Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 8. 2020 7:30

Zemanova válka s BIS pokračuje. Hrad chce z tajné služby přetáhnout analytika Roma

V kuloárech se mluví o tom, že právě „zhrzeného“ Jiřího Roma by chtěl prezident Zeman navrhnout premiérovi do nejvyšší funkce BIS příští rok místo Michala Koudelky.
Pro šéfa BIS Michala Koudelku by byl přechod exanalytika služby Jiřího Roma na Hrad velmi nepříjemný. Nežádoucí.
Pro šéfa BIS Michala Koudelku by byl přechod exanalytika služby Jiřího Roma na Hrad velmi nepříjemný. Nežádoucí. | Foto: Jakub Plíhal

Donedávna šéf analytiky Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Rom chtěl podle informací Aktuálně.cz přejít na Hrad, k prezidentu Zemanovi. Což by bylo při pohledu zvenčí stejně normální, jako by Miroslav Kalousek oznámil vstup do ANO.

Biska ve svých veřejných výročních zprávách dlouhodobě varuje před činností ruských a čínských tajných služeb, před jejich pronikáním do české politiky, veřejné správy i byznysu. Miloš Zeman a jeho suita činí přesný naopak, Rusů i Číňanů se zastávají, podporují je. Zeman vzhlíží k Putinovi a v roce 2017 při Parlamentním shromáždění Rady Evropy kupříkladu navrhl, že by Ukrajina mohla za Rusy okupovaný Krym přijmout nějakou kompenzaci, "ať už finanční, nebo ve formě ropy či plynu". Stejně intenzivně Hrad kope za zájmy Číny. Vzpomeňme tlak na bývalého šéfa Senátu Jaroslava Kuberu, když hodlal letět na Tchaj-wan.

Pokud by tedy exšéf bisácké analytiky přešel na Hrad, zdálo by se to na první pohled nepochopitelné. Jasné, veřejné přeběhnutí na druhou stranu (ano, tak daleko jsme v Česku dospěli v našich bezpečnostních zájmech, jsou tu dva opačné tábory a ten proruský a pročínský jednoznačně reprezentuje Hrad).

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček k přechodu Roma někam pod kancléře Vratislava Mynáře řekl Aktuálně.cz toto: "U funkcí, jejichž výkon je spojen se znalostí řady citlivých informací, je v zájmu České republiky, aby se s odcházejícím pracovníkem dohodla, kde a za jakých podmínek bude působit. KPR zjistila, že v případě pana J. Roma k takové dohodě nedošlo. Následně proto jmenovanému nabídla možnost zúročit dosavadní zkušenosti na odpovídající pozici. O konkrétním pracovním zařazení se jedná."

Mluvčí to prezentuje tak, že Romovi nabídli, aby k nim přešel. Otázkou je, zda po medializaci tohoto "přeběhnutí" Jiří Rom raději necouvne. Nevýhodou přesunu by totiž bylo, že by byl ostře sledován a že by to pro znalce bezpečnostní komunity "bylo jasné".

Hrad tou nabídkou místa Romovi až příliš odhalil karty. Víme dlouho, že Zeman nesnáší šéfa BIS Michala Koudelku, podle zákulisních informací usiloval o to, aby byl odvolán, a když s tlakem na premiéra neuspěl, aspoň ho odmítl povýšit do generálské hodnosti, ač to Babiš opakovaně navrhoval. Koudelkovi za rok vyprší mandát, může však být vládou jmenován ještě jednou.

Je celkem jasné, o co jde. Jednak o informace z tajné služby. Šéf analytiky jich má nepochybně habaděj. Nevíme přesně, co všechno se u něj sbíhalo, zpravodajské agentury pracují standardně metodou "need to know" - umožňují jen minimální výměnu informací mezi jednotlivými složkami, aby se chránily před úniky.

Dost možná tedy ani v české bisce analytika neví, na čem pracuje její operativa. A to by jistě Vratislava Mynáře i Zemanova poradce Martina Nejedlého jasně napojeného na Rusy velmi zajímalo. Ale jak už bylo řečeno výše, Rom podepsal mlčenlivost, vyzradit cokoli tajného (a v tajné službě je tajné všecko) je protizákonné, trestné (pokud se to ovšem dokáže).

Zhrzenost plus ambice

Krom informací, na čem a hlavně na kom BIS pracuje, může nabídka Romovi směřovat i jinam: mít svého člověka, který by vystřídal Hradem nenáviděného Koudelku. Případně od exanalytika získat netajné informace o tom, jak by se Koudelkovi dalo škodit, jak ho odstavit, což by jistě náramně potěšilo jak Rusy, tak Číňany.

Je známo, že Jiří Rom Koudelku nemusí a kritizuje ho. (Nakonec proč ne, pokud je ta kritika oprávněná.) Dále je známo, že se Rom po odchodu minulého šéfa BIS Jiřího Langa, k němuž měl oproti Koudelkovi údajně velmi blízko, chtěl stát sám ředitelem služby. Ambice mu nevyšla. Toho by Hrad mohl využít, však se taky v kuloárech mluví o tom, že právě "zhrzeného" Roma by chtěl Zeman premiérovi do nejvyšší funkce příští rok navrhnout.

Tím výčet Romových "pozitiv" pro Hrad nekončí. Server iDnes.cz v lednu 2015 napsal: "Roma vyšetřovala před nástupem Langa do ředitelského křesla inspekce BIS kvůli údajnému napojení na ruské tajné služby. MF DNES to potvrdilo několik informovaných zdrojů z bezpečnostní komunity." S odchodem Langova předchůdce Jiřího Růžka však vyšetřování skončilo. Nemusí to nic znamenat, Rom za Koudelky řídil analytiku, ale pro Rusku nakloněný Hrad to mohla být věc, která pány vedla k tomu, aby se pro Roma rozhodli.

Pikantní na celé věci je, že se Jiří Rom podle informací z BIS uvnitř služby prezentoval jako kritik Miloše Zemana. Pravda, je to zpravodajec, mohl to hrát. Nebo při lanaření na Hrad mohla převážit právě ambice stát se za rok ředitelem služby.

Rovněž není jasné, jestli nabídka přišla skutečně z Hradu, jak to sdělil mluvčí Ovčáček, nebo zda o přechod na Hrad stál sám Rom, který je údajně stále v kontaktu s exředitelem BIS Jiřím Langem. Ten se po odchodu z BIS stal od února 2017 ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Dalo by se tušit, že právě Lang mohl stát za nápadem, aby šel Rom na Hrad a odtud na zpět na bisku do nejvyšší pozice.

Každopádně platí, že přechod bývalého šéfa analytiky BIS k lidem, jako jsou kancléř Mynář (který mimo mnohé jiné aktivity zřejmě dohodl výhrůžný dopis z čínské ambasády Jaroslavu Kuberovi kvůli cestě na Tchaj-wan) a poradce Nejedlý (bývalý jednatel české pobočky ruského LUKOILu, tedy LUKOIL Aviation Czech), nelze nevnímat jinak než jako bezpečnostní riziko.

Podle posledních informací však Rom od přestupu na druhou stranu vycouval, snad ho odradila medializace celé věci a její přílišná průhlednost. Uvidíme, jestli nakonec na Hrad nastoupí, nebo ne. (Možná skončí na NBÚ u svého bývalého šéfa Jiřího Langa.) Každopádně vidíme, že Hrad má o takový typ exzpravodajce eminentní zájem. A bylo příznačné, že mluvčí prezidenta nebyl s to říct, na jakou hradní pozici by vlastně Rom mířil. O to zjevně nešlo, podstatné bylo mít ho.

BIS jasně pojmenovala hrozby, které představuje Čína a Rusko, to je v rozporu s názorem některých politiků, míní redaktor Respektu Ondřej Kundra. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy