Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
21. 2. 2017 14:55

Zvýšíme platy a pak vám je zdaníme. ČSSD nabízí sněhovou kouli upečenou v troubě

Vidíme plán hodný koalice s komunisty, nikoli moderní levice.
Volby se blíží, a proto slyšíme stále častěji o "běžných občanech".
Volby se blíží, a proto slyšíme stále častěji o "běžných občanech". | Foto: ČTK

V sugestivním balení "spravedlivých daní" představila ČSSD svůj návrh daňové progrese, tedy vyšších sazeb daně pro lidi s vyššími příjmy. Předvolební nálepka "spravedlivosti" dává vzpomenout na "férové půjčky" a jiné "poctivé nabídky". V tomto případě jde o čtyři daňová pásma. Do hrubého měsíčního příjmu 30 000 korun by daň měla být 12 procent, co bude nad to, se zdaní víc, výdělky nad 50 000 korun sazbou 32 procent. To je značný rozdíl.

Sociální demokracie v tom vidí spravedlnost. A taky hlasy ve volbách, protože lidí s nižšími příjmy je pochopitelně víc.

Touto obchodní strategií se volebně-finanční produkty řídí od nepaměti. Její radikální verzí byla takzvaná milionářská dávka. Sociální demokracie nabízí light verzi téhož. Většina lidí si prý polepší a ti "bohatí" to nějak skousnou. Vidíme plán hodný koalice s komunisty, nikoli moderní levice.

Pokud jde o příjmy obyvatelstva, patří Česká republika k vůbec nejzprůměrovanějším zemím na světě. Úmyslně nepíšu "nejrovnostářštějším", protože to slovo má pejorativní nádech a samotná rovnost v příjmech nemusí být ani dobrá, ani špatná. Rozdíl mezi průměrným příjmem deseti procent nejchudších a deseti procent nejbohatších obyvatel je nižší jen na Islandu, v Dánsku a ve Finsku, hned za nimi jsme my, uvádějí statistiky OECD.

Češi jsou statisticky tak trochu chudí a tak trochu bohatí, nečníme ani jedním směrem. Sociální demokracie to samozřejmě ví, přesto se snaží rozdíly mezi "chudšími" a "bohatšími" ještě víc stlačit, a to zákonem. Tohle už rovnostářství je.

"Spravedlivá" daňová progrese implicitně říká, že doteď daně spravedlivé nejsou. Co je spravedlivé? Když bude člověk s padesátitisícovým hrubým platem, který investoval do svého vzdělání, specializace a zkušeností, "potrestán" vyšší daňovou sazbou? Sociální demokracie kvůli volbám kope další příkop ve společnosti, tentokrát mezi "chudými" a "bohatými".

Představa, že ten, kdo bere 50 tisíc hrubého, si jako automaticky "bohatý" zaslouží progresivně zdanit, je přitom scestná. Záleží přece i na jeho/jejích vynucených nákladech, životní situaci, domácnosti a tak dále. Daňová progrese není spravedlivá, naopak zadělává na nespravedlnost. (Kterou stát může tlumit dalšími opatřeními, slevami, výjimkami, ale to už se pohybujeme na území absurdity.)

Cílová skupina? ČSSD chce prospět mimo jiné těm, kterým svou investorskou politikou pomohla najít "levnou práci". Například některým zaměstnancům montoven. Zavázat si voliče skrz peněženku má politickou logiku. Ale nic víc.

Sociální demokracie říká, že by "běžní občané měli pocítit užitek z hospodářského růstu", a říká to hned dvakrát: nejdřív když se bije za růst platů, podruhé když chce platy progresivně zdanit. Nabízí sněhovou kouli pomalu upečenou v troubě. Vyšší platy a vyšší zdanění vyšších platů.

Zároveň sní o znalostní ekonomice s vysokou přidanou hodnotou. Jak k ní dospět? Daňovou progresí přece budou tratit i lidé, kteří mají být její páteří. Nadprůměrně placení, schopní profesionálové. Motivace k osobnímu růstu (a tedy vyššímu platu) bude potlačena. Zdaněním platů nad 50 000 ČSSD podpoří odliv mozků do ciziny, viz například lékaři.

Daňový systém je nepřehledný a nesrozumitelný, daňová progrese (podle ČSSD se má týkat také firem, nejen fyzických osob) by ho ještě víc zkomplikovala. Daňové inženýrství je ale zbraní volebního boje, kterou oželí málokterá strana. Na levici je téměř povinností.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 44 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy