Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
10. 10. 2017 17:40

Zeman to cestou na Krym vzal přes Štrasburk. Zíráme, Zaorálek na velkého šéfa asi taky

Prezident republiky chce rušit sankce. Na mezinárodním fóru nás reprezentoval jako neřízená střela.
Miloš Zeman v rozhovoru s novináři ve Štrasburku.
Miloš Zeman v rozhovoru s novináři ve Štrasburku. | Foto: ČTK

Parlamentní shromáždění Rady Evropy je něco jiného než mítink s občany na Vysočině. Takže i když Miloš Zeman říkal o protiruských sankcích ve Štrasburku v jádru totéž co doma, jiné publikum znamená i jinou váhu jeho slov. Nemluvil k voličům, ale za Českou republiku na mezinárodním fóru, věc je vážnější. Svět nás vidí, protože vidí Zemana. Vidí ho Rusko, Ukrajina, státy Evropské unie. 

V tom případě je na prvním místě smutek, že hlava státu, který byl přes dvacet let okupován Sovětským svazem, vychází z toho, že ozbrojená anexe Krymu je "fait accompli" - hotová záležitost. Zvlášť s naší historickou zkušeností bychom spíš čekali, že vysloví porozumění pro stát, kterému byl jeho sousedem odebrán velký kus suverénního území násilím, což je samozřejmě protiprávní akt. (Ponižující éra sovětské okupace Československa zanechala v Zemanově uvažování nějaký jiný otisk. Anebo žádný.)

Ale český prezident místo toho udělal tlustou čáru za minulostí z roku 2014 a zaměřil se na prezentaci názoru, že sankce proti Rusku nefungují a měla by je nahradit "komunikace mezi lidmi na mnoha úrovních". Dialog by podle jeho soukromých představ mohl vést k ruské "kompenzaci ve prospěch Ukrajiny, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu". Kšeft. Není divu, že se Ukrajinci urazili. 

Pokud víme, Zemanova slova jsou v rozporu s tím, co říká česká vláda a vládní zahraniční politika. Že by ministr zahraničí nebo premiér lobbovali proti sankcím, není známo.

Známo naopak je resumé summitu českých ústavních činitelů, kteří se tu a tam scházejí na Hradě kvůli zahraniční politice a v listopadu 2016 se shodli, že "není možné mluvit o rušení sankcí proti Rusku, dokud nepominuly důvody, kvůli kterým byly zavedeny". Tak to řekl Lubomír Zaorálek a na dotaz novinářů potvrdil, že s tím souhlasil i Zeman.

Od té doby se na názoru České republiky na sankce oficiálně nic nezměnilo. Za zahraniční politiku odpovídá vláda, prezident republiky zastupuje stát navenek, ale na rozdíl od ostatních politiků není z výkonu své funkce odpovědný. Fakt nemůžeme nutit svět, aby rozlišoval nuance našich ústavních pravomocí, hlava státu ve Štrasburku mluví za stát a hotovo. Takže když jakoby za nás volá po odvolání sankcí, což je závažné mezinárodní téma, je to názor neřízené střely. Který nás reprezentuje.

Příznačné je, že jako víckrát v minulosti i teď, když Zeman podniká něco jiného než vláda, vláda několik hodin poté stále mlčí. To posiluje nejen optickou i faktickou dvojkolejnost naší mezinárodní reprezentace, ale také dojem, že Zeman to tady řídí a rozhoduje. Což je až na výjimky omyl, daný už černé na bílém tím, jak jsou vymezeny kompetence. Omyl? Praxe je jiná. Protože vláda, ministři nechávají Zemana bez odezvy, skutečně to pak vypadá, jako by on byl tím pravým šéfem. Ministři nereagují, i když by měli, nebo asistují a přizvukují.

Na Zemana-šéfa si postupně zvykla i média. Porady "prezidentova týmu" v Lánech jsou mediální událostí - jako by o něčem rozhodovaly. Když Zeman třeba "odmítne kvóty", jsou toho plné noviny, jako by snad měl nějaké pravomoci odmítat nebo neodmítat. Když Zeman něco chce nebo nechce, bývá to často hodně přeceňovaná událost, vzhledem k tomu, jakou má možnost to či ono realizovat. Ti, kdo za věci zodpovídají skutečně, jsou ke škodě věci pasivní, až submisivní. Zeman nerozhoduje, ale mluví a politici, kteří rozhodují a zodpovídají, se mu až příliš přizpůsobují. To je jedno ze škodlivých dědictví tohoto prezidentského období, kterému bychom měli odvyknout.

Nejmarkantnější je to na zahraniční politice, kterou Zeman i bez kompetencí brutálně přetočil ze Západu na Východ. Varování pro příští vlády, případně voliče.

P. S. Je nepředstavitelné, že by Václav Havel v 90. letech na evropské půdě býval promlouval v rozporu s vládou; ačkoli byl ve světě o dost těžší vahou než Miloš Zeman. A to na něj - z velké části nespravedlivě - Klausova vláda zahlížela, že si v zahraničí dělá až moc, co chce. Kdyby Havel předvedl to, co Zeman, Klaus by ve Strakovce dostal psotník.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy