Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 8. 2016 8:00

Zeman vyrobil jednotnou frontu proti teroru. Vine se u všech vstupů na Pražský hrad

Než vás pustí na Hrad, musíte si vystát desítky minut frontu. Projít policejní kontrolou. Teror však podle expertů v Česku nehrozí.
Na Hrad se teď stojí fronta jak za komunistů na banány.
Na Hrad se teď stojí fronta jak za komunistů na banány. | Foto: Jakub Plíhal

O prázdninách jezdí na Hrad davy lidí. Od srpna se do sídla českého prezidenta dostanete jen po (více či méně důkladné) prohlídce. U vchodu směrem od Prašného mostu se tvoří fronty až dvě stě metrů dlouhé. Je to příspěvek Miloše Zemana k boji proti teroru. A taky, a v nemalé míře, k vytváření pocitu, že jsme skutečně vážně ohroženi.

Už dříve prezident oznámil: „Pražský hrad je možným cílem teroristického útoku.“ Na obranu svého sídla dostane z rozpočtu navíc 100 milionů korun. Odmítl prozradit, jaká opatření nás čekají. Teď to již víme.

Teroristé spojení s Islámským státem chtějí podle Zemana zabít co nejvíce lidí. "A to je v hlavním městě, v metru, na nádraží nebo právě na Hradě," vysvětlil před časem televizi Blesku.

Je to rozumné opatření? Václav Klaus, když byl premiérem, odmítal nové policejní stanice. Argumentoval, že je to s nimi jako s požárními zbrojnicemi; když postavíte nějakou novou, můžete počítat s tím, že někdo založí požár. (Zřejmě na to existoval nějaký výzkum.) S chráněním Pražského hradu se nabízí stejná analogie...

Čeští občané jsou pravidelně ujišťováni, že tajné služby a policie nemají žádné informace o hrozícím teroristickém útoku. Nic tomu nenasvědčuje. Proč tedy právě Hrad musí být takto hlídán? Na tom kroku je zajímavé, že nemůže být napaden, zamítnut. Vždyť teoreticky by tam mohl nějaký šílenec s bombou či pistolí něco spáchat. Takže vypadá „rozumně“, že se Hrad brání.

Zároveň ale k sobě – a také k Praze – Zeman opět přitahuje pozornost: Já jsem ohrožen! Já bojuju proti teroru! Sám však řekl, že útoky, pokud by přišly, hrozí „v hlavním městě, v metru, na nádraží“ nebo na Hradě. Chrání tedy nejdřív sebe. Když se podíváte na nedávné teroristické útoky v Evropě, neodehrály se na střežených místech, ale vždycky tam, kde se houfují lidé.

Pokud nám něco hrozí, hlídat by se mělo metro, vlaky, Hlavní nádraží v Praze atd. Pokud jde o turistické atrakce, loni skutečně nejvíc lidí navštívilo Pražský hrad (1,9 milionu návštěvníků). Za ním však skončila lanová dráha na pražský Petřín (1,5 milionu). Pražskou zoo navštívilo 1,3 milionu lidí. (Žebříček agentury CzechTourism.)

Lanovku na Petřín, zoologickou zahradu, metro, nádraží... tato místa bude hlídat kdo? A jestli nikdo, jestliže se tam nepostaví plůtky a policisté, mají být na Hradě a u Chrámu svatého Víta...? A znovu, mají ty fronty na Hradě smysl, když nám údajně nic nehrozí?

Ozbrojte se, my vás odzbrojíme

Další věc. Prezident vyzval tuzemce, aby nosili pistole: „Opravdu si myslím, že by se občané měli ozbrojovat proti teroristům,“ řekl Blesku. Pokračoval: „Tito lidé si budou bohužel muset zvyknout na to, že tu zbraň nemohou mít schovanou doma ve skříni. Nikoli samopal, ale například revolver. A že v případě, kdy to bude nutné, budou muset být připraveni, že nastane situace, kdy ji budou muset použít.“

Jak to tedy bude? Kdo má od policie povoleno nošení zbraně na veřejnosti, půjde s ní i na Hrad? Nebo mu ji tam zabaví, dokud si areál neprohlédne? A co když tam na něj přece jen skočí džihádista? Čím se bude bránit?

Zdá se, že to prezident ještě nemá úplně dokonale promyšlené. Chce, ať se ozbrojujeme, a pak nám bude šacovat batůžky? (Kouká se policie i do podpaždí, jestli tam není ukryt revolver?)

Původně chtěla prezidentská kancelář u všech vstupů na Hrad instalovat bezpečnostní rámy. Ty mají nakonec letos přijít jen ke katedrále svatého Víta (zatím vás u vchodu čeká jen další policejní kontrola).

Příští rok se na Hradě ještě přitvrdí. (Sto milionů se nějak musí utratit.) Budou instalovány 3D kamery u vjezdů do areálu. Proskenují celé auto, odhalí nebezpečné předměty. Kamery u vchodů budou zase rozeznávat tváře potenciálně nebezpečných nebo hledaných osob.

Takže si to shrňme. Nic nám nehrozí. Nejsme cílem teroristických útoků. Máme se však ozbrojovat. Pistolníky ovšem na Hrad policisté nepustí. Navíc je známo, že nejohroženější jsou jiná místa.

Ale nevadí, Miloš Zeman konečně vytvořil jednotnou frontu proti Islámskému státu. Vine se u všech vstupů na Hrad.

 

Právě se děje

Další zprávy