvánka do salonu přímo od přímo zvoleného prezidenta: k nezaplacení. Miloš Zeman v rozhovoru výslovně řekl, že s Martinem Konvičkou a jeho mottem souhlasí. Uznává jeho právo svobodného občana vyjadřovat svůj názor.

To je zbytečná floskule: uznávám totéž. Můj názor zase zní, že hlava státu podpořila hnutí, které je očividně xenofobní a které ve jménu údajných šlechetných cílů míří na špatné lidské vlastnosti. Kdybyste zabrousili na jeho facebookové stránky, v komentářích bezpečně poznáte podněcování k nenávisti vůči skupině osob, případně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. To - syceno vulgaritou - není nedopatření, ale naopak podstata, humus pro sdílení frustrace a pro zatím verbální pogromy.

Pokud takovému spolku, navíc vstupujícímu do politiky, propůjčuje legitimitu nejvyšší ústavní činitel, je to na pováženou. Zkuste si představit, že by americký prezident, černý nebo bílý, řekl, že souhlasí s názory Ku-klux-klanu (alias Černochy v Alabamě nechceme). Rozdíly v podstatných detailech by se našly, ale princip je podobný: přitakání nesnášenlivosti. Nepřijatelné, nebezpečné. Nechci si zvykat.

Do souostroví negativních deviací, s nimiž slíbil bojovat, Miloš Zeman v inauguračním projevu v březnu 2013 zařadil i “neonacistické bojůvky, které občas řádí v ulicích našich měst“. Ne že by každý, kdo „islám v ČR nechce“, byl neonacistou a členem bojůvek. Ale proti migrantům přece demonstrují i pravicoví extremisté, a slyšeli jsme k tomu snad z Hradu nějaký odsuzující komentář? A když někdo – doslova nebo jinými slovy – volá Čechy Čechům, sejde až tolik na tom, jakou barvu košile u toho nosí? Ti lidé žádají totéž, co prezident: nepřijímat běžence ze zemí mešit. Ani jednoho.

Za působení Miloše Zemana jsme rychle odvykli, že by prezident měl představovat „svorník“, že by se měl pokoušet uklidňovat rozjitřená místa ve společnosti, smiřovat, hledat harmonii, tlumit vášně. Zeman je opak. V případě uprchlíků živí hysterii a strach. Vážné obavy z Islámského státu a terorismu jsou namístě, nedůvěra lidí k neznámému pochopitelná, panika kolem uprchlíků u nás zcela nepřiměřená.

Zeman se výslovně přihlásil k velejednoduchému „islám nechceme“, k přeškrtnuté mešitě. Kdo má jiný názor než docent Konvička a prezident republiky, ten snad „islám chce“, žádá ho? Ne ne, to je jak přít se s malým dítětem, aby otevřelo pusu a ochutnalo lžíci s polívčičkou. Nechci!, začne křičet, a dost. Diskuse za těchto okolností nemá smysl, nedá se vést. V demokracii docela problém. Ale ovšem, i populisté mají právo na svobodný názor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy