Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
26. 1. 2016 16:50

Zeman zavtipkoval o tom, jak se zbavit Sobotky. Pokus o humor se hrubě nepovedl

Ústavní činitelé jsou ve stavu zvýšeného bezpečnostního ohrožení. Premiér už se stal terčem skutečného, zatím naštěstí jen kyber-útoku.
Prostě Zeman.
Prostě Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Tlustospis na téma nejapné hlášky Miloše Zemana by bylo zdánlivě možné uzavřít. Není tomu tak. Autor, toho času prezident republiky, do něj vrší stále nové položky, a některé bohužel nejde zaznamenat jedním uchem tam a druhým ven. Vstřebávají se do nás samy.

V pondělí se hlavy státu na besedě v Tišnově jedna občanka zeptala: "Určitě víte, že se projednávala petice za odstoupení pana Sobotky. Ta petice byla shrnuta se stolu. Jakým způsobem mají čeští občané postupovat, protože jak víme, pan Sobotka určitě nestojí za českým národem, ale proti němu?" (Potlesk, hejtman Michal Hašek (ČSSD) sedící po Zemanově pravici naslouchá s konstantním úsměvem číslo 5).

Prezident reagoval: „Demokratická možnost je jen jedna, tou jsou svobodné volby... Nedemokratickou možností je kalašnikov“. V sále ozval smích a hlasitý potlesk.

Pokud lpíme na tom, že mezi veřejnou diskusí s prezidentem a estrádou Jiřího Krampola je nějaký rozdíl, pak se pokus o humor hrubě nepovedl. Zeman se rád poslouchá a dát něco k lepšímu je jeho vášeň. Tady narazil na nové dno. Co by pobavilo při posezení s kumpány z vlády sebevrahů, na značnou část veřejnosti zapůsobí mrazivě a trapně. Prostě Zeman.

Připomeňme, že nejvyšší ústavní činitelé se už nějaký čas nacházejí ve stavu zvýšeného bezpečnostního ohrožení. Jedním z nejviditelnějších důsledků je, že se policejní ochranka prezidenta a Pražského hradu během příštích pěti let rozroste o polovinu. Bezpečnostní opatření na Hradě mohou vyjít na stovky milionů. Prezident je přísně střežen i teď, viz například loňský Albertov.

Premiér Sobotka se kromě nenávisti a hrozeb stal i terčem skutečného, zatím naštěstí jen kyber-útoku. Koneckonců, policejní ochranku kvůli výhrůžkám nedávno dostal i Andrej Babiš.

Zeman v Tišnově
Zeman v Tišnově | Video: Tišnovská televize

Vtipkovat na něčí účet o zbavení se kalašnikovem je hloupé a nevkusné kdykoli, ale za těchto okolností tuplem. Bezpochyby se nejen v Tišnově najdou lidé, kteří nad tím mávnou rukou, nebo jim prezident kápne do noty, tenhle „humor“ jim zachutná, vezmou ho jako "odlehčení politiky".

Jde o typickou ukázku, proč a jak Zeman - ačkoli sám tvrdí, že "hlas prezidenta má být hlasem národa" - dělí společnost. Tím, že nedostatek smyslu pro míru je jeho dominantní vlastností.

P.S. Sobotka se ohradil vůči tomu, že Zeman děsí jeho rodinu a děti. Od slavnostního novoročního oběda s manželkami uplynulo pouhých 24 dní.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy