Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 1. 2020 17:15

Zemřel Luboš Dobrovský, vždycky občan!

Poprvé jsem se s ním setkal ještě za minulého režimu, když jsme oba pracovali jako myči výloh u Úklidu Praha. Naposledy nedávno, na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii. Tam samozřejmě patřil.
Luboš Dobrovský ve čtvrtek, ve věku 87 let, zemřel.
Luboš Dobrovský ve čtvrtek, ve věku 87 let, zemřel. | Foto: DVTV

Ve čtvrtek zemřel Luboš Dobrovský, bylo mu 87 let. Bývalý chartista, mluvčí Občanského fóra, federální ministr obrany a šéf kanceláře prezidenta Václava Havla, poté velvyslanec Česka v Ruské federaci. Málokdy v životě potkáte tak výjimečného a výrazného, nezapomenutelného člověka. Setkal jsem se s ním v životě několikrát ve velmi odlišných situacích, ale vždycky jsem měl před sebou velmi pevného muže s naprosto jasným, zkušenostmi ukovaným přesvědčením.

Poprvé jsme se viděli ještě za minulého režimu, když jsme oba pracovali jako umývači výloh u Úklidu Praha. Zpočátku jsme se samozřejmě neznali, ale časem jsme k sobě bez potíží našli cestu. Přesně řečeno on a Ruda Zeman mě, podstatně mladšího umývače, nechali přijít k sobě.

Chodili jsme občas po výplatě do kavárny Slavia naproti Národnímu divadlu, mluvili jsme o politice, o opozici. Luboš mě fascinoval přesnou dikcí, mimořádně jasným, srozumitelným vyjadřováním i během zcela volného rozhovoru. Měl průpravu rozhlasáka a mozek vzdělance, intelektuála. Jeho věty by se byly daly beze změn rovnou tisknout a vydávat.

Ani on, ani Ruda Zeman mě neznali, ale netrvalo dlouho a chodil jsem si v noci na Nový svět pro čerstvá čísla samizdatových Lidových novin. Oba tím, že mi je dávali, riskovali, o to víc jsem je obdivoval.

Po revoluci jsem se s Lubošem setkával, když pracoval - mimochodem velmi oddaně a s maximálním nasazením - pro prezidenta Václava Havla. Na setkáních s prezidentem i jinde, když jsem pracoval jako mluvčí Jána Langoše a poté jako náměstek Jana Rumla na vnitru. A zase se to opakovalo, Luboš měl jasno, byl dokonale srozumitelný, pokud jsme měli rozdílné názory, dokázal precizně argumentovat. Vlastnost, jaká se dneska vidí málokde a málokdy (a tehdy to bylo vlastně stejné). Luboš Dobrovský byl pro mě "havlovec" v tom nejlepším slova smyslu. Urputný, nezastavitelný zastánce svobody.

Jinak jsme se potkávali, když jsme oba odešli z veřejných funkcí, v tramvaji třeba - vždycky měl perfektní přehled o tom, co se děje doma i venku, četl články místní i zahraniční, sledoval zejména a velmi kriticky Rusko pod Putinovým vedením. Po nástupu Babiše na místo premiéra mi jednou na ulici řekl: "Nesmíte nikdy couvnout, i když vás bude málo."

Naposledy jsem ho viděl loni na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii na Staroměstském náměstí. Jen jsem mu zamával, bylo tam moc lidí, stáli jsme kus od sebe a on už s malou skupinkou odcházel. Tohle bylo pro Luboše naprosto typické, už mu bylo přes pětaosmdesát, a přece šel s naprostou samozřejmostí, musel jít, demonstrovat za zachování svobody, jaká tady začala před třiceti lety. Žádný rezignovaný důchodce, "zklamaný" občan, který sáhne po kdečem. Ne, pěkně tramvají a pěšky na demonstraci. Vždycky občan.  

Představitelům ruského režimu je důležité dát najevo, že už je Západ nevnímá jako partnery, ale jako protivníky, kteří se můžou proměnit v nepřítele, říká bývalý velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy