Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 8. 2016 8:00

Zeman vyrobil jednotnou frontu proti teroru. Vine se u všech vstupů na Pražský hrad

Než vás pustí na Hrad, musíte si vystát desítky minut frontu. Projít policejní kontrolou. Teror však podle expertů v Česku nehrozí.
Na Hrad se teď stojí fronta jak za komunistů na banány.
Na Hrad se teď stojí fronta jak za komunistů na banány. | Foto: Jakub Plíhal

O prázdninách jezdí na Hrad davy lidí. Od srpna se do sídla českého prezidenta dostanete jen po (více či méně důkladné) prohlídce. U vchodu směrem od Prašného mostu se tvoří fronty až dvě stě metrů dlouhé. Je to příspěvek Miloše Zemana k boji proti teroru. A taky, a v nemalé míře, k vytváření pocitu, že jsme skutečně vážně ohroženi.

Už dříve prezident oznámil: „Pražský hrad je možným cílem teroristického útoku.“ Na obranu svého sídla dostane z rozpočtu navíc 100 milionů korun. Odmítl prozradit, jaká opatření nás čekají. Teď to již víme.

Teroristé spojení s Islámským státem chtějí podle Zemana zabít co nejvíce lidí. "A to je v hlavním městě, v metru, na nádraží nebo právě na Hradě," vysvětlil před časem televizi Blesku.

Je to rozumné opatření? Václav Klaus, když byl premiérem, odmítal nové policejní stanice. Argumentoval, že je to s nimi jako s požárními zbrojnicemi; když postavíte nějakou novou, můžete počítat s tím, že někdo založí požár. (Zřejmě na to existoval nějaký výzkum.) S chráněním Pražského hradu se nabízí stejná analogie...

Čeští občané jsou pravidelně ujišťováni, že tajné služby a policie nemají žádné informace o hrozícím teroristickém útoku. Nic tomu nenasvědčuje. Proč tedy právě Hrad musí být takto hlídán? Na tom kroku je zajímavé, že nemůže být napaden, zamítnut. Vždyť teoreticky by tam mohl nějaký šílenec s bombou či pistolí něco spáchat. Takže vypadá „rozumně“, že se Hrad brání.

Zároveň ale k sobě – a také k Praze – Zeman opět přitahuje pozornost: Já jsem ohrožen! Já bojuju proti teroru! Sám však řekl, že útoky, pokud by přišly, hrozí „v hlavním městě, v metru, na nádraží“ nebo na Hradě. Chrání tedy nejdřív sebe. Když se podíváte na nedávné teroristické útoky v Evropě, neodehrály se na střežených místech, ale vždycky tam, kde se houfují lidé.

Pokud nám něco hrozí, hlídat by se mělo metro, vlaky, Hlavní nádraží v Praze atd. Pokud jde o turistické atrakce, loni skutečně nejvíc lidí navštívilo Pražský hrad (1,9 milionu návštěvníků). Za ním však skončila lanová dráha na pražský Petřín (1,5 milionu). Pražskou zoo navštívilo 1,3 milionu lidí. (Žebříček agentury CzechTourism.)

Lanovku na Petřín, zoologickou zahradu, metro, nádraží... tato místa bude hlídat kdo? A jestli nikdo, jestliže se tam nepostaví plůtky a policisté, mají být na Hradě a u Chrámu svatého Víta...? A znovu, mají ty fronty na Hradě smysl, když nám údajně nic nehrozí?

Ozbrojte se, my vás odzbrojíme

Další věc. Prezident vyzval tuzemce, aby nosili pistole: „Opravdu si myslím, že by se občané měli ozbrojovat proti teroristům,“ řekl Blesku. Pokračoval: „Tito lidé si budou bohužel muset zvyknout na to, že tu zbraň nemohou mít schovanou doma ve skříni. Nikoli samopal, ale například revolver. A že v případě, kdy to bude nutné, budou muset být připraveni, že nastane situace, kdy ji budou muset použít.“

Jak to tedy bude? Kdo má od policie povoleno nošení zbraně na veřejnosti, půjde s ní i na Hrad? Nebo mu ji tam zabaví, dokud si areál neprohlédne? A co když tam na něj přece jen skočí džihádista? Čím se bude bránit?

Zdá se, že to prezident ještě nemá úplně dokonale promyšlené. Chce, ať se ozbrojujeme, a pak nám bude šacovat batůžky? (Kouká se policie i do podpaždí, jestli tam není ukryt revolver?)

Původně chtěla prezidentská kancelář u všech vstupů na Hrad instalovat bezpečnostní rámy. Ty mají nakonec letos přijít jen ke katedrále svatého Víta (zatím vás u vchodu čeká jen další policejní kontrola).

Příští rok se na Hradě ještě přitvrdí. (Sto milionů se nějak musí utratit.) Budou instalovány 3D kamery u vjezdů do areálu. Proskenují celé auto, odhalí nebezpečné předměty. Kamery u vchodů budou zase rozeznávat tváře potenciálně nebezpečných nebo hledaných osob.

Takže si to shrňme. Nic nám nehrozí. Nejsme cílem teroristických útoků. Máme se však ozbrojovat. Pistolníky ovšem na Hrad policisté nepustí. Navíc je známo, že nejohroženější jsou jiná místa.

Ale nevadí, Miloš Zeman konečně vytvořil jednotnou frontu proti Islámskému státu. Vine se u všech vstupů na Hrad.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy