| Komentáře
13. 11. 2009 8:20

Žijí si po 20 letech líp Češi, nebo Slováci? Diskutujte

Diskuse čtenářů o úspěších, neúspěších a rozdílech obou států

Dvacet let po změně režimu spouští deníky Aktuálně.CZ a Aktuálně.SK společný projekt, během kterého na stránkách obou deníků, na obou stranách hranice, mohou čtenáři v těchto dnech hodnotit, jakou cestou v posledních dvou desetiletích oba státy kráčely a jaký život v nich lidé žijí.

Jak se situace obou zemí za posledních 20 let změnila? Ve které zemi je vyšší kvalita života? Co Češi během fungování samostatného státu dokázali, a Slováci nikoliv? A naopak? Čím se život v obou státech liší?

Na blozích a v diskusích na Aktuálně.cz se již začalo o tématu debatovat. "Životní úroveň je celkově vyšší u nás, protože na Slovensku se více rozevřely nůžky mezi bohatými a ostatními. Střední třída je zde daleko míň zastoupená než u nás. Ale myslím, že za pár let na tom Slovensko může být líp než my," píše například čtenář Benedikt. "Slováci měli mnohem horší výchozí pozici a museli si prožít Mečiara a přešlapování na místě. A i když spousta z nich nebyla spokojena s Dzurindovými reformami, tak je to nastartovalo a skočili strašně dopředu," reaguje čtenář vystupující pod jménem Karel H. 

A co si myslíte vy? Vyplňte níže uvedenou anketu a zapojte se pod tímto textem do čtenářské debaty, kterou moderují editoři Aktuálně.cz.

Toto je třetí ze čtenářských debat k výročí 20 let svobody. O tom, po čem se vám stýská z dob socialismu, jste diskutovali ZDE. O úspěších Česka za posledních 20 let jste diskutovali ZDE. V dalších dnech bude následovat debata o neúspěších naší země za 20 let demokracie.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy