Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
16. 9. 2009 21:10

Znamená ne volbám ne-zodpovědnost? Hledali jste odpověď

Diskuse čtenářů o kroku ČSSD, který vede k odkladu voleb
Foto: Aktuálně.cz

„Žádná národní tragédie se nekoná. Stejně tak je velice dobře, že ÚS nebyl zvalcován partajní mašinérií. Teď by to jen chtělo skutečnou vládu sebevrahů, která by jednala v zájmu země, a ne stran. I v tomto smyslu je situace nyní (o něco málo) nadějnější," napsal v jedné z moderovaných čtenářských debat na Aktuálně.cz pravidelný diskutující a bloger Aktuálně.cz, poradce bývalého prezidentského kandidáta Jana Švejnara, Karel Matoušek (jeho blog ZDE).

Do diskusí o náhlé změně postojů ČSSD, který má vyústit v odklad voleb na příští rok, se zapojily stovky čtenářů. Debaty dále probíhají, a to zejména pod těmito blogy a článkem:

Foto: Aktuálně.cz
Václav Krása: Konečně státnický krok
Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský: Kdy prohrát je špatné a vyhrát ještě horší
Foto: Aktuálně.cz
Stanislav Křeček: Odpovědně nešlo jednat jinak
Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe: Zdivočelá média aneb poučení z politické krize
Foto: Aktuálně.cz
Diskutujte: Znamená ne volbám ne-zodpovědnost?


Učinila ČSSD státnický krok, nebo jde o nezodpovědné rozhodnutí, které jen uvede zemi do chaosu a bude stát daňové poplatníky nejméně desítky milionů korun?

Redakce Aktuálně.cz vybírá dle svého subjektivního názoru některé z nejzajímavějších diskusních příspěvků čtenářů:


… Pan Paroubek na jedné straně vykřikuje, že jejich preference ji zaručují vítězství, ale na druhé straně nemá odvahu jít do toho a po vítězství dělat nutné nepopulární kroky. Lépe se mu hodí kritizovat a tvrdit jak oni nepodpoří kroky, které ty chudé, kterými se zaštituje, poškodí. On by seškrtal ministerstva, což Janota také chce, zvýší daně těm nejbohatším, to také zabírá,ale vzít si tu odpovědnost nechce to nechá na druhém. …
Miro

 

Naprosto souhlasím, že volby v řádném termínu jsou nyní nejlepší, co nás mohlo potkat. Nicméně kotrmelec byl motivován čistě pragmaticky, nikoliv morálně, to by jistě Paroubek tak nespěchal s tou další změnou ústavy. Pokud ale nyní Paroubek nepřijme Janotův rozpočet a přivodí nám provizorium, už se nebude mít za koho schovávat.
Paterik

 

Odklad voleb hodnotím pozitivně. Zemi řídí zatím vláda, která má nejen důvěru parlamentu, ale i občanů, což je snad poprvé za posledních 15 let. Tím má i sílu provést řadu nepopulárních, ale nutných kroků, a pak předat otěže vládnutí nové politické reprezentaci a osobnostem, které budou mít čas vstoupit do předvolebního klání a které nahradí současné .... (promiňte nenapadají mne žádná slušná slova).
Láďa

 

Jsem starosta třináctitisícového města. Každé rozhodnutí, které činím a předkládám ke schválení zastupitelům, musí být podloženo rozumnými cíli a zároveň právní jistotou. Pokud by se tak nestalo a uvedl bych město do daleko menšího zmatku, než je nyní naše republika, zastupitelé by mne na prvním jednání odvolali. Chci tím pouze říci, že odvolat vládu Topolánka bez jasné a připravené cesty jak dál, bouřit a hnát celou zemi k předčasným volbám, nechat vynaložit stovky milionů korun na jejich přípravu a teprve potom se zajímat o názory právníků, je mírně řečeno nezodpovědné. Veškeré náklady státu, které byly takto marně vynaloženy, bych vzal z budoucích příspěvků za poslanecké mandáty. To by asi stranické pokladničky splaskly. Vím, že to nejde, neboť by to museli schválit sami kapři ve vypouštěném rybníku. Nevím ale, jak by Paroubek vysvětloval svým soukmenovcům, že tento šprým přišel na nějakých 50 milionů korun. Určitě by si to ale příště rozmyslel a právní názory, na které poslanci dostávají opět nezdaněné státní peníze, by si vyžádal předem. Anebo že by ten právní názor nebyl tím pravým důvodem?
Dalib

 

Nevím, jestli to byl státnický krok, ale v každém případě silně zahýbá kasou malých stran. A i TOP 09 vydalo všechny prostředky na kampaň. Seženou všechny menší strany zase dost prostředků na v podstatě novou kampaň? Možná ano, možná ne. A taky mohou mnohé strany jednoduše zkrachovat. Mazané je to určitě, ale asi to jen vyplynulo ze situace.
Gerd

 

… Rozpočet Fišer/Janota 2010 je ve výdajích restriktivnější než rozpočet Kalousek 009. A ten nerealistický Kalouskův rozpočet by se půl roku čerpal, neboť resorty by ty peníze nárokovaly. (Rozpočtové provizorium, pokud vím, spočívá v uplatnění loňského rozpočtu). Takže by se sice EU fondy vesele kofinancovaly, ale vzhledem k nižším daňovým příjmům by v červnu 2010 byla sekyra ve futru zatraceně hluboko, aniž by se kdokoliv hlásil k odpovědnosti.
Jedla

 

… Předčasné volby už v říjnu by byly problémem. Ale nezapomínejte na několik věcí. Jiří Paroubek stojí za svržením politické vlády. Jiří Paroubek si vyvzdoroval předčasné volby. Takže hlavně on nese odpovědnost za současný stav. Budeme-li předpokládat, že se ČSSD zachovala státotvorně, tak nutná podmínka pro to, aby to nebylo zpochybněno, je schválení úsporného rozpočtu se vším, co k tomu patří. Protože jestli si teď ČSSD nebude chtít ušpinit ruce tím, že odhlasuje také sociální škrty, ukáže se jako populistická nebezpečná strana, která škodí tomuto státu. Pan Paroubek je ekonom a moc dobře ví, že se nedají do nekonečna zvyšovat daně bez toho, že začneme šetřit na výdajích státu. Ano, neměli by sociálně slabí doplatit na problémy. Ale to nedocílíme tím, že jim zvedneme dávky. Ale to docílíme tím, že jim dáme práci, že jim snížíme daně a že dávky dostanou jenom ti opravdu potřební. Jenomže žádná z vlád tohle nebyla schopna vyřešit, protože se všechny bojí o voliče a svoje korýtka. A že to pak zaplatíme všichni, i ti sociálně slabí, to nikdo lidem nevysvětlí!
Hugo

 

… Osobně musím kvitovat, že Paroubek (nechci spekulovat zda rád či nerad) uposlechl tentokrát, byť poněkud pozdě, varování ústavních právníků a nesnažil se dál řešit situaci silou. To že mu tato situace, která nastala po rozhodnutí Ústavního soudu, možná vyhovuje, je věc další. A pokud se týká novely Ústavy, tak myslím, že je dobře, že se politici ve své zbrklosti po rozhodnutí Ústavního soudu unáhlili a že ji přijali, protože sice nemůže být využita nyní, ale v budoucnu už ano. A skončily tak neustálé dohady o tom, zda novela Ústavy bude či nikoli a jak bude vypadat. Jinak by se na tom asi nedohodli nikdy. Novelu chápu jako celkem dobrou, byť je to jen vedlejší produkt neschopnosti našich politiků respektovat rozhodnutí Ústavního soudu a jejich snahy tento subjekt "přečůrat" či přejet silou. Neschopnost tedy může resultovat v pokrok, byť jen dočasně a jako vedlejší, přímo nezamýšlený důsledek.
Locke

 

Jestli Paroubek a jeho strana realisticky vyhodnotili situaci tak, že jediná dobrá možnost je nevyhlásit volby na listopad, tak proč to vyhodnocení proboha neudělali o týden dřív? Proč se museli podílet na šíleně uspěchaném přijímání ústavního zákona o zkrácení volebního období? O možnosti, že přijde další stížnost na retroaktivitu, se přece ve sněmovně před tou kvapnou procedurou mluvilo /Liška a tuším i další/.
jepice

 

Právě se děje

Další zprávy