Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 11. 2017 13:00

Zeman vzkazuje: Chcete Babišovu vládu? Musíte mě zvolit na Hrad. Jsme balení dva v jednom

Prioritou šéfa ANO není program menšinové vlády. Klíčovým bodem je dostat Zemana znovu na Hrad a vládnout sám, bez "blábolilů".
Dva v jednom, jeden ve dvou.
Dva v jednom, jeden ve dvou. | Foto: Reuters

V úterý jel Andrej Babiš za Milošem Zemanem na Hrad. Nesl mu jména čtrnácti ministrů, které si vybral pro svou menšinovou vládu, ale veřejnosti je neprozradí. "Pan prezident mě požádal, abych jména nezveřejňoval, aby se mohl osobně setkat s devíti ministry, které nezná." (Prosím? Kdyby nám je prozradil, tak by se s nimi Zeman setkat snad nemohl?)

Dál jsme se dozvěděli, že prezident šéfa ANO jmenuje premiérem 6. prosince (samozřejmě aniž by po svém politickém partnerovi chtěl potvrzení, že má zajištěnu důvěru poslanců). Vládu pak jmenuje o týden později ve středu 13. prosince, měsíc před prvním kolem prezidentské volby, jež proběhne 12.-13. ledna 2018.

Zeman zvolil symbolické, "mluvící" datum. Žádost o důvěru může Babišova vláda podat během 30 dnů od 13. prosince, mezní termín tedy padá do data prvního kola volby prezidenta. Náhoda? Ale kdež. Původně chtěl Zeman vládu jmenovat okolo 15. prosince, šéfovi ANO se to zdálo pozdě, usmlouval však jen dva dny.

Proč Zeman volí tak symbolické datum? Proč spojil důvěru vládě s volbou na Hrad? Propojuje se tak viditelně s úspěšným Babišem, vzkazuje voličům: my dva jsme jedno. Volili jste Babiše, ale aby všecko klaplo, musíte volit i mě, jsme jeden ve dvou a dva v jednom. Snaží se sugerovat voličům: Když na Hradě bude někdy jiný než já, nějaký Kalouskův člověk, budete holt bez Babiše. (Což však opět není pravda.)  

Víme, že Babiš Zemanovi nepostavil protikandidáta (a v ANO nikdo ani necekl, jen europoslanec "za ANO" Pavel Telička se na protest proti podpoře Zemana od Babišova hnutí oddělil). Teď sledujeme, jak na oplátku Zeman Babiše podporuje, klidně ho nechá vládnout bez důvěry sněmovny.

A naopak, Babiš vyjde z Hradu a veřejnosti neprozradí, jaké ženy a muže vybral na posty ministrů, neboť to Zeman nechce. Přitom jedním dechem tvrdí, že prezident proti nikomu nevznesl výhrady. Co může být veřejnějšího než jména budoucích ministrů, kteří na nominaci kývli? Jaký existuje důvod je tajit? Co je to za taktiku, kterou Zeman a Babiš předvádějí?

Žijeme v předvolební kampani. V úterý, kdy Babiš jednal se Zemanem, probíhala v Plzni debata "ostatních" kandidátů na Hrad, těch mimo Zemana. Hlavní pozornost se ovšem upírala na dvojku s dvěma kormidelníky na Hradě.

Taktika Zemana: táhnout to až do prezidentské volby, držet se jako klíště v centru pozornosti, zdůrazňovat "chcete-li vládu Babiše, musíte volit mě", vyždímat do poslední kapky tu gigantickou prezidentskou výhodu před ostatními kandidáty.

Od středy do pátku dlí prezident, a zároveň kandidát na prezidenta, na návštěvě Jihomoravského kraje, která, jak každý ví, je součástí jeho kampaně. A už tam ve středu spustil dávkování, oznámil, že ministrem dopravy zůstane Dan Ťok (za ANO); proberou spolu ty dálnice.

Program vlády: Aby hoši nevrčeli

Zeman si bude zvát devět nestraníků postupně do Lán, novináři na ně budou číhat, aby je "odhalili", odhalování bude vždy v režii Zemana. Kdepak něco vyžbleptat hned, nač? Žádný spěch. Babiš neblábolí, hází do úst veřejnosti jen bonbónky: ve vládě budou čtyři ženy (chtěl šest). Božskou kápla Karla Šlechtová (ANO), jež vedla místní rozvoj, ale rozvine se na ministerstvo obrany.

Tohle je teď Babišova priorita: dotáhnout Zemana do druhého volebního období v nejvyšší ústavní funkci, jež vůbec není formální, ale klíčová. A byla by klíčovou zase jak při případných předčasných volbách, tak při řádných volbách za čtyři roky. Babiš myslí dopředu, na to vemte jed z některé z chemiček Agrofertu.

Program menšinové vlády není až tak důležitý. Babiš to bere pragmaticky (o tyhle detaily nejde, chce přece "lepší Česko" se Zemanem, to stačí). Teze vládní práce smrskl na několik populárních bodů: zvyšovat důchody a reformovat systém penzí, digitalizovat státní správu, investovat a čerpat eurofondy, hledat úspory, snížit  daně, snížit DPH základních potravin, ale i DPH na vodné a stočné a DPH s třetí a čtvrtou vlnou EET. Přidávat učitelům a čautě, chalani.

Ještě maličkost, žádné euro! Poletí na summit EU v prosinci už coby premiér a tam jim to vytmaví, vysype jasnou českou pozici odmítající kvóty, nelegální migraci i přijetí eura. (Všimněme si, všecky ty tři body přivítá jak Okamura, tak Filip; Babiš maká na důvěře, loudí ji od extrému.)

Co palčivá domácí témata jako práce žen levnější než práce mužů, nedostatek pracovníků pro firmy, nebezpečné posilování rasistických tendencí, prezidentské odvracení země od EU k Rusku a další? - Nehodí se a nehodící se škrtá. Aby Zeman, Okamura a Filip nevrčeli.

Bože, dělat vrcholnou politiku je tak snadné! Zvlášť když jsou k dispozici dvě superstar a dva extremisté chtiví moci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy