Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 12. 2015 13:00

Co dostanete, když zkřížíte Miloše Zemana a Babišovy peníze? Donalda Trumpa. Hurá do Bílého domu!

Zeman je konečně světový, podobá se Trumpovi. Jestli Donald vyhraje volby v USA, Miloš má šanci navštívit Oválnou pracovnu.
Trump pronikl i do South Parku. Zeman zas do České sody.
Trump pronikl i do South Parku. Zeman zas do České sody. | Foto: Comedy Center

Je to smůla. Kdyby se Miloš Zeman narodil v Americe a byl miliardářem, zřejmě by kandidoval na prezidenta USA ještě úspěšněji než Donald Trump. Je chytřejší, vzdělanější i pohotovější. Oba jsou megapopulisté. Mají mnoho společného, uvažují podobně, ne-li stejně, hrají ve svých zemích stejně bohulibou xenofobní roli.

Oba mají slabost pro Putina. Zeman ho obdivuje. Trump by se s ním dohodl: „Já si myslím, že bych si s Vladimirem Putinem dobře rozuměl. Prostě si to myslím,“ pravil podle The Guardianu. Americký kandidát chce taky zlepšit vztahy s Čínou. Tady je Zeman dál, rád by českou společnost stabilizoval podle čínského komunistického vzoru.

Zemanovi chybí miliardy. O podnikání sice rád hovoří, rád radí, ale majlant nevydělal. Cítí to asi jako handicap, proto silně inklinuje k Andreji Babišovi. Ten má peněz dost. Kdybychom dokázali namixovat Zemana s Babišem, stvořili bychom českého Trumpa. Vylepšeného.

Najdeme i další shodné prvky. Trump je bavič, i když moc rozumu nepobral. Vábí pozornost médií, ta mu ochotně podléhají, baží po něm, na jeho výrocích zvýší prodej, naženou klikance. To samé u nás se Zemanem, magnetizuje média, jen se to odehrává na malém prostoru, mezinárodní přesah Zeman naprosto postrádá. S výjimkou Ruska, tam ho citují rádi.

Trump baví (i děsí), Zeman baví (i děsí). Předvádějí politiku jako show, hrají si na přímé chlapíčky, kteří mluví, jak jim zobák narostl. Oba jsou lidoví, Trump od přírody, Zeman promyšleně, od doby, kdy se po revoluci rozhodl pro roli „levicového politika“. Lidovost dotáhl dál, klidně na veřejnosti vytasí sprostá slova.

Oba pánové jsou stejná generace, Trump je jen o necelé dva roky mladší. Za ženu měl, jak známo, Češku Ivanu, rozvedli se. A Zeman má taky za manželku Češku Ivanu; sice se nerozvedli, ale před přímou volbou na Hrad žil Zeman sám na Vysočině, jeho žena v Praze.

Trump do Obamy, Zeman do Sobotky

Další shoda, Trump se, co to jde, naváží do Baracka Obamy. Vykládá, že Putin k němu „nemá respekt“, zavinil zhoršení vztahů s Čínou a kvůli tomu se Peking spojil s Moskvou proti USA. Dříve chtěl Trump dokázat, že se Obama nenarodil ve Spojených státech, tedy nemůže být prezidentem.

Podobně Zeman hází klacky pod nohy českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Od lánského puče přes kritiku jeho vystupování v Bruselu (kvóty) až po nedávné oznámení, že předseda vlády zanedbává bezpečnost a že ho prezident „bohužel nemůže odvolat“.

Trumpozeman či Zemanotrump se objeví na scéně, jakmile přijde řeč na muslimy, uprchlíky, džihádisty. Tady si ti dva rozumějí stoprocentně, nahánějí houfně body. Strašení muslimy je jejich denní chleba s medem. V úterý si Zeman zavěštil v Ústeckém kraji: „Dříve nebo později proběhne nějaký teroristický útok i v České republice. Podle toho modu operandi zřejmě v Praze.“ Strašení na denním pořádku.

Trump o imigrantech: „Všechno, co dělám, je, že říkám pravdu. Někdo za tím znásilňováním stojí, Done. Kdo znásilňuje? Kdo znásilňuje?“ Zeman: „Snažím se říkat věci na rovinu a snažím se říkat to, co pokládám za pravdu, a snažím se také svoje názory zdůvodňovat argumenty. Ty argumenty, to nejsou jenom krutosti Islámského státu, to je například i nepřizpůsobivost většiny islámských komunit v západní Evropě...“

Amerika má problémy s imigranty z Mexika. Trump: „Postavím velkou zeď - a nikdo nestaví lepší zdi než já... A nechám za tu zeď zaplatit Mexiko.“ Zeman ve Vyšních Lhotách o Unii: „... co je to za soustátí, které si nedokáže ohlídat svoje vnější hranice, což je první povinností každé země. A když to nedokáže EU, měli bychom to dokázat my.“ Rozuměj zašpérovat, zadrátovat hranici.

Za Donaldem do Oválné pracovny

Trump čerstvě oznámil, že by zakázal všem muslimům vstup do USA. „Odkud nenávist pochází a proč tomu tak je, to budeme muset zjistit. Než se tak stane a než porozumíme tomu problému a nebezpečí, které představuje, nesmí naše země být obětí hrůzných útoků lidí, kteří věří jen v džihád a kteří nemají žádnou úctu k lidskému životu.“

Náš prezident: „Netvrdím, že všichni muslimové jsou teroristé, tvrdím, že všichni teroristé jsou muslimové.“ Nebo: „Já řekl, že islám je náboženstvím nenávisti. A za tím si stojím, protože tento můj výrok nevyplynul z žádného předsudku, ale ze studia islámských textů.“ Nebo: "Nikdo vás sem nezval."

Oba umějí zahrát na tu správnou strunu. Utečenci jsou mladí, zdraví muži. Trump: „Viděli jste někdy takovou migraci? Jsou to všechno muži a vypadají, že jsou velmi silní... Je tam tolik mužů, není tam tolik žen. A já si říkám: Proč nebojují, aby zachránili Sýrii? Proč migrují po celé Evropě?“

Zeman skoro totéž ve Vyšních Lhotách: „Z devadesáti procent jsou to podle mých analýz mladí, dobře živení muži s iPhonem v kapse, bez rodin, žen, dětí. Nejvíce stížností měli na to, že jim sebrali techniku a peníze, iPhony a iPady. Proto mezi nimi mohou být i džihádisté.“

Trump urazil svoji protikandidátku Carlu Fiorinaovou: „Podívejte se na ten obličej, copak by ji někdo volil?“ Zeman, když mluvil o zahalování, díky němuž přijdeme o krásu žen, dodal: „Dovedu si představit ženy, kde by to bylo zlepšení“. Nekorektnost jako metoda.

Zemanův pech je, že se nenarodil v Americe. Navíc Donald Trump možná netuší, že nějaké Česko existuje, natožpak Miloš Zeman. Dnes našeho prezidenta Barack Obama do Oválné pracovny nepřijme, Havlovy časy jsou nenávratně fuč. Kdyby se však Donald stal prezidentem, šance pro Miloše by tu byla. Jejich společným jmenovatelem je totálpopulismus.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy