Ivan Kytka | Komentáře
16. 3. 2007 11:00

Zpáteční lístek na vlak pro Jiřího Čunka

Ať už vzal místopředseda české vlády Jiří Čunek ještě v roli vsetínského starosty úplatek od místní realitní kanceláře či nikoliv, debata, který celý případ provází je pozoruhodnou sondou do duší českých politiků.

Jejich ambivalentní, či naopak razantní komentáře k poněkud vleklému policejnímu šetření i k chování samotného podezřelého českého vicepremiéra stojí za bližší pohled.

Zatímco názory médií i politických představitelů oscilují kolem principu "nevinen až do soudního usvědčení", Čunkova aféra má ještě jeden důležitý, zdá se, že poněkud opomíjený aspekt.

Její hlavní aktér je současně ústavním činitelem, zastává důležitý ministerský post, navíc s mandátem senátora. Ve vysoké politice je navíc nováčkem a není pochyb o tom, že zejména ve své nové exekutivní roli se má hodně co učit.

Ministerstvo pro místní rozvoj má spoluodpovědnost při rozdělování a přerozdělování miliardových dotací z fondů Evropské unie na regionální pomoc. Zastávat ministerský post kompetentně a transparentně je časově náročné a vyžaduje to bezpochyby stoprocentní  soustředění a koncentraci. 

Aféra, která má "vyhnít"?

Vicepremiérův odklad policejního výslechu může být výsledkem psychického i časového stresu, v kterém se Jiří Čunek ocitl. Krom všeho jiného (například dohadu, proč vyšetřovatelé nemohli vyslechnout ministra v jeho úřadu) vyvolává pochopitelnou a důležitou otázku, jak je vicepremiér v takovém rozpoložení schopen řidit své ministerstvo.

Navíc ve chvílích, kdy sám přiznává, že aférou trpí jeho rodinné vztahy. Čunkova křesťanská duše a přesvědčení by ho měly vést k tomu, aby se ve vypjatých chvílí, které s sebou policejní šetření přináší, mohl být se svými blízkými, čerpat a také poskytovat jim svou přítomnosti podporu.

Nicméně tenhle otevřený konflikt osobních a profesních zájmů (pomineme-li pro tuto chvíli konflikt Čunkova osobního a  veřejného zájmu) vyvolává jen shovívavé vyčkávání premiéra Mirka Topolánka. Soudě podle jeho výroků z počátku tohoto týdne, premiér spoléhá na to, že celá kauza "uondá" vicepremiéra sama a že ho patrně tlak médií sám o sobě znovu vyplaví na periférii české politiky.

Čunkův koaliční partner Martin Bursík se nechal slyšet, že on sám, či kterýkoliv ministr Strany zelených by v podobné situaci rezignoval. Sami zelení však nechtějí poučovat své partnery ve vládě, co mají dělat. Jinými slovy schvalují jeho další setrvání ve funkci, byť může ochromit chod ministerstva a ohrozit kredibilitu celého kabinetu.

S obvyklou razancí vstoupil do debaty prezident Václav Klaus, když v rozhlasovém rozhovoru upozornil, že na konci celé aféry za ní bude muset někdo pykat: buď politik Čunek, či policejní vyšetřovatelé. Od správce ústavnosti a čistoty českého právního řádu slova těžkého kalibru.

Pokud by je snad někdo chtěl interpretovat jako (možná jen neohrabaný) zásah do nezávislosti vyšetřování, dostalo by se mu od hradních poradců jistě ujištění, že přisuzovat prezidentovým výrokům "taková" či "maková" znaménka je ne-li přímo "falešné", tak alespoň "úsměvné".

Zpáteční jízdenka do Vsetína

Kdyby chtěl Jiří Čunek učinit přítrž dalším mediálním spekulacím a tlakům a ulehčit život svým blízkým i koaličním partnerům, požádal by ještě dnes premiéra Topolánka o dočasné zproštění z ministerské funkce a na hlavním nádraží by si koupil ze své peněženky zpáteční lístek na vlak do Vsetína.

Správce svých bankovních aktiv a pasiv by požádal o kopie výpisů za posledních patnáct let. S pomocí právníka by připravil zprávu o svých majetkových poměrech před vstupem do vsetínské politiky a také současné majetkové přiznání.

S pomocí vsetínské radnice by požádal o forenzní audit veškerých městských zakázek zadaných realitní kanceláři, od které údajně vzal úplatek.

Po zveřejnění suvisejících dokumentů a po očištění svého jména by mohl nastoupit na vsetínském nádraží do vlaku na Prahu a ujmout se znovu své ministerské funkce.

Dokud nenaznačí alespoň vstřícnost a ochotu čelit rostoucímu tlaku odvahou, průhledností a předvídatelností svých dalších kroků, tak nejistotu spojenou se svým dalším setrváním v Topolánkově kabinetu jen prodlouží. Ubližuje tím svým nejbližším, svým voličům, politickým partnerům ve vládní koalici a v širším kontextu celé České republice.

[email protected]

 

Právě se děje

před 35 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy