Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
8. 12. 2008 12:51

Zvolila si ODS o víkendu kvalitní vedení? Diskutujte

Jak se po víkendovém sjezdu změní politika strany?
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Mirek Topolánek na víkendovém sjezdu ODS potřetí obhájil předsednické křeslo strany. Na jménech řadových místopředsedů se nezměnilo nic. Počtvrté obhájil Petr Nečas, potřetí Petr Bendl, podruhé Ivan Langer a poprvé Petr Gandalovič.

Podle krajského klíče bylo obsazeno místo prvního místopředsedy. Odstupujícího Pavla Béma nahradil jiný pražský kandidát, David Vodrážka.

Václav Klaus se na sjezdu vzdal postu čestného předsedy strany.

Změní se ODS po sjezdu? A jak? Je volba nového vedení vládní strany dobrou zprávou pro voliče a Česko? Diskutujte ZDE.

Čtěte více: Kongres žádnou změnu nepřinesl. ODS však přežila

A co si o tom myslí blogeři na Aktuálně.cz?

Politolog Jiří Pehe se domnívá, že ODS zůstává i nadále rozštěpena.

"Občanští demokraté během víkendového sjezdu spáchali politické harakiri, aniž je k tomu někdo nutil. Zatímco sjezdovým sálem burácelo slovo 'změna', zacementovala se strana v pozicích, které povedou k jejímu dalšímu pádu," myslí si Jiří Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
ODS? Vymalováno!

Poslanec ČSSD Stanislav Křeček píše kriticky o projevech jednotlivých delegátů i výsledku sjezdu ODS.

"Sledovat, jak většina delegátů, včetně představitelů strany, spatřuje příčiny neúspěchu pouze v nesrozumitelnosti a nedostatku komunikace, bylo téměř neskutečné. Spatřuji v tom jistý rozpor: na straně jedné tvrzení, že voliči ODS jsou vzdělaní a inteligentní, a na straně druhé tvrzení, že záměry ODS nepochopili, neboť jim nebyly vysvětleny, a že to s nimi někdo 'špatně komunikoval'," píše politik sociální demokracie.

Foto: Aktuálně.cz
Stanislav Křeček:
Kongres ODS - víkendové potěšení!

Edvard Kožušník z think-tanku eStat.cz ve svém fotoblogu nasnímal novou tvář ODS - Davida Vodrážku, který se stal 1. místopředsedou strany. Kožušník rovněž na svém blogu publikoval své rozhovory se senátorem Jaroslavem Kuberou a Mirkem Topolánkem, se kterým hovořil o efektivitě státní správy a byrokracii.

Foto: Aktuálně.cz
Edvard Kožušník:
David Vodrážka a rozhovor s premiérem

Jiří Pehe ve svém dalším textu komentuje znění projevu Václava Klause, kterým se prezident vzdal postu čestného předsedy strany. 

"Ke svému nesouhlasu s vývojem v ODS (Klaus) mlčel, i když mnozí komentátoři varovali už před prezidentskou volbou, že Klaus se po svém zvolení pokusí Topolánka 'zaříznout'. Přesně to se Klaus jal dělat. Když nyní zjistil, že ani destruktivní jednání jeho spojence Vlastimila Tlustého, které vytvářením nejednoty uvnitř ODS notně přispělo k volební porážce strany v krajských i senátních volbách, ani pokus jeho spojence Pavla Béma stranu převzít, nebudou mít zřejmě kýžený účinek, ODS teatrálně opustil," píše.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Poznámky k projevu Václava Klause

Už před kongresem dával publicista Karel Hvížďala Mirku Topolánkovi velké šance na znovuzvolení do čela strany.

"Ač se zdá, že Mirek Topolánek na víkendovém kongresu vyhraje (je velmi málo pravděpodobné, že bude mít jiného protikandidáta než Pavla Béma), nemusí to být na dlouho nejen kvůli jeho chování, ale hlavně kvůli tomu, že zatím nedokázal jasně odtabuizovat velká témata, jako je korupce, transparentnost tendrů (zveřejňovat je na internetu), oddělení justice od státu - sám příliš tlačil v kauze Čunek na státní zástupce - a ani jeho postoj k Lisabonské smlouvě a euru není zřetelný," upozorňuje Hvížďala.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
ODS před kongresem

Analytik a komentátor Aktuálně.cz Petr Holub se ve svém textu před sjezdem zamýšlel nad tím, co by ODS musela udělat, aby opět získala  - podle průzkumů ztracenou - přízeň části svých voličů.

"Přihlásit se k tradičním prioritám je důležité, ale snadné. Obtížnějším úkolem je zhodnotit, do jaké míry současná vláda rozšiřuje prostor svobody, do jaké míry omezuje státní regulaci a jak to ovlivní veřejné služby. A upozornit na případy, kdy se naopak stát rozšiřuje na úkor občanů," píše Holub.

Foto: Aktuálně.cz
Petr Holub:
Jak vrátit ODS na výsluní

Pražský primátor Pavel Bém ve svém blogu vysvětloval, proč se chce stát předsedou ODS.

"Motivací pro přijmutí kandidatury nebyla nostalgie po spolupráci s nynějším předsedou ČSSD, ale touha znovuobjevit původní tvář naší strany. Oživit skvělý dokument pod názvem Modrá šance, k němuž je nezbytné se v budoucnu ideologicky navrátit! ... Před volbami jsme slibovali rovné daně, více peněz lidem. Slibovali jsme zdravotní a důchodovou reformu, slibovali jsme, že zeštíhlíme veřejnou správu a zjednodušíme ministerstva. Výsledkem našich slibů je, že máme ministerstev více a veřejná správa se nezeštíhluje. Výsledkem je, že se nezvyšuje rozsah svobody občana, ale že se naopak snižuje!" vypočítává Bém.

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Bém:
Objetí s Paroubkem = podvod na voličích

A co si o tom myslíte Vy? Sdělte nám své názory, zajímají nás. Můžete diskutovat pod jednotlivými blogy nebo přímo pod tímto článkem.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Egyptské úřady zadržují loď, která téměř týden blokovala Suezský průplav. Požadují po jejím majiteli odškodné 916 milionů dolarů, píše Reuters

Zdroj: ČTK
Další zprávy