Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
26. 1. 2016 16:50

Zeman zavtipkoval o tom, jak se zbavit Sobotky. Pokus o humor se hrubě nepovedl

Ústavní činitelé jsou ve stavu zvýšeného bezpečnostního ohrožení. Premiér už se stal terčem skutečného, zatím naštěstí jen kyber-útoku.
Prostě Zeman.
Prostě Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Tlustospis na téma nejapné hlášky Miloše Zemana by bylo zdánlivě možné uzavřít. Není tomu tak. Autor, toho času prezident republiky, do něj vrší stále nové položky, a některé bohužel nejde zaznamenat jedním uchem tam a druhým ven. Vstřebávají se do nás samy.

V pondělí se hlavy státu na besedě v Tišnově jedna občanka zeptala: "Určitě víte, že se projednávala petice za odstoupení pana Sobotky. Ta petice byla shrnuta se stolu. Jakým způsobem mají čeští občané postupovat, protože jak víme, pan Sobotka určitě nestojí za českým národem, ale proti němu?" (Potlesk, hejtman Michal Hašek (ČSSD) sedící po Zemanově pravici naslouchá s konstantním úsměvem číslo 5).

Prezident reagoval: „Demokratická možnost je jen jedna, tou jsou svobodné volby... Nedemokratickou možností je kalašnikov“. V sále ozval smích a hlasitý potlesk.

Pokud lpíme na tom, že mezi veřejnou diskusí s prezidentem a estrádou Jiřího Krampola je nějaký rozdíl, pak se pokus o humor hrubě nepovedl. Zeman se rád poslouchá a dát něco k lepšímu je jeho vášeň. Tady narazil na nové dno. Co by pobavilo při posezení s kumpány z vlády sebevrahů, na značnou část veřejnosti zapůsobí mrazivě a trapně. Prostě Zeman.

Připomeňme, že nejvyšší ústavní činitelé se už nějaký čas nacházejí ve stavu zvýšeného bezpečnostního ohrožení. Jedním z nejviditelnějších důsledků je, že se policejní ochranka prezidenta a Pražského hradu během příštích pěti let rozroste o polovinu. Bezpečnostní opatření na Hradě mohou vyjít na stovky milionů. Prezident je přísně střežen i teď, viz například loňský Albertov.

Premiér Sobotka se kromě nenávisti a hrozeb stal i terčem skutečného, zatím naštěstí jen kyber-útoku. Koneckonců, policejní ochranku kvůli výhrůžkám nedávno dostal i Andrej Babiš.

Zeman v Tišnově
Zeman v Tišnově | Video: Tišnovská televize

Vtipkovat na něčí účet o zbavení se kalašnikovem je hloupé a nevkusné kdykoli, ale za těchto okolností tuplem. Bezpochyby se nejen v Tišnově najdou lidé, kteří nad tím mávnou rukou, nebo jim prezident kápne do noty, tenhle „humor“ jim zachutná, vezmou ho jako "odlehčení politiky".

Jde o typickou ukázku, proč a jak Zeman - ačkoli sám tvrdí, že "hlas prezidenta má být hlasem národa" - dělí společnost. Tím, že nedostatek smyslu pro míru je jeho dominantní vlastností.

P.S. Sobotka se ohradil vůči tomu, že Zeman děsí jeho rodinu a děti. Od slavnostního novoročního oběda s manželkami uplynulo pouhých 24 dní.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy