Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
27. 1. 2018 20:40

Zeman tupil Prahu a málem se mu to vymstilo. 10 úkazů prezidentských voleb

Neprohrála Praha se zbytkem Česka, dělicí čára voleb je mnohem komplikovanější.
Kateřina a Ivana Zemanovy ve volebním štábu, v pozadí Milan Chovanec z ČSSD.
Kateřina a Ivana Zemanovy ve volebním štábu, v pozadí Milan Chovanec z ČSSD. | Foto: Jakub Plíhal

Po prvním kole 12. a 13. ledna se stal na několik dní favoritem sázkových kanceláří Jiří Drahoš. Čekalo se, že mu pomohou hlasy voličů Pavla Fischera, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Mirka Topolánka. Ještě před týdnem dával průzkum firem Kantar TNS a Median stejné naděje oběma kandidátům, 45:45. Co nakonec převážilo výsledek na stranu Miloše Zemana?

1. Rozhodující byla vysoká volební účast, která se hodně promítla právě v krajích, kde lidé častěji volí Zemana. Nejvíc, o 5 až 6 procentních bodů, se mezi prvním a druhým kolem zvýšila v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. V Praze sice byla druhá nejvyšší po Vysočině, ale stoupla jen o 3,5 procentního bodu (na mimořádných 71 procent).

2. Letošní účast necelých 67 procent byla nejvyšší od parlamentních voleb 1998. Hlasovalo i nemálo těch, kteří nebyli u voleb deset, patnáct let.

Zemanově kampani se podařilo zmobilizovat dostatek nových voličů, kteří napoprvé před dvěma týdny nepřišli. Mohli to být lidé, kteří v parlamentních volbách 2017 volili SPD nebo KSČM, případně normálně volit nechodí.

Bez nich by Zeman v druhém kole neměl mnoho kde nové hlasy brát - vždyť z neúspěšných kandidátů ho po prvním kole nikdo významný nepodpořil. I tak Zemanovi v druhém kole přibylo 850 tisíc hlasů. Drahošovi sice víc než 1,3 milionu, ale ani to nestačilo.

3. Jiří Drahoš naopak až příliš "poztrácel" hlasy, se kterými se při prognózách druhého kola počítalo. V pátek a sobotu přišlo o 400 tisíc voličů víc, než 12. a 13. ledna - ale i při vyšší účasti byl Drahošův zisk o 120 tisíc hlasů nižší, než kolik získal v prvním kole dohromady s Fischerem, Horáčkem a Hilšerem. Kteří ho po prvním kole podpořili, stejně jako zdrženlivěji Mirek Topolánek.

Znamená to, že tisíce voličů Pavla Fischera, Michala Horáčka nebo Marka Hilšera buď napodruhé zůstaly doma, nebo hlasovaly pro Miloše Zemana. Vzhledem k tomu, že Zeman celkově uspěl lépe na Moravě než v Čechách, dá se spekulovat, že mu dali hlas například někteří voliči Pavla Fischera z řad věřících.

4. Dvě strany, které v parlamentních volbách získaly takřka stejně, Okamurova SPD a piráti, podpořily každá jiného kandidáta - a s jinou vervou. Zatímco okamurovci v čele s předsedou vyzývali k volbě Zemana plamenně a stali se de facto součástí jeho kampaně, piráti, věrni své logice "volič ví sám nejlíp" se za Drahoše stavěli vlažně. Kdyby byl jejich apel silnější, možná by k volbám dorazilo ještě víc mladých voličů, což by Drahošovi prospělo.

Částečné měřítko dává i výsledek studentských voleb na středních školách, kde Drahoš získal tři čtvrtiny hlasů.

5. Miloš Zeman pravděpodobně získal dost nových hlasů i od lidí, kteří v parlamentních volbách volili ANO. Babišovo hnutí Zemana podpořilo mnohem silněji než před prvním kolem. To byl při těsném výsledku jeden z klíčových faktorů voleb.

6. "Jiří Drahoš mezi pondělím a pátkem hodně ztratil mezi lidmi, kteří chtějí Andreje Babiše premiérem. Zeman získával voliče podporující štěpící populistické postoje - nedůvěřující médiím, kritické k menšinám, pro zjednodušení parlamentu," popsal na Twitteru výsledky průzkumu sociolog Daniel Prokop z Medianu.

To se dá číst i jako efekt televizních debat, ve kterých Drahoš buď nefiguroval, nebo nebýval interpretován jako vítěz. Mohl to být také důsledek ve dnech před druhým kolem zdůrazňovaného spojenectví Babiš-Zeman.

7. Zpětně viděno, z hlediska Jiřího Drahoše nebylo šťastné nezúčastnit se nedělní debaty v televizi Nova, kterou v prime-timu sledovaly přes dva miliony lidí. Mohl tu oslovit voliče, kteří se o politiku nezajímají a málo ho znají.

Nejsledovanější finálová debata v České televizi nejspíš už poměr hlasů nezměnila.

Vše k prezidentským volbám v aplikaci Facebook Messenger

Aktuálně.cz - Volby - Facebook Messenger

Objednejte si zasílání zpráv přes aplikaci Facebook Messenger. Přihlaste se přes svůj účet na Facebooku, klikněte na tlačítko "Začněte" a vyberte si zpravodajství dle své preference.

8. Drahoš podle očekávání jasně vyhrál v Praze (69:31 procentům), a to ještě víc než před pěti lety Karel Schwarzenberg (66:34). Přesto by bylo levné a nepřesné vykládat volby jako "Česká republika porazila Prahu", jak se vyjádřil Vratislav Mynář.

Především, v Praze nežije 2,7 milionu obyvatel, tedy Drahošových voličů. A Drahoš kromě Prahy zvítězil (o poznání těsněji) i ve Středočeském, Královéhradeckém a Libereckém kraji. (Tedy nejen v Praze, jak tvrdil v projevu ve volebním štábu Miloš Zeman.)

Drahoš také vyhrál v Brně, Plzni, Liberci nebo Olomouci. Ano, dělicí čára mezi velkými městy a venkovem existuje, ale rozhodně není jediná a netýká se jen Prahy.

9. Kdybychom to otočili v duchu Mynářovy logiky, dal by se výsledek pojmenovat "Moravskoslezský kraj porazil Českou republiku". Má zhruba stejně voličů jako hlavní město a Miloš Zeman tu vyhrál poměrem 62:38 procentům.

10. Na Zemanově špatném výsledku v Praze se podepsal antipražský tón, který zazníval z Hradu, ve volební kampani i od Zemanových podporovatelů. Prezident Prahu ze své pozornosti vynechal, po vzoru krajů její občany nenavštívil ani jednou, naopak se do ní strefoval, a závěrečná záplava jeho billboardů tu na leckoho mohla působit spíš jako provokace. Skrz antipatie k Praze mobilizoval své voliče. Nakonec se mu to vyplatilo - ale jen tak tak. Rozdíl byl 152 184 hlasů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy