Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
5. 2. 2010 16:40

Zprávy o páté: Naše rarita: Atomový zákon o pytlácích.

Události, o kterých stojí za to vědět. Od parlamentu po bankéře nemravu.

Ze zákonodárné kuchyně: V parlamentu se projednává atomový zákon. Jde v něm o to, aby obce kolem Dukovan a Temelína mohly dostávat peníze z „jaderného účtu". Ale kromě toho má zákon také zpřísnit tresty za pytláctví. A také uplést bič na ty, kdo blikají pilotům do očí laserem. Že to všechno na první pohled moc nesouvisí? Správně. Ale měli byste to srdce, zakazovat poslancům jejich milované přílepky?

Správně položená předvolební otázka: Chcete tank, nebo mateřskou?
Správně položená předvolební otázka: Chcete tank, nebo mateřskou? | Foto: Ludvík Hradilek

„Zaorálek: Mateřskou místo tanků", hlásá titulek v nové inzertní příloze sociální demokracie. Zahraničněpolitický expert ČSSD v článku vysvětluje, že místo na vojáky v Afghánistánu bychom peníze měli raději dát rodinám s dětmi. „Náš postoj je jasný: Nikoli tanky, ale mateřská." Tanky se Zaorálkovi jako symbol zla očividně zalíbily (i když vláda parlamentu vyslání tankové čety ani nenavrhla). Takže ano. Čtrnáctý, patnáctý, šestnáctý důchod místo atomové bomby. Přídavky na děti místo svrabu a neštovic. A tak dále.

Čtěte také: Zprávy o páté: Zelení disidenti zase vyrušují.

Miranda Kerrová, idol australských bankéřů.
Miranda Kerrová, idol australských bankéřů. | Foto: egotastic.com

Světoznámý případ australského bankéře, který si v přímém televizním přenosu na počítači prohlédl lechtivé fotky, dospěl po bouřlivém vývoji ke šťastnému konci. Dave Kiely nakonec z banky Macquarie propuštěn nebude. Iniciativa za jeho omilostnění („Save Dave") slavila úspěch, přimluvila se i Miranda Kerrová, dáma z těch obrázků.

"Společnost Macquarie a daný zaměstnanec se omlouvají za jakoukoli újmu, která by mohla tímto komukoli vzniknout," sdělila banka v pýthickém komuniké. Újmu? Čí? Možná toho kolegy, který vypráví do kamery a netuší, co se mu děje za zády? Ale ten je přece taky slavný…

Macquarie, jak podotýká agentura Reuters, je známá mimo jiné štědrými odměnami pro své vybrané manažery. Možná i to pana Kielyho zachránilo - firma se rozhodla zachovat si lidskou tvář a netrestat pěšáka za celkem nevinný trapas. Ostatně, kdo ví, co se odehrává na monitorech počítačů v šéfovském podlaží.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy