reklama
 
 

Zeman zavtipkoval o tom, jak se zbavit Sobotky. Pokus o humor se hrubě nepovedl

26. 1. 2016 16:50
Ústavní činitelé jsou ve stavu zvýšeného bezpečnostního ohrožení. Premiér už se stal terčem skutečného, zatím naštěstí jen kyber-útoku.

Tlustospis na téma nejapné hlášky Miloše Zemana by bylo zdánlivě možné uzavřít. Není tomu tak. Autor, toho času prezident republiky, do něj vrší stále nové položky, a některé bohužel nejde zaznamenat jedním uchem tam a druhým ven. Vstřebávají se do nás samy.

V pondělí se hlavy státu na besedě v Tišnově jedna občanka zeptala: "Určitě víte, že se projednávala petice za odstoupení pana Sobotky. Ta petice byla shrnuta se stolu. Jakým způsobem mají čeští občané postupovat, protože jak víme, pan Sobotka určitě nestojí za českým národem, ale proti němu?" (Potlesk, hejtman Michal Hašek (ČSSD) sedící po Zemanově pravici naslouchá s konstantním úsměvem číslo 5).

Prezident reagoval: „Demokratická možnost je jen jedna, tou jsou svobodné volby... Nedemokratickou možností je kalašnikov“. V sále ozval smích a hlasitý potlesk.

Pokud lpíme na tom, že mezi veřejnou diskusí s prezidentem a estrádou Jiřího Krampola je nějaký rozdíl, pak se pokus o humor hrubě nepovedl. Zeman se rád poslouchá a dát něco k lepšímu je jeho vášeň. Tady narazil na nové dno. Co by pobavilo při posezení s kumpány z vlády sebevrahů, na značnou část veřejnosti zapůsobí mrazivě a trapně. Prostě Zeman.

Připomeňme, že nejvyšší ústavní činitelé se už nějaký čas nacházejí ve stavu zvýšeného bezpečnostního ohrožení. Jedním z nejviditelnějších důsledků je, že se policejní ochranka prezidenta a Pražského hradu během příštích pěti let rozroste o polovinu. Bezpečnostní opatření na Hradě mohou vyjít na stovky milionů. Prezident je přísně střežen i teď, viz například loňský Albertov.

Premiér Sobotka se kromě nenávisti a hrozeb stal i terčem skutečného, zatím naštěstí jen kyber-útoku. Koneckonců, policejní ochranku kvůli výhrůžkám nedávno dostal i Andrej Babiš.

Vtipkovat na něčí účet o zbavení se kalašnikovem je hloupé a nevkusné kdykoli, ale za těchto okolností tuplem. Bezpochyby se nejen v Tišnově najdou lidé, kteří nad tím mávnou rukou, nebo jim prezident kápne do noty, tenhle „humor“ jim zachutná, vezmou ho jako "odlehčení politiky".

Jde o typickou ukázku, proč a jak Zeman - ačkoli sám tvrdí, že "hlas prezidenta má být hlasem národa" - dělí společnost. Tím, že nedostatek smyslu pro míru je jeho dominantní vlastností.

P.S. Sobotka se ohradil vůči tomu, že Zeman děsí jeho rodinu a děti. Od slavnostního novoročního oběda s manželkami uplynulo pouhých 24 dní.

autor: Jan Lipold | 26. 1. 2016 16:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama