Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 2. 2010 17:05

Zprávy o páté: ČEZ cvičí armádu a nechápe problém.

Pohled na události, které by vás neměly minout.

Zatím nejchytlavější předvolební video zveřejnila na tiskové konferenci Suverenita Jany Bobošíkové. Ale teď vážně. Co na to ČEZ, bohužel víme. Nic se neděje, cvičit komando ve střelbě a podřezávání slepic bylo nezbytné, protože neplatiči elektřiny jsou životu vymahačů nebezpeční, vzkázal tiskový mluvčí. Uhlazenému Martinu Romanovi téma za komentář nestálo.

Takže podstatná otázka teď zní: Co na stát, kterému dvě třetiny ČEZu patří? Pochopí nějaký ministr, oč tu běží? Že ztráty z černých odběrů jsou menší problém, než soukromá armáda, cvičená ve stylu Al-Kájdy? Nebo je akcionářům úplně jedno, jak se firma chová, zajímají je jen čísla, zisk, dividenda?

Smůla Suverenity je v tom, že se víc než o tom, kdo ho zveřejnil, bude mluvit o videu samotném. Ale i z toho může nějaký ten dílek procenta kápnout. 

Jiří Láryš, zastupitel Prahy 1 za ODS, dluží milion korun na nájemném za byt na Masarykově nábřeží, píše úterní Právo. O tom, že policie Láryše přistihla za volantem s drogou v krvi a o tom, jak laxně se k tomu staví jeho kolegové z radnice, psalo nedávno Aktuálně.cz. Na obou Láryšových případech je zajímavá jedna věc. Totiž, co na ně říkají Věci veřejné, podle vlastního průzkumu strana s nejvyššími preferencemi v centrálním pražském obvodu.

Láryš nevadí. Ani Věcem veřejným.
Láryš nevadí. Ani Věcem veřejným. | Foto: www.praha1.cz

Totiž, že Věci veřejné neříkají nic, ačkoli lepší nahrávku na smeč nesmiřitelné opozici si těžko představit. Obzvlášť, když staví na tématech jako je korupce a etika ve veřejné správě. Vloni v listopadu Věci veřejné pomohly ODS svrhnout starostu Prahy 1 Petra Hejmu, kterého vystřídal zkušený Filip Dvořák, také z ODS. Zastuptel Věcí veřejných Jaroslav Škárka je od té doby předsedou finančního výboru. Na starostovi Prahy 5 Milanu Jančíkovi nenechají Věci veřejné nit suchou; o kauzách starosty Dvořáka se nijak nešíří.

Ještě k Věcem veřejným. Myšlenka protikorupčních agentů provokatérů se jim líbí tak moc, že ji chtějí dokonce aplikovat na vlastních zastupitelích. Když provokaci spolknou, končí. Podle čeho ale Radek John vybere ty správné, bezúhonné provokatéry? Co když mu je podstrčí Modrý tým a Lidový dům? Jak bude vypadat provokatérský konkurs? Neměl by budoucí provokatéry zkusit někdo k něčemu vyprovokovat?

46 procent lidí si myslí, že by John Terry měl odstoupit, 40 procent že by měl zůstat. John Terry není ministr ani arcibiskup, nýbrž fotbalista. A kapitán anglické reprezentace.

41 procent Angličanek si myslí, že Terry má odstoupit. A co vy, odpustíte mu?
41 procent Angličanek si myslí, že Terry má odstoupit. A co vy, odpustíte mu? | Foto: Reuters

Jestli se chcete o té zvláštní zemi za kanálem něco dozvědět, je právě teď dobrá chvíle. Stačí se podívat, čemu se věnují - zdaleka nejen bulvární - média. Oč jde? JT podvedl svou manželku s modelkou VP, bývalou partnerkou spoluhráče WB. To je faul! Může dál dělat Albionu kapitána? A je horší to, že podvedl manželku, nebo že ranil kolegu z nároďáku? Spíš se zdá, že to druhé…

Tady si stýskáme, jak se tisk upíná k celebritám a jejich aférkám. Řekněme, že by - čistě hypoteticky - Jan Koller zahnul své choti s někdejší přítelkyní Milana Baroše. Umíte si představit, že by k tomu média měla bleskový průzkum veřejného mínění?

Ptákem supervolebního roku 2010 zvolili čeští ornitologové kukačku obecnou, kterých ubývá, aniž se ví proč. S parlamentní tradicí takzvaných přeběhlíků prý kukaččí vejce nemají nic společného.

Hlavní hygienik Michael Vít razantně vstoupil do polemiky o existenci a následcích ptačí chřipky. Má ji. A není očkován. Co bude dál? Je to důkaz, že jde na ruku obchodníkům s léčivy? Nevymkne se mu Stanislavského metoda z rukou? A vzpomínáte si ještě na ten poplach, když k nám virus dorazil?

Výrok dne patří mluvčímu čínského ministerstva zahraničí, který na pravidelném briefingu komentoval nobelovskou nominaci uvězněného disidenta Liou Sia-paa:  „Pokud by taková osoba dostala Nobelovu cenu za mír, je zřejmé, že to je úplně špatně." Jestli k tomu přihodil klasickou formulku o „vměšování do vnitřních záležitostí", agentury tentokrát neupřesnily.

 

Právě se děje

Další zprávy