Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 10. 2017 13:15

Zrada Evropy v Radě Evropy. Zeman je Putinův kašpárek, Česko periferie Moskvy

Nechat agresora, ať se beztrestně namlsá, nejhorší možná politika. Sankce uvalené na Rusko jsou minimum toho, co má Západ dělat.
Miloš Zeman, loutka Putina, z nás dělá periferii Moskvy.
Miloš Zeman, loutka Putina, z nás dělá periferii Moskvy. | Foto: ČTK

Vláda ve středu projednala úterní projev Miloše Zemana v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (RE). Celá koalice odmítla jeho postoje, které jsou v rozporu s politikou kabinetu. Premiér Sobotka a šéfdiplomat Zaorálek o den dříve počesku utrousili svá stanoviska. Žádné jasné slovo, co vláda udělala, aby se to nestalo, jak zabránit podobným excesům. Přitom se Zeman v Radě Evropy dopustil zrady Evropy a šel zcela proti postoji české vlády.

Prezident mluvil o Krymu. Opět se postavil proti sankcím uvaleným na Rusko. Prý podporují popularitu ruského prezidenta Putina a k ničemu nejsou. Ruskou anexi Krymu označil za "fait accompli", hotovou věc, kterou máme přijmout. Chtít, aby Rusové vrátili Krym, by prý vedlo k evropské válce. Pozdvižení vyvolal Zemanův návrh, aby Evropa uznala anexi a Ukrajina za Krym požadovala jen materiální náhradu: "Podle mého názoru by to mohla být nějaká kompenzace pro Ukrajinu - ať už finanční, nebo ve formě ropy či plynu."

Český prezident v Radě Evropy opět nezapřel své já a zaútočil na novináře. Míjel výstavu o Václavu Havlovi, jíž věnoval nulovou pozornost, a pronesl větu, kterou nahráli novináři České televize: "Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju." Výrok, který evokuje jeho dialog s Vladimirem Putinem v Moskvě, kde se zas nechal slyšet, že novinářů je příliš mnoho a je potřeba je likvidovat. Evropský politik? Ale kdepak, je to jen pán, který by se měl léčit.

Zeman byl do křesla před plénem RE v podstatě vnesen, takže u diváka takřka budil lítost. Tu však rychle a nadobro vystřídal úděs, když začal mluvit.

Režiséři a herci

RE je sledované mezinárodní fórum. Zeman nemá často možnost mluvit ke světu, jednou až dvakrát za rok, naposledy v OSN. Nehovoří tam v žádném případě jako soukromá osoba, neexistuje, že by tam nabízel soukromé názory. Vystupuje tam jako nejvyšší reprezentant České republiky.

Jeho nápady nejvíc popudily Ukrajince. Ministr zahraničí Pavlo Klimkin napsal: "Nechte Zemana, toho nenapravíte. V divadle jsou režiséři a herci. Ti, kdo ho pozvali, aby vystoupil, věděli, co řekne. S nimi je třeba bojovat." To je zlé, Zeman je mezinárodně vnímán jako kašpárek Kremlu. Ten postoj potvrzují i čeští diplomaté. Malér, v Rusku vládne autoritářský režim, který má do demokracie na míle daleko.

Co to Zeman vymyslel? Mezinárodní úmluvy netřeba brát vážně, mezinárodní právo je zbytečné, když si ruský prezident Putin vezme kus cizí země silou, musíme mu ustoupit, aby byl klid. Český prezident ukázal svoji slavnou "ekonomickou diplomacii": ukradli vám Rusové kus země? Kývněte a chtějte po nich prachy, plyn, ropu. Tím se to smázne.

Ruský "agent" však svoji čerstvou vizi kšeftdiplomacie asi nekonzultoval s Moskvou. Šéf zahraničního výboru Státní dumy Leonid Sluckij přivítal Zemanova slova, že připojení Krymu k Rusku je hotovka, avšak dodal, že Moskva Ukrajině nic platit nebude. "Ke spojení poloostrova s Krymem došlo na základě přímého vyjádření vůle jeho lidu, ne cestou koupě a prodeje."

Pokud Zeman straší euroválkou, zase střílí vedle. Chce jí předejít ustupováním. Rus bere, Evropa mlčí, případně chce ztráty zaplatit. Realita: pokud se agresorovi ustupuje (a nejde jen o Krym, ale i o Donbas), bere si víc a víc, stává se drzejším a drzejším. Tak vypadají dějinné zkušenosti. Zeman nabízí absurdní, vyděšeneckou politiku. A ohání se mírem, jak to dělával Sovětský svaz.

Vláda slabá jak čaj z kopřiv

Zeman zrazuje evropskou politiku. Nabízí principy, které by moderní svět stojící na vládě práva uvrhly pod vládu násilí. Nechat agresora, ať se beztrestně namlsá, nejhorší možná politika. Sankce uvalené na Rusko jsou minimum toho, co má Západ dělat. A na Zemanově snaze sankce nabourat vidíme, že Putinovi toto opatření skutečně vadí.

Tragický je obraz české zahraniční politiky. Premiér Sobotka tweetoval: "Zemanův projev v Radě Evropy byl v příkrém rozporu s naší zahraniční politikou a prezident k němu neměl žádný mandát české vlády." A ještě: "Česko hájí respektování mezinár. práva. Sankce EU proti Rusku jsou svázané s plněním dohod z Minska, bez naplnění těchto dohod je nelze rušit."

Ministr zahraničí sdělil: "Názor, který Miloš Zeman přednesl ve svém projevu v Radě Evropy, není u něj nový. Nicméně není v souladu s tím, co ČR prosazuje na mezinárodních fórech. K tomu, co se stalo s Krymem, ale i na Donbasu, nemůžeme zůstat lhostejní. Změny hranic států a porušování mezinárodních dohod je něco, k čemu nemůžeme mlčet. Pozice EU je v tomto jednotná. Sankce proti RF musí platit do té doby, dokud nebudou splněny podmínky Minských dohod."

Oba sdělují, že Zeman dělá protivládní politiku. Jeden to tweetuje, druhý to někde utrousí. Vláda to pak projedná a potvrdí a konec. Premiér a šéfdiplomat takový postoj neprohlásí za antičeský a antievropský, poškozující naše národní zájmy. Vláda neprozradí, jak škody napraví na mezinárodním fóru, občan čeká marně, sleduje jen bezradnost. Už je to u nás normální stav. Zeman si dělá, co chce, vláda ho v tom často dokonce podpoří (viz prohlášení čtyř ústavních činitelů k Číně).

V zahraničí nás vnímají jako schizofrenní zemi, kde má silný vliv autoritář Putin a s níž nelze příliš počítat. Doby světového Václava Havla jsou fuč. Přišly doby neuznávaného, Česko devastujícího Zemana. Na Hradě sedí proruský poradce Martin Lukoil Nejedlý, mluvčí Hradu srovnává Evropskou unii s Hitlerovou říší, Zeman Rusům prodává Krym. Peklo. My a jádro EU? Blbost. Kvůli Zemanovi jsme periferie Moskvy.

Zeman v Radě Evropy kritizoval protiruské sankce | Video: Parliamentary Assembly
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy